Ana Menü

İzmir’de yılın ilk yarısında gerileyen konut satışları ikinci yarıda toparlanacak

Geçen yıl canlı bir pazar yakalayan İzmir inşaat sektörü, bu yıla da hızlı bir başlangıç yaptı. Özellikle mart ve nisan aylarında çok sayıda markalı konutun temeli atıldı, pek çoğunun lansmanı yapıldı.

Ahmet USMAN
DÜNYA Gazetesi Ege Bölge Koordinatörlüğü Haber Müdürü

Geçen yıl canlı bir pazar yakalayan İzmir inşaat sektörü, bu yıla da hızlı bir başlangıç yaptı. Özellikle mart ve nisan aylarında çok sayıda markalı konutun temeli atıldı, pek çoğunun lansmanı yapıldı. İzmir konut imalatı anlamında atağa kalktı ama yılın ilk yarısında satış performansı buna ayak uyduramadı. İzmir’de konut satışları Türkiye ortalamasına paralel olarak, hatta bir miktar da fazla düştü. Konuyu daha iyi ortaya koymak için geçen yılki ve bu yılın ilk beş ayındaki satış rakamlarına bakmakta fayda var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl Türkiye’de 659 bin 698’i ilk, 749 bin 616’sı ikinci el olmak üzere 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı. Bu 2016 yılına göre yüzde 5.05’lik bir artışı ifade ediyor. İlk kez satılan konutlardaki artış oranı ise geçen sene yüzde 4.43 oldu. Yani konut sektörü göreceli olarak başarılı bir yıl geçirdi.
İzmir ise 2017’de toplam konut satışlarından yüzde 5.97 pay aldı. 2017’de toplam 84 bin 184 adet konut satıldı. İzmir toplam satışlarda bir önceki yıla oranla yüzde 3.52’lik artışla Türkiye ortalamasının altında performans gösterirken, ilk satışlarda yüzde 6.29’luk artış oranıyla Türkiye ortalamasını geçti. Geçen yıl İzmir’de ilk satışa konu olan konut sayısı 34
bin 661’i buldu. 

Konut sektörü bu yıl 2017’deki performansını mumla arıyor. Seçim öncesi bankaların faizleri düşürmesine ve firmaların düzenlediği kampanyalara rağmen konut satışları yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı döneminin gerisinde kaldı. Türkiye’de 2018’in Ocak-Mayıs döneminde konut satışı 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 5.41 gerileyerek 526 bin 619’da kaldı. İlk satışların sayısı da yüzde 3.58’lik gerilemeyle 241 bin 813’e düştü. Yılın ilk beş ayındaki konut satışlarının 154 bin 157 adedi ipotekli olarak gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük markalı konut üreticilerinin gözlerini diktiği İzmir’in ilk beş aylık performansı ise ülke ortalamasının da gerisinde kaldı. İzmir’de yılın ilk beş ayında konut satışları yüzde 6.6 düşüşle 32 bin 39’a geriledi. İlk kez satılan konutlarda ise düşüş oranı yüzde 4.16 oldu ve 13 bin 226 olarak gerçekleşti. İzmir’de 2018 Ocak-Mayıs döneminde konutların 10 bin 184’ü ipotekli olarak satıldı.
Yabancı yatırımcılar da İzmir’deki konutlara ilgi göstermediler. İstanbul, Antalya ve Bursa’nın ilk üç sırada yer aldığı yabancılara konut satışında İzmir ilk 10 il arasına giremedi. Hatta TÜİK, mevzuatı gereği, belli bir büyüklüğün altında olduğu için İzmir’de yabancıların kaç konut aldığı bilgisini paylaşmıyor. Fakat sektörün içinde olanlar yabancı uyrukluların İzmir konut piyasasına ilgisinin arttığını dile getiriyorlar. Geçmişte, İzmir’e konut sektörü olarak yurt dışından çok fazla yatırımcı gelmediğini söyleyen sektör temsilcileri son dönemde özellikle Orta Doğu’dan gelen taleplerin artmaya başladığını belirtiyorlar. Umarız, bu durum İzmir’in kısa zamanda yabancıların konut alımında en çok tercih ettiği iller arasına girmesini sağlar.
İzmir’deki konut firmaları yılın ikinci yarısından umutlu. Yeni projelere taleplerin artmasıyla bu istatistiklere de yansıyacaktır. Çünkü, İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olması bir yana büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip. İzmir, merkezi ve yerel yönetimin yaptığı altyapı yatırımlarıyla cazibesini sürekli artırıyor. Bu da hem sermaye sahiplerini, hem iş de gücünü İzmir’e çekiyor. İzmir’de inşaat sektöründe kat edilecek çok yol var. İzmir'e nitelikli insan göçü İstanbul-İzmir otoyolunun tamamlanmasının ardından daha da hızlanacak.
Bu yılın ilk yarısındaki durgunluk yavaş yavaş aşılıyor. Özellikle seçimlerin atlatılmış olmasıyla sektörde hareketlenme başladı bile. Seçimler nedeniyle ertelenen konut talebi, artık piyasaya yansıyor. Konut kredilerinde maliyetler son bir yılda önemli oranda artsa da, kısa dönemler dışında satış grafiği hep yükseliş gösteriyor. Hem büyüme potansiyeli, hem markalı konut pazarının henüz doymamış olması, hem de dönüştürülmesi gereken konut sayısının yüksekliği daha uzun bir süre İzmir inşaat piyasının canlılığını koruyacağının ispatı.