Ana Menü

Vodafone Park'ta SurPlot® Döşeme Sistemleri kullanıldı

Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olan Vodafone Park, Bünyamin Derman tarafından tasarlanmış olup, projeye DB mimarlık koordinatörlüğünde başlanmıştı. Armada Groupe, SurPlot® markalı yüzer döşeme sistemleriyle, yapının Dolmabahçe Sarayı’na bakan tarihi kapının olduğu teras ve farklı kotlardaki zemin alan kaplamalarında projeye dahil oldu.

Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olan Vodafone Park, Bünyamin Derman tarafından tasarlanmış olup,  projeye DB mimarlık koordinatörlüğünde başlanmıştı. Armada Groupe, SurPlot® markalı yüzer döşeme sistemleriyle, yapının Dolmabahçe Sarayı’na bakan tarihi kapının olduğu teras ve farklı kotlardaki zemin alan kaplamalarında projeye dahil oldu.

Beşiktaş taraftarının coşkulu yükünü döşeme üzerinde karşılayan, yüksek dayanımlı bir sistemle kurgulanan, yaklaşık 42 bin kapasiteli, Vodafone Park, sadece bir stadyum olarak değil aynı zamanda bir eğlence merkezi, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak konumlandırıldı. İnsan sirkülasyonu yoğun olan bu projede her biri bin kg yük kaldırma gücüne sahip SurPlot® markalı seviye ayarlı ayaklar, yalıtım katmanı üzerine farklı kotlarda ayarlanarak serbest bir şekilde yerleştirildi. Kısa bir süre sonra, proje değişikliğinden dolayı döşemenin uygulandığı alan, kafeteryaya dönüştürüldü. SurPlot® ayaklar yüzeye serbest yerleştirildiğinden ve herhangi ankraj, harç, ya da yapıştırıcı kullanılmadığından taş ve ayaklar zarar görmeden çok rahat bir şekilde kaldırılıp başka bir alana taşındı, malzeme israfı yaşanmadı.

Dolmabahçe Sarayı’na bakan tarihi kapının olduğu yerde uygulanan SurPlot® seviye ayarlı ayaklar alana, koruma betonuna ihtiyaç duyulmaksızın serbest bir şekilde yerleştirildiği için yalıtım katmanına her an müdahale imkanı sağlandı. Bununla beraber kaplama arasındaki boşlukta tesisat ve kablolama yapılabilme imkanı doğdu. Ayrıca sistemin açık derz özelliği sayesinde su drenajı sağlanmış, türlü sebeplerden oluşacak göllenme ve su birikintisinin önüne de geçildi.

25 yıllık tecrübesi ve uzmanlığıyla akıllı stadyum projesine akıllı çözümler sunan Armada Groupe, sektörde fark yaratmış, kanıtlanmış başarısını öncü ve seçkin referanslarıyla pekiştirdi.