Ana Menü

İnşaat sektörü büyümeye devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık yüzde 5 büyüme oranının beklentilerin üzerinde gelmesi iş dünyası ve reel sektör tarafından umut verici şeklinde yorumlanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık yüzde 5 büyüme oranının beklentilerin üzerinde gelmesi iş dünyası ve reel sektör tarafından umut verici şeklinde yorumlanıyor. İnşaat sektörünün önemli aktörleri Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç ve ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay sektörün yüzde 10'luk büyümesini değerlendirdiler.

Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu:

“İnşaatta hareketlilik sürecek”

Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, “Türkiye’nin büyümedeki lokomotif sektörü olan inşaat, büyümesine hız kesmeden devam ediyor. İnşaat sektöründeki hareketlilik Türkiye’nin genel büyüme trendine de yansımış durumda. TÜİK’in son açıkladığı yıllık yüzde 5 büyüme oranının beklentilerin üzerinde gelişmesinin de, bunun en sağlam kanıtı olduğunu düşünüyorum. Umut verici olarak adlandırabileceğimiz bu oranı detaylı incelediğimizde, sanayi üretiminin yüzde 5,3, tarım üretiminin yüzde 3,2 ve inşaat sektörünün yüzde 3,7 yükseldiğini görüyoruz. Özellikle konuta yönelik talepte yaşanan bu artışı aynı zamanda konut ihtiyacının da bir göstergesi olarak okuyabiliriz. Ayrıca bu veriler bize devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar sonucu ivme kazanan inşaat sektörünün büyümesini arttırarak devam ettireceğini de göstermektedir. Dolayısıyla güven veren ülke ekonomisi ile yatırımcılar tekrar harekete geçmiş oldu” dedi.

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk:

“Sektör hız kesmeden büyüyor”

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, “Ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü TÜİK tarafından açıklanan son verilerle göre büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüdü, inşaat sektöründe büyümenin de yüzde 10,7 olduğunu görüyoruz. Hükümetin uygulamaya koyduğu teşvik ve desteklerle ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor. Sektörün büyümesini sürdürmesi, yapılan yatırımların hız kesmeden artması için devlet tarafından inşaat sektörünün desteklenmeye devam etmesi gerekiyor. Önemli olan bu rakamların sürdürülebilir olması. Bizler sektör temsilcileri olarak üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz, yatırımlarımızı ara vermeden sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç:

“İstihdamın artması için yatırıma devam”

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, “Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de ülkemiz ve sektörümüz için hepimiz üstümüze düşeni yapmaya devam etmeliyiz. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre inşaat sektörü yüzde 10,7 büyüme gerçekleştirdi. Bu veriler ülke ekonomimizin lokomotifi olarak nitelendirilen inşaat sektörü açısından oldukça sevindirici. Sektör açısından yıl boyunca büyüme devam edecektir. Yatırımların durmaması, istihdamın artması için sektör temsilcileri olarak çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay:

Büyümenin lokomotifi ihracat

ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay ise, “Türkiye ekonomisi 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5,3 büyüyerek son dönemin rekoruna imza attı. Büyümenin ağırlık noktasının ihracat olduğunu görüyoruz. Aynı dönemdeki ihracatımızın yüzde  10,6 arttığını ancak ithalatın artmadığını da görüyoruz. Geçen yıl sonuna kadar sürekli yükselen döviz kurlarının ekonomide yaratması gereken en önemli olumlu fark bu idi. Son yıllarda Türk Lirası'nın oldukça yükselmesi sonucu ülke ekonomisinin dışa bağımlılığı artmış ve ülke neredeyse her şeyini ithal eder duruma gelmişti. Gerek tarım, gerekse imalat sanayi, aşırı değerli TL nedeni ile güç durumda kalmış, sanayi yatırımları tökezlemiş, ekonomiyi ağırlıklı olarak inşaat sektörü finanse etmişti. Bu sarmalın şu anda kırılmaya başladığını görüyoruz.  Büyümenin diğer bir etkeni ise ekonomide alınan önlemler ile tüketimin artması oldu. Beyaz eşya, mobilya ve otomotiv de yapılan vergi indirimleri talebi patlattı. Bunu geçici bir pansuman etkisi olarak ta düşünebiliriz, yatırım mallarındaki bu artışın sürekli olmasını beklememeliyiz ancak büyümenin devam edeceğini öngörüyorum. İhracattaki artış trendi devam edecektir. Yeni döviz kurları seviyesi, turizmi de yeniden cazip hale getirmiştir. Geçen yıl ülkemizde yaşanan terör saldırıları sonrası turizm de yaşanan gerilemenin de seyrini yeniden yükselmeye çevirdiğini ön görürsek bu durum inşaat sektörünü de yeniden hareketlendirecektir. Türkiye ekonomisine de yaradı. İhracat ilk çeyrekte yüzde 10.6 arttı ve büyümeye 2.39 puanlık katkı yaptı. Bu neredeyse büyümenin yarısı. İthalat artışı ise çok sınırlı kaldı” diye konuştu.