Ana Menü

İnşaat sektörü, ülke ekonomisi için bir kaldıraçtır

Yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomileri için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörü ayrı bir öneme sahiptir. Zira günümüzde ‘inşaat’, yalnızca çevrenin inşa edilmesini değil, bakım, onarım ve işletilmesine katkıda bulunan faaliyetlerin tümünü içerecek şekilde değerlendirilmektedir.

 

Sibel MORALI

Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomileri için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörü ayrı bir öneme sahiptir. Zira günümüzde ‘inşaat’, yalnızca çevrenin inşa edilmesini değil, bakım, onarım ve işletilmesine katkıda bulunan faaliyetlerin tümünü içerecek şekilde değerlendirilmektedir. İnşaat üretimi artık yalnızca yapının üretimi olarak algılanmamakta; çevreyle dost, sosyal sorumluluk taşıyan, sosyal yaşama, toplumsal yapıya doğrudan etki eden, saydam ve sürdürülebilir üretim anlamına da gelmektedir. Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan Türkiye inşaat sektörü, yüzlerce meslek dalını ilgilendirmesi nedeniyle istihdam ve üretim sürecini önemli ölçüde etkilemektedir. Ulusal ve uluslararası alanlarda büyük bir deneyime ve potansiyele sahip olan sektör, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörü harekete geçirme özelliğiyle ‘lokomotif sektör’ ve büyük istihdam kaynağı olması özelliğiyle de ‘sünger sektör’ olarak adlandırılmaktadır.

İnşaat sektörünün hemen hemen bütün üretimi ‘yatırım malı’ sayılmaktadır. Sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren öteki sektörlerin katkısı da dikkate alındığında, inşaat sektörünün GSMH içindeki payının yaklaşık yüzde 30 olduğu görülmektedir. Sektörün yoğun etkileşim içinde olduğu alt sektörleri de şu şekilde sıralamak mümkündür: Yurt içi müteahhitlik hizmetleri ve belgelendirme, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik hizmetleri, gayrimenkul, finans, iş ve inşaat makinaları ve inşaat malzemeleri sanayisi. Diğer yandan inşaat malzemeleri sanayi de şu başlıklarda incelenebilir: Çimento, hazır beton, prefabrikasyon, seramik, tuğla ve kiremit, bims (ponza ve süngertaşı), alçı, kireç, gaz beton, cam, demir çelik, boru, alüminyum, ahşap, plastik, boya, doğal taşlar, yalıtım, çatı kaplama malzemeleri, ısıtma-soğutma-havalandırma, asansör, aydınlatma, mutfak, banyo ve mobilya.

Kocaeli’nde inşaat sektörü

Kocaeli ve Türkiye’deki inşaat sektörüyle ilgili sayısal verileriler incelendiğinde Türk inşaat sektörü artık dünyada bir marka haline gelmiştir. İnşaat sadece bir sektör değil, bir anda 100 sektörü olumlu yönde etkileyen işlerin ortasına çıkmasına neden olmaktadır. Türkiye’de istihdam edilen her bin kişiden 91’i inşaat alanında çalışmaktadır. Her bin iş yerinden 76’sı inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 2015 yılında Kocaeli’nde 6 bin 687 müteahhitlik firması faaliyet göstermiş ve 59 bin 341 kişi sektörde sigortalı olarak istihdam edilmiştir. Ayrıca 2015 yılında 17 bin 395 konut satışı gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde ilimizin inşaat alanında daha büyük yenilikler ve gelişmelere açık olacağına inancımız tamdır.