Ana Menü

Hasan Uzdil: Endüstri 4.0 gayrimenkul sektörünü yakından ve derinden etkileyecek

Uz Grup'un kurucusu Hasan Uzdil, gayrimenkul sektörünün de Endüstri 4.0'dan etkileneceğini kaydederek, “Önümüzdeki 10 yıl içinde her şey daha çok dijitalleşecek” dedi.

Kayseri’de, büyük ölçekli şahıs ve firmalara, gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapan Uz Grup, 2009 yılından itibaren İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir’de partner firmalarla ortak çalışmalarını sürdürüyor. Anadolu’dan büyük şehirlere, büyük şehirlerden yurt dışına açılmak isteyen yatırımcı ve müteahhit firmalara, yurt dışından Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen uluslararası fon ve yatırımcılara ticari gayrimenkul, arsa yatırımları ve proje geliştirme konularında danışmanlık hizmetleri veren Uz Grup'un kurucusu Hasan Uzdil, sektörel anlamda değerlendirmelerde bulundu.

Uzdil, gayrimenkul sektörünün de Endüstri 4.0'dan etkileneceğini kaydederek, “Önümüzdeki 10 yıl içinde her şey daha çok dijitalleşecek” dedi. 2017 yılının gayrimenkul sektörü açısından bir önceki yıla kıyasla daha iyi olduğunun altını çizen Uzdil, kurlardaki artış, enflasyon, yüksek faiz oranları ve global politik gelişmelerin ise sektörün gelişimi açısından temel riskleri ortaya çıkardığını kaydetti. Uzdil, “Türkiye’de 31 adet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) mevcut ve toplam piyasa değeri 7.4 milyar dolar. Bu dünyadaki global GYO büyüklüğünün (1.7 trilyon dolar) içinde yüzde 1’lik bir paya bile tekabül etmiyor. Türkiye’de Kurulu Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın (GYF) toplam büyüklüğü 1.7 milyar lira. Dünyada 678 milyar dolar açık uçlu ve 177 milyar dolar kapalı uçlu GYF büyüklüğü ile kıyaslandığında hacim oldukça küçük” dedi.

Konut satışlarının 2018 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla oranla düşüşle başlandığını aktaran Uzdil, “Bu konuda en önemli etken konut kredi faizlerinin yüksekliği. 2017 yılına oranla inşaat maliyetlerinin yüzde 50 ila 60 oranında artmasına rağmen alım talebinin zayıf olması neticesinde bu artışlar henüz konut satış fiyatlarına yansımadı. Bu durumun nihai alıcı ve yatırımcı için fırsat olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Erken seçim kararını olumlu bulduğunu söyleyen Uzdil, seçim sonunda ekonomideki ve piyasalardaki belirsizliklerin ortadan kalkacağını söyledi.

“Dev projelerle büyümeye devam etmek zorundayız”

Sektörün gelişim göstermesi gereken alanlarla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Uzdil, şunları söyledi: “Ülkemizde inşaat sektörüne baktığımızda toplam istihdamın yüzde 8’ini inşaat sektörü yapıyor. Son 15 yıla baktığımızda ekonomik büyümenin en önemli lokomotifinin yine inşaat sektörü olduğunu görüyoruz. Öte yandan, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik şirketi listesinde 2017 yılında 40 civarında Türk firmasının olduğunu biliyoruz. Türkiye, bu bakımdan Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Ülkemiz 81 milyonluk dinamik nüfusu ile bir güç olarak 21'inci yüzyılda kendini her alanda olduğu gibi gayrimenkul alanında da göstermiş durumda. Ama bunu yeterli bulmadan çalışmaya ve geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu sebepten kurumsal yönetime önem vererek büyüyen şirket yapılarına, denetime ve isabetli dev projeler ile büyümeye devam etmek zorundayız. Yine öte yandan, yeni nesil gayrimenkul geliştirme, X kuşağının konforunu, Y ve Z kuşağının beklentilerini, akıllı yapı ve şehirleri, çevre dostu enerji verimli yapıları, yenilenebilir enerjinin ve teknolojinin hayatın her alanında etkin kullanıldığı bir bakış açısına doğru akış göstermeliyiz. Özellikle Endüstri 4.0 devriminin gayrimenkul sektörünü yakından ve derinden etkileyeceği aşikar. Önümüzdeki 10 yıl içinde her şey daha çok dijitalleşecek. Bu dijitalleşme sosyal yaşam alanlarımızdan iş yaptığımız tüm fiziksel çevreye ve yaşadığımız evlerimize kadar hızlanarak devam edecek. 4.0 Endüstri devrimine yakın durmayan, onu özümsemeyen, mesaisine yansıtmayan şirketlerin uzun soluklu olmaları imkansız. 4.0 endüstri devriminin gayrimenkul sektörünü ciddi şekilde dönüştüreceğine olan inancım sonsuz. Tedbirli olmak ve değişime ayak uydurmak zorundayız.”