Ana Menü

​İstanbul Havalimanı ulaşımına dair bilmeniz gerekenler

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı için en çok merak edilen soru Havalimanı’nın nerede olduğu ve ulaşımın nasıl sağlandığı .Biletall.com son blog yazısında İstanbul Yeni Havalimanına yol tarifi, toplu taşıma seçenekleri ve ulaşıma dair tüm bilmeniz gerekenleri derledi.

Yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olan “İstanbul Havalimanı” Avrupa Yakasında yer alıyor. Bölgedeki Tayakadın ve Akpınar mahalleleri arasındaki 76 kilometrekarelik alana inşa edilen üçüncü havalimanı Göktürk Arnavutköy, Çatalca kavşağında bulunuyor.

 

İstanbul Yeni Havalimanı’na otobüs ile ulaşım hatları

Üçüncü havalimanına konumu itibarı ile otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Şu anda toplamda yedi farklı hatta hizmet veriliyor, ilerleyen dönemlerde ise 18 farklı hatta 150 otobüs ile ulaşım sağlanması planlanıyor. Hem IETT hem de Havaist otobüsleri kullanarak İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaist otobüsleri dört farklı hat ile hizmet sağlarken IETT otobüsleri ile İstanbul içindeki üç farklı noktadan ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşımı için kullanabileceğiniz otobüs hatları: 

Havaist Hatları

İST-1 YENİ HAVALİMANI – YENİKAPI

-Yenikapı

-Bakırköy İDO

-Kuleli

-Başakşehir Metrokent

-Yeni Havalimanı 

İST-2 YENİ HAVALİMANI – TÜYAP

-Tüyap

-Cumhuriyet Mah.

-Bahçeşehir Merkez

-Yeni Havalimanı 

İST-7 YENİ HAVALİMANI – KOZYATAĞI

-Kozyatağı Metro

-Tepeüstü

-Kavacık Köprüsü

-Hasdal

-Yeni Havalimanı 

İST-7

-Gümüşsuyu Peron

-Beşiktaş Meydan

-Zincirlikuyu Metrobüs

-Göktürk

-Yeni Havalimanı 

İETT Hatları 

H2 YENİ HAVALİMANI-MECİDİYEKÖY

-Mecidiyeköy Metrobüs

-Çağlayan

-Nurtepe

-Hasdal

-Kemer Yolu

-Orman Yolu

-Kıyı Emniyeti

-İhsaniye Kavşağı

-Yeni Havalimanı 

H3 YENİ HAVALİMANI-HALKALI

-Gümrük

-4. Cadde

-Rumeliler

-Atatürk Mah.

-Demirciler Sitesi

-Yeni Havalimanı

H4 YENİ HAVALİMANI-ATATÜRK HAVALİMANI

-Atatürk Havalimanı

-Başakşehir Metrokent

-Yeni Havalimanı 

İstanbul Yeni Havalimanı’na metro ile ulaşım seçenekleri

İstanbul Yeni Havalimanı Metro ulaşımı M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı ile sağlanacak. 2019 yılında tamamlanması gereken bu hat Gayrettepe istasyonunda Yenikapı-Hacıosman hattı ile entegre olacaktır toplam hat uzunluğu ise 36 kilometre.

 

İstanbul Yeni Havalimanı’na taksi ile ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı ile birlikte ilk etapta toplam 660 adet taksinin hizmet vermesi için anlaşıldı. Havalimanının kapasitesinin artması ile taksi sayısında da artış olması bekleniyor. Yeni Havalimanı’nda hizmet verecek olan taksilere teknolojik açından getirilen standartlarla birlikte yolcuların şoför bilgisi, yol güzergahı, trafik yoğunluğu ve ücret bilgilerinin yer aldığı ekranlar yolcuları bilgilendiriyor. Ayrıca tüm taksilerde kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’na özel araç ile ulaşım alternatifleri

Yeni havalimanına özel araç ile ulaşmanın en kolay yolu üçüncü köprü üzerinden sağlanabiliyor. Ayrıca iki ay boyunca yeni havalimanında ücretsiz olarak otopark hizmeti veriliyor.