Ana Menü

Haluk Hasanoğlu: Yüzde 30,5 oranında artış yaşandı

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, "TÜİK’in Haziran verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,5 artarak 2 bin 689 olduğunu görüyoruz. Yabancıya konut satışlarının 2019 boyunca artarak süreceğini söyleyebiliriz" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Haziran Ayı Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:  

“TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 oranında  azalarak 61 bin 355 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 10 bin 60 konut satışı ve yüzde 16,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 5 bin 430 konut satışı ve yüzde 8,9 pay ile Ankara, 3 bin 390 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile Antalya izledi. Yaz döneminin gelmesiyle ve yenilenen İstanbul Büyükşehir seçimi konut satışlarına da olumsuz bir şekilde yansıdı. Ancak yerel seçim sürecinin tamamlanmasıyla beraber önümüzdeki aylar itibariyle konut satışlarında yeniden bir yükselişin başlayacağını söyleyebiliriz.

Haziran ayı konut satış verilerine baktığımızda yabancıya satışın artışını sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK’in Haziran verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,5 artarak 2 bin 689 olduğunu görüyoruz. Yabancıya konut satışlarının 2019 boyunca artarak süreceğini söyleyebiliriz. Özellikler yaz döneminde tatil için ülkemizi tercih yabancı yatırımcıları, güzel bir şekilde ağırlayıp, doğru bir şekilde proje tanıtımları gerçekleştirirsek.  Önümüzdeki aylarda yabancıya yatırımcıya gerçekleştirilen konut satışlarında hızlı bir yükselmenin yaşanması kaçınılmaz olur.”