Ana Menü

Yavuz Işık: İnşaatın ilk dört aylık karnesi zayıf

Hazır Beton Endeksi 2018 Nisan Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi’nin nisan ayında, mart ayından sonra yükselişine devam etmesi, son iki ayda inşaat faaliyetlerinde bir canlanma olduğunu gösterdi. Önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin halen yüksek görünmesi, sektörün hazır beton ve inşaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gideceğine olan inancını ortaya koydu.

Hazır beton sektöründe faaliyet, güven, beklenti ve bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi’nin değeri önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Özellikle Faaliyet Endeksi’nin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 azalması, geride bıraktığımız nisan ayının geçen yıla kıyasla hazır beton üretimi ve buna bağlı olarak inşaat faaliyetleri noktasında zayıf geçtiğine işaret etti. Beklenti Endeksi’ndeki oran, beklentinin geçen seneye kıyasla zayıf olduğunu ortaya koydu. Güven Endeksi ise hem eşik değerin altında hem de geçen seneye kıyasla düşük kalması 2018 Nisan ayında sektörün tüm performans göstergelerinin zayıf olduğunu gösterdi.  

Faaliyet Endeksi yüzde 1,5 geriledi
Hazır Beton Faaliyet Endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5’lik düşüş gösterdi. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 32 iken azaldı diyenlerin oranı da yüzde 28 olarak gerçekleşti. Nisan ayında tahsilat sürecinde bozulma olduğunu dile getirenlerin oranı yüzde 48, bozulma yaşanmadığını dile getirenlerin oranı yüzde 39 oldu.  

Güven Endeksi sektörün güveninin istenilen düzeyde olmadığını ortaya koydu
Hazır Beton Güven Endeksi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8’lik düşüş gösterdi. Endeksin dipten dönüş yapması, sektörün güveninin istenilen düzeyde olmadığını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 9’u yeni istihdamı düşünürken, yeni yatırım düşünenlerin oranı ise yüzde 7 oldu. Ankete katılan firmaların yalnızca yüzde 26’sı tedarikçilere vereceği siparişin önümüzdeki üç ayda artacağını düşündüğünü açıkladı.

Sektörün beklentisi geriledi
İnşaat sektöründe önümüzdeki dönemde yaşanması muhtemel gelişmeleri göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin nisan ayı değeri bir önceki yılın aynı ayının yüzde 1,2 altında kaldı. Önümüzdeki üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 29 iken satışların azalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 20 oldu. Gelecek üç ayda girdi stoklarını artıracağını söyleyen firmaların oranı ise yüzde 29 olarak gerçekleşti.

“İnşaat sektörünü geliştirmeye yönelik alınan tedbirler çok yerindedir”
Hazır Beton Endeksi Nisan Ayı Raporu sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi’nin nisan ayında, mart ayından sonra yükselişine devam etmesinin son iki ayda inşaat faaliyetlerinde bir canlanma olduğunu gösterdiğini ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin halen yüksek göründüğünü söyledi.

Sektörün, hazır beton ve inşaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gideceğine olan inancını koruduğunu ifade eden Işık, “Güven Endeksi, son bir yıldaki en düşük değerinden sonra nisan ayında sınırlı düzeyde yükselmiştir. Geçen yıla kıyasla, 2018 yılının ilk dört ayında inşaat sektöründe önemli bir yavaşlama söz konusudur. Bu nedenle, inşaat sektörünü geliştirmeye yönelik geçen hafta alınan tedbirler çok yerinde ve zamanlaması doğrudur. Bakanlar Kurulu kararına göre, altı ay süreyle konut teslimlerinde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak olması, yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3’e indirilmesi ve son olarak ev kredilerinde bankaların yeni bir faiz kampanyası başlatmaları, sektöre canlılık getirecektir. İnşaat faaliyetlerindeki yavaşlamanın bariz bir şekilde ortaya çıktığı 2018 yılında alınan bu tedbirlerin ne derece etkili olduğunun yakından takip edilmesi gerekmektedir” dedi.