Ana Menü

İMDER, Komatek Fuarı’na hazırlanıyor

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) 2009 yılından bu yana ana destekçisi olduğu Komatek 15. Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’na hazırlanıyor.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) 2009 yılından bu yana ana destekçisi olduğu Komatek 15. Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’na hazırlanıyor. 3-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Komatek Fuarı hem iş makinaları alanında düzenlenen bölgenin en büyük fuarı olması hem de uluslararası niteliğiyle sektör için önem arz ediyor.

İMDER sektörün önemli kuruluşlarından oluşan üyeleri ile birlikte iş ve inşaat makinaları sektörünün yüzde 93’ünü çatısı altında toplayarak, hem Türk iş makinaları sektörünü hem de Türkiye’yi uluslararası platformlarda başarıyla temsil ediyor. İş makinaları sektörü sahip olduğu yüksek katma değer oranı ile son 15 yılda uluslararası alanda yüksek bir performans göstererek, küresel büyümeden de büyük ölçüde yararlanmış ve Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline geldi. Geniş ihracat ağı ile pazar hacmini her geçen gün arttıran iş makinaları sektörü devam eden altyapı, üstyapı çalışmaları, mega projeler ve artan konut yatırımları ile ekonominin de vazgeçilmez unsurlarından biri oldu. Yatırımlar ve projelerin iş makinaları sektörüne olan ihtiyacı tetiklemesi, beraberinde sektörün uluslararası alanda da Türkiye’nin marka sektörlerinden biri haline gelmesini sağladı. 2016 yılında Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere rağmen yüzde 3 büyüme kaydeden iş makinaları sektörünü bir araya getirecek olan Komatek Fuarı, uluslararası katılımcıları ve ziyaretçileri ile Türk firmaların yeni pazarlara açılmasında buluşma noktası niteliği taşıyor.

Komatek 2017’nin yurt dışı tanıtım faaliyetlerinde İMDER kilit noktada

98 bin metrekare fuar alanı ve 55 bin metrekare otoparklar olmak üzere toplamda 153 bin metrekare alan üzerine kurulacak fuarın sergileme alanının 88 bin metrekaresi açık alan ve 10 bin metrekaresi kapalı alandan oluşacak. Yaklaşık 500 firmanın bu alanda ürünlerini sergileyeceği fuarı yerli ve yabancı yaklaşık 40 bin ilgili kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. İş ve inşaat makinaları alanında bölgenin büyük ve en çok ziyaretçi sayısına sahip fuarın tanıtımı İMDER tarafından da 2015 yılında düzenlenen bir önceki fuardan bu yana yapılıyor.

İMDER Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar dünya üzerinde pek çok noktada katıldığı yurt dışı fuarlarında tanıtımını yaptığı Komatek Fuarı’nın uluslararası ziyaretçisi konusunda bu faaliyetleri ile de kilit bir noktada yer alıyor. Hedef ülkelerden ve Türkiye’deki nitelikli firmalardan, kuruluşlardan fuara katılacak ziyaretçilerin hem üretim yapan hem de ticaret yapan üyeleri için önem taşıdığını belirten İMDER, Türk makinalarının güçlü yapısının ortaya konulmasında uluslararası fuarların büyük önem taşıdığına inanıyor ve çalışmalarını bu yönde sürdürüyor.