Ana Menü

İstanbul ofis pazarında stok arttı

Propin, 2017 Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2017 Üçüncü Çeyrek Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, 2017 üçüncü çeyrek dönem hareketli geçiren İstanbul ofis pazarındaki stokun büyümeye devam ettiği belirtildi.

Propin, 2017 Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2017 Üçüncü Çeyrek Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, 2017 üçüncü çeyrek dönem hareketli geçiren İstanbul ofis pazarındaki stokun büyümeye devam ettiği belirtildi. Raporda, şu bilgilere yer verildi: Stoktaki büyümeye ek olarak, talep tarafı da hareketli oldu; avantajlı kiralama koşulları sebebiyle yoğun ilgi gören binalarda kiralama işlemleri gerçekleşti. Pazarda gerçekleşen kiralama işlemlerine rağmen, büyümeye devam eden stok sebebiyle boşluk oranlarının yükseldiği görüldü.

İstanbul A sınıfı ofis stoku, 2017 üçüncü çeyrekte yaklaşık 457 bin metrekare artışla, son iki yıldaki en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Tek çeyrekte stoka eklenen bu büyüklükteki alanın yarısını Kağıthane’deki, yüzde 27’sini Maslak’taki ve yüzde 16’sını Havaalanı bölgesindeki yeni binalar oluşturdu. 2017 üçüncü çeyrek döneminde erişilen toplam stok büyüklüğüne göre; MİA’nın stok payı yüzde 36, MİA Dışı-Avrupa yüzde 20, MİA Dışı-Asya yüzde 25 ve gelişmekte olan ofis bölgeleri (Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe, Batı Ataşehir) yüzde 19 olarak tespit edildi. İş Yatırım’ın, Bosphorus Capital’e ait 24 bin 680 metrekare kiralanabilir alanlı Nidakule Ataşehir Batı binasını satın alması, İstanbul ofis pazarında 2017 üçüncü çeyrek döneme ait en büyük hacimli satın alma işlemi oldu. Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe’deki 19 bin metrekare alanlı Ciner Ofis binasının özel bir üniversite tarafından kiralanması ise 2017 üçüncü çeyrekteki en büyük hacimli kiralama işlemi oldu. Gelişmekte olan ofis bölgelerinden Batı Ataşehir ve Kağıthane’de gerçekleşen diğer ofis kiralamaları da göze çarptı.

MİA’da, son dört çeyrek dönemde boşluk ve kira oranı dikkat çekici şekilde değişti. Boşluk oranı yüzde 25,7’den, yüzde 31’e yükseldi; kira ortalaması ise aylık metrekaresi 27,6 dolardan, aylık metrekaresi 25 dolara geriledi. Maslak, 2017 üçüncü çeyrek dönemini diğer bölgelere göre daha hareketli geçirdi. Maslak’ta bir önceki çeyrekte boşluk oranı yüzde 27,8 iken, 2017 üçüncü çeyrek dönemde boşluk oranı yüzde 33,7’ye yükseldi. Boşluk oranındaki bu ani büyümede, Maslak 1453 projesindeki ofis alanlarının payı büyük oldu. İstanbul A sınıfı ofis binalarında geçtiğimiz çeyreklerde gözlenen kira ortalamalarındaki düşüş, 2017 üçüncü çeyrekte de devam etti. Bu düşüşle birlikte, birçok bölgedeki mal sahibinin liste fiyatlarını Türk Lirası olarak açıklaması, uzun süredir devam eden kira düzenlemelerinde yeni bir aşama olarak kaydedildi. Artan stokla birlikte rekabetin daha da yoğun hissedildiği İstanbul ofis pazarında, geliştirici güvenirliğinin öne çıktığı ve kullanıcıların talep ettiği mimari özelliklere sahip olan, nitelikli ofis binalarının daha çok rağbet gördüğü gözlendi. Liste fiyatlarının TL olarak açıklandığı ofis binaları, döviz cinsinden kira rakamı talep edilen binalara göre daha fazla talep gördü.