Ana Menü

IRAQ BUILD Fuarı, 11 Haziran'da kapılarını açacak

Irak Devleti ile yapılan özel anlaşma çerçevesinde 2019 yılında düzenlenecek olan tek Uluslararası Yapı ve İnşaat ve Altyapı Fuarı IRAQ BUILD’in milli katılım organizatörlüğü Expotim tarafından yapılacak. Fuar, 11-14 Haziran tarihleri arasında Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşecek.

Irak Devleti ile yapılan özel anlaşma çerçevesinde 2019 yılında düzenlenecek olan tek Uluslararası Yapı ve İnşaat ve Altyapı Fuarı IRAQ BUILD’in milli katılım organizatörlüğü Expotim tarafından yapılacak. Fuar, 11-14 Haziran tarihleri arasında Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşecek.

IRAQ BUILD Fuarı’nın önemini daha da arttıran önemli gelişmelerden biri de Irak Ulusal Yatırım Komisyonu’nun, Irak Ulusal Yeniden Yapılanma Konferansında 100 milyar dolara mal olması beklenen 157 adet projenin listesini yayınlaması oldu. Açıklanan listede; havalimanı, metro, okul, üniversite, hastane, konut, AVM, tren yolu, otoyol gibi projeler yer alıyor. IRAQ BUILD, dünyanın gözünü Irak’ta gerçekleşecek olan proje ve ihalelere çevirmiş olduğu bu zamanlarda, büyük avantaja sahip olan Türk firmalarının, büyük çaplı projelerde pay sahibi olabilmesi için çok bir büyük öneme sahip.

Geçtiğimiz yıl Irak Sanayi ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mohammed Shyaa Alsowdani, Irak İskân ve Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı IstabreqIbrahimAlshook, Irak Milletvekili Haytham El Jabouri, Irak Ekonomi Konseyi Başkanı, Ibrahim Al Baghdadi ve TC Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ın katılımıyla yapılan açılışa, Irak Devlet erkanı tarafından büyük ilgi gösterdi ve devlet projeleri hakkında önemli paylaşımlarda bulunuldu.

 

Türk şirketleri Irak'ı yeniden inşa ediyor”

Irak’taki inşaat projelerinin büyük kısmının Türk şirketleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten IRAQ BUILD Fuarı’nın milli katılım organizatörü Expotim’in Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, “Şu anda Irak’ta, faal durumda 300 Türk inşaat firması bulunuyor ve Irak’taki inşaat işlerinin büyük kısmı Türk şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir. 22 milyar dolar değerinde 900'e yakın konut, askeri tesis, yol, köprü, baraj, metro gibi altyapı ihtiyaçlarından kaynaklanan bu projelere ek olarak, okul, hastane, üniversite, AVM gibi sosyal tesisler projeleri de dahildir. Irak’ın ileriye yönelik yatırım ve yeniden yapılanma hedefleri, tüm sektörler için önemli ticaret fırsatları sunmaya devam ediyor. Petrol gelirlerini altyapı yatırımlarına ve ithalata yönlendiren Irak, kısa ve uzun vadede Türkiye için gözde bir pazar niteliği taşıyor. Bu fırsatları yerinde yakalamak isteyen tüm firmalarımızı IRAQ BUILD Fuarı’mıza davet ediyoruz” dedi.

 

“Irak'taki altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazırız”

Geçtiğimiz ay Ankara’ya resmi ziyarette bulunan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Iraklı mevkidaşı Salih ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Irak’taki kalkınma projelerini katkı sağlamaya hazır olduğunu açıklamıştı. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Irak'taki altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazırız.” demişti. Yatırımlar ve teşviklere de vurgu yapan Erdoğan, “Kapsamlı Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın bir an önce Irak tarafından yürürlüğe konulmasını arzu ediyoruz. Aynı şekilde Yatırımların Karşılıklı Teşviki Anlaşması'nı da en kısa sürede sonuçlandırmayı arzuluyoruz. Irak ile güvenlik alanında da temas ve işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.