Ana Menü

İNDER: 2019’da yabancı rekoru garantilendi

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yılın ilk 10 ayında yabancılara yapılan 30,4 bin adetlik konut satışının, geçen yılın 12 ayında gerçekleşen 22,2 bin adetlik satış rakamının çoktan aştığına vurgu yaptı.

Bitmemiş ve devam eden projelerden konut almak isteyen yabancıların, noterden onaylattıkları devir satış sözleşmesiyle vatandaşlık kazanabilmesine yönelik yönetmelik değişikliği yıllık 40 bin konut satışını garanti altına aldı. Uygulama, 2019 yılında devam eden ve yeni projelerdeki yabancı satışında da yeni bir rekorun haberci olarak değerlendiriyor.

Yabancılara verilecek vatandaşlık hakkı için konut alma limitinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesinden sonra, birinci el konut satışını destekleyecek uygulamanın sektör tarafından dört gözle beklendiğini dile getiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “peşin olarak satışın vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak” şeklindeki yönetmelik değişikliğinin sektöre ve ekonomiye daha fazla döviz girdisi sağlayacağını söyledi. 

“2018’i 40 bin adet satışla kapatırız”

“Bu yılın ilk 10 ayında gerçekleşen 30 bin 431 adetlik yabancıya satış rakamı, konut talebinin sürekli olduğunu ancak şartların uygun olması durumunda gerçekleşebileceğini gösteren önemli bir veridir” diyen Durbakayım, yılın ilk 10 ayında yabancılara yapılan 30,4 bin adetlik konut satışının, geçen yılın 12 ayında gerçekleşen 22,2 bin adetlik satış rakamının çoktan aştığına vurgu yaptı.

Durbakayım, yabancılara yapılan satış rakamının yılsonuna kadar 40 bin seviyesini rahatlıkla aşacağının altını çizerken Türkiye ekonomisine en az 8-9 milyar dolar döviz girişi sağlanacağını ifade etti. 2019 yılı itibariyle 50 bin adet konut satışının yurtdışına yapılacağı öngörüsünde bulunan Durbakayım, “Eğer bu konut satış miktarını 50 bin adede çıkarabilirsek, Türkiye ekonomisine sadece bir yıl içinde en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz.  Buna ek olarak yabancıların sahip oldukları konutlar için alacakları mobilya, beyaz eşya ve diğer yan ürünlerle bu rakam 15 milyar dolara çıkar. Konut satışlarının ihracat kapsamına alınması ve inşaat sektörüne uygun ihracat kredisi verilmesi yönünde adımların atılması; konut satışından 15 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarılara taşıyacaktır” dedi.

Yabancı alımlarının önünü açan teşvik ve ekonomik gelişmeler gibi şartlar, yurt içi satışlarda da oluşturulursa iç satış rakamları da benzer bir ivme gösterir. Kısaca yurtiçi satışların yeni bir rekor kırması için konut kredisi faizlerinin uygun seviyelere inmesi gerekiyor. Böylece bu yılın ilk 10 ayında gerçekleşen toplam 1 milyon 148 bin adetlik konut satışı geçen yılki 1 milyon 409 bin adetlik rekor satışının üzerine çıkabiliyor.