Ana Menü

İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdiler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,1 azalış göstererek 8 bin 065 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 artarak 6 bin 276 oldu.  

Özyurtlar Holding, Bahaş Holding, Kar Group, İnsay Yapı ve Omran İnşaat’ın üst düzey yöneticileri, TÜİK’in açıkladığı 2018 Ekim ayı konut satış istatistiklerini DÜNYA İnşaat Dergisi’ne değerlendiler.

 

"Yabancıya satış rakamı 40 bini bulabilir" 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “TÜİK'in, ekim ayı konut satış rakamları konut satışlarının artış trendine girdiğini gösteriyor. Rakamlara göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 olurken, ipotekli konut satışları yüzde 79,1 azalış göstererek 8 bin 65 olarak gerçekleşti. Yani ipotekli satışların toplam konut satışları içinde payı yüzde 5,5. Bu da bize alınan konutların banka kredisiyle alınmadığını gösteriyor. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 artarak 6 bin 276 oldu. Yılın 10 ayında yabancılara yapılan konut satışı ise 30 bin 431. Hesaplamalar bize kasım ve aralık aylarında toplam 9 bin adet civarı bir satış gerçekleşirse yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini gösteriyor. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Geçtiğimiz dönemde de yabancılar dövizdeki yükselişi değerlendirerek fırsata çevirdiler. Bundan sonra yabancı yatırımcıya yönelik düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıldığını biliyoruz, çalışmaların hayata geçmesiyle beraber yabancı yatırımcı sayısını çok daha yukarılara çıkacaktır” dedi.

 

“Türkiye, Orta Doğulu yatırımcı için en ideal ülke" 

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “Türkiye’de, gayrimenkul piyasası yavaş yavaş bir dengeye oturmaya başladı. Döviz dengeye oturdu, faizler düşüş trendine girdi. Bundan sonra ekonominin istikrarlı şekilde devam etmesiyle beraber sıkıntılı günleri geride bıraktığımız bir yola girmiş oluruz. İpotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,1 azalış göstermesi faizlerin halen çok yüksek olduğunun açıkça bir göstergesidir. Bu durum konut edinmeyi oldukça zor hale getiriyor ve bu verilere de yansıyor. Bizler konut faizlerinin kesinlikle düşmesini ve inşaat sektörüne getirilen kolaylıkların sürekli hale gelmesini bekliyoruz. Özellikle yabancıya satış rakamlarına baktığımızda Orta Doğulular'ın ilgisini açıkça görüyoruz. Bu kesimin kendilerini en rahat hissettiği ülke Türkiye. Orta Doğu insanı parası olsa bile Avrupa ve Amerika’da ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. Türkiye’de öyle değil. Türkiye hem demokratik hem Müslüman bir ülke. Burada aradığı her şeyi bulabiliyor dinini dilediği gibi yaşayabiliyor. Orta Doğulular için Türkiye en ideal ülke. Bu nedenle yatırımlarını uzunca bir süre daha ülkemize yapmaya devam edecekler” diye konuştu.

 

Taşlar yerine oturmaya başladı"

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “Gayrimenkul sektöründe taşlar yerine oturmaya başladı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artması bize bunu gösteriyor. Ancak banka kredisiyle konut alım oranının yüzde 79,1 azalış göstermesi dikkat çekici. Demek ki insanlar ya yastık altı birikimlerini kullanarak ya da döviz bozdurarak yatırım yaptı. Konut talebinin konut kredisi faiz oranlarıyla direkt ilişkili olduğunu biliyoruz. Geride bırakmaya başladığımız durgunluk döneminde konut üreticileri, konut satışlarını sürdürebilmek için satışlar peşin satış ve senetli satışa döndü. Ancak sektörün finansmanı için kredili satış önemli. Bunun için de faiz oranlarının düşme trendinin devam etmesi gerekiyor. Böylece sektörümüz daha sağlıklı bir yapıya oturabilir” açıklamasında bulundu.

 

"Kampanyalar meyve verdi, rakamlar sevindirici"

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  İhsan Çulhalık, “TÜİK'in son aylardaki konut satış rakamlarına baktığımızda satış rakamlarının yukarı doğru çıkmaya başladığını görüyoruz. Bu yılın ilk yarısı kamu bankalarının önderliğinde yapılan 0,98 faizli konut kredisi kampanyaları sektöre ivme kazandırdı. Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması, yüklenicilerin yaptığı kampanyaların daha çok talep görmesini sağladı. Şimdi yeni bir yılın eşiğindeyiz, yeni umutlar yeni planlar bizi bekliyor. Özellikle döviz kuru ve kredi faizleri konusu önemli, dövizdeki anormal hareketliliğin sona ermesi ve konut kredi faizlerinin makul seviyeye gelmesiyle birlikte satışlarda artış olacaktır. Devlet tarafından alınacak tedbirler ve yeni düzenlemelerin de katkısıyla önümüzdeki günlerde daha güzel bir tabloyla karşılaşmayı bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

"Konut satışlarını arttırmanın yolu faizlerin düşmesinden geçiyor"

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, “Mevcut tabloya baktığımızda iç piyasadaki suni krizin etkilerini kaybetmeye başladığını görüyoruz. Ancak kredili satışların artması için konut kredi faiz oranlarının makul bir seviyeye indirilmesi gerekiyor. Devletin birtakım tedbirler üzerinde çalıştığını biliyoruz, bu çalışmaların hayata getirilmesiyle beraber gayrimenkul sektörü hakettiği yere gelecektir. Önümüzdeki dönemde konut satış rakamlarının yukarı doğru tırmanacağını söyleyebiliriz. Yabancıya satışta tablo ayrıca sevindirici. Yabancı yatırımcının yerinde olsam, dolar düşmeden ev alırım çünkü daha da düşecek. Normalde suni kriz fırsatlar doğurur mülk almak için en iyi zamanlardır” dedi.