Ana Menü

“İstanbul Turizm Merkezİ” Katar’da tanıtıldı

İstanbul‘un ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olacak İstanbul Turizm Merkezi, ilk kez Expo Turkey By Qatar fuarında tanıtıldı. DATİ Yatırım Holding’in 2 milyar dolara yaklaşan yatırımları ile gerçekleştirilen ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen kompleks yaklaşık 500 bin metrekare bir alan üzerinde geliştiriliyor.

Expo Turkey by Qatar'ın açılışını Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmet El Kuvari gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen ise Doha Büyükelçisi Fikret Özer hazır bulundu.

İstanbul’u dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri haline getirmeye büyük katkı sağlayacak “İstanbul Turizm Merkezi”nin, Katar’ın başkenti Doha’da, düzenlenen “Expo Turkey By Qatar Fuarı”nda lansmanı gerçekleştirildi.

DATİ Yatırım Holding tarafından, yaklaşık 500 bin metrekare bir alan üzerinde geliştirilen İstanbul Turizm Merkezi, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirildi. Projenin detayları Katar devlet erkanı ve özel sektörün önemli temsilcileri ile ilk kez paylaşıldı. Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmet El Kuvari, İstanbul Turizm Merkezi standını ziyaret etti ve DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran’dan proje hakkında detaylı bilgi aldı. Stantta sergilenen İstanbul Turizm Merkezi projesi ve projenin en önemli etaplarından Ataköy Marina Park Residence ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran:

"İstanbul’un turizme açılan kapısını ilk kez Katar’da görücüye çıkardık"

DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, “Expo Turkey by Qatar Fuarı”nın gerek Türkiye Katar ekonomik ilişkileri açısından gerekse bölgede faaliyet gösteren yatırımcılar için çok etkili bir buluşma olduğunu kaydetti. İstanbul Turizm Merkezi’ni, Orta Doğu’nun önde gelen yatırımcılarıyla buluşturduklarını belirten Gökhan Kıran, şunları söyledi:

“İstanbul'un en değerli arazisinde muhteşem bir proje geliştiriyoruz. Ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek olan bu eşsiz projeyi ilk kez Katar’da tanıtmaktan dolayı kıvanç duyuyoruz. Kentin Avrupa kıyısında, Marmara Denizi’ne açıldığı noktada gerçekleştirilen proje, denize sıfır konumu, denizin mavisini yeşille kucaklaştıran mimarisi, marina ve mega yat limanı, otelleri ve birbirinden ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezi ile İstanbul’u dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri haline gelmesine büyük katkı sağlayacak. Merkez, dünyanın en önemli tarihi eserlerinin yer aldığı Sarayburnu Yarımadası’nı ziyaret etmek isteyenler için de benzersiz bir konumda bulunuyor. Deniz, hava ve kara ulaşım ağlarının tam merkezinde yer alan İstanbul Turizm Merkezi yatırımcılar için cazip fırsatlar barındırıyor.”

Gökhan Kıran, lansmanını Doha’da gerçekleştirdikleri bu eşsiz projeye hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların gösterdiği yoğun ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını ve gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Lüksün tanımı yeniden yazılıyor

Expo Turkey By Qatar’da satışa sunulan İstanbul Turizm Merkezi bünyesinde yer alan ve 99 adet süper lüks rezidanstan oluşan projenin en önemli etabı Ataköy Marina Park Residence özellikleriyle dikkat çekiyor. Her biri panoramik deniz ve marina manzaralı, 69 farklı tipte rezidans ve ofisler lüksü yeniden tanımlıyor. Yeşil ve mavinin içerisinde her evin kendine ait bahçe ve teraslarının bulunduğu rezidanslar, hem şehrin merkezinde olma ayrıcalığını sunarken hem de şehirden uzaktaymış hissini yaşatıyor. İstanbul’un eşsiz güzelliği, deniz ve Adalar manzarasına sahip rezidanslar, sıcak, samimi dekorasyonu, eşsiz manzarası ile dikkat çekerken, ofisler ise iş yaşamına prestij ve konforu sunuyor. 

İstanbul halkını Marmara ile buluşturan mimari

DATİ Yatırım Holding’in üç fazda geliştireceği proje, İstanbul halkının, yerli ve yabancı turistlerin Marmara Denizi’nin kıyısıyla buluşabileceği özel mimari tasarımı ve sosyal üniteleri ile şehrin yeni çekim merkezlerinden biri olacak. Marina Park ile birlikte yaklaşık 172 bin metrekare net kiralanabilir alanlı bir alışveriş ve yaşam merkezi, yerli ve yabancı markaların oluşturduğu yaklaşık 450 mağaza, restoran, kafe, kongre, performans sanatları, Imax teknolojisi ile donatılmış sinema salonları yerini alacak.  

Yaklaşık 200 bin metrekare yeşil alan içine yayılacak spor tesisleri,  yürüyüş ve bisiklet parkurları, parklar yoğun kent yaşamı içerisinde insanlara nefes alma imkanı sağlayacak. Ayrıca Sheraton ve JW Marriot gibi uluslararası konaklama zincirlerinin 5 yıldızlı otelleri, Türkiye ve dünyadan misafirlerine İstanbul hatıraları yaşatacak.   

“İstanbul Turizm Merkezi” tarihi İstanbul yarımadasına, iki kıtayı denizin altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’ne ve Atatürk Havalimanı’na yakınlığı, projenin içinde yer alan deniz otobüsleri iskelesi ve metro istasyonu ile ulaşım ağlarının omurgasında yer alıyor.

550 yat kapasiteli Ataköy Marina’nın yanında hayata geçen mega yat limanı, 100 metreye kadar uzunluktaki 232 yata aynı anda ev sahipliği yapma kapasitesine sahip.