Ana Menü

Güvenli ve sağlıklı bir çevre için kısa bir mola

Kağıt ve ambalaj sektörünün önde gelen tedarikçilerinden Mondi, en büyük önceliği olan iş sağlığı ve güvenliği konusunda farklılık yaratmaya devam ediyor. Bu amaçla her yıl güvenlik, sağlık, çevre ve sürdürelebilirlik konularında bilinç oluşturmak ve dikkat çekmek için dünya genelinde tüm çalışanlarının katılımıyla “Farklılık Yaratma Günü’’ adı altında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Mondi, çalışanlarının katılımıyla dünya genelinde her yıl düzenlediği MADD (Farklılık Yaratma Günü) etkinliği ile iş güvenliği, sağlık, çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık sağlamaya devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da haziran ayı içinde şirketin Tire, İzmit, Karaman ve Adana’daki tesislerinde bir tam gün “farklılık yaratma günü” ne ayrıldı. Farklılık yaratma günü kapsamında; çalışanlar, kendilerini ve çevrelerini işyerinde meydana gelebilecek iş kazalarından korumaya yönelik bilgi birikimlerini ve becerilerini geliştirerek yılın 365 günü gerekli yetkinliklere sahip oluyorlar.

İş güvenliği, sağlık ve çevre konularının Mondi'nin odak noktaları olduğunu vurgulayan Mondi Tire Kutsan CEO’su Sevinç Yener Çimecioğlu, “Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik kavramına odaklanarak ilham verici çalışmalara imza atıyoruz. Mondi’nin önceliği, sağlıklı iş koşulları ve çalışan güvenliğidir. Kağıt ve ambalaj sektöründe dünyanın önde gelen markalarından biri olarak, güvenlik, sağlık ve çevre konularında sürdürülebilir fark yaratmak ve bilinç oluşturmak bizim önceliğimizdir. Buna bağlı olarak “Farklılık Yaratma Günü” (MADD) adı altında yılda bir kez dünya genelinde tüm çalışanlarımızın bu konulara dikkatlerini çekmek için tüm gün süren çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Çalışanlarımızın iş güvenliği konusundaki teknik bilgilerini arttırmak amacıyla, 30'dan fazla ülkede 100’e yaklaşan üretim tesisimizde dünya genelinde 26 bin çalışanımız, Türkiye'de bin çalışanımızla MADD günü boyunca eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca, risk altındaki dünyamızın geleceğine dikkat çekerek farkındalık oluşturacak etkinlikler de gerçekleştiriyoruz. Fark Yaratma Günü, farklı çalışmalarımızdan ortaya çıkmış ve uzun yıllardır devam eden bir etkinliktir. MADD kapsamında, dünya genelindeki tesislerimizin faaliyetlerinde bir vardiyayı durdurarak bir farkındalık oluşturuyoruz. Geleneksel MADD etkinliğimizi Türkiye'deki tüm fabrikalarımızda da gerçekleştiriyoruz. MADD gününde eğitimlerimizi daha farklı ve daha etkileşimli, eğlenceli bir konseptle düzenliyoruz. Temel hedefimiz, her zaman için bilgi ve yetkinliği artırmak ve iş güvenliği konusundaki bilinç oluşturarak işyeri risklerini azaltmaktır” dedi.

Birleşmiş Milletlerin daha iyi sürdürülebilir yaşam için, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” bireysel katkılarda bulunan Mondi çalışanları, MADD kapsamında; işyeri ekipmanlarının taşınması ve iş yerinde güvenli taşıma faaliyetleri, işitme koruması/kulaklık kullanımı ve ruh/akıl sağlığı konularının yanı sıra su, atık yönetimi, atık su, çevre kazaları ve çevresel şikayetler konularında uygulamalar da yapıyorlar.  İş güvenliği, sağlık ve çevre konularının ele alındığı “Farklılık Yaratma Gününde”, çalışanlarımızın hazırladığı iş güvenliği videolarının gösterimi, iş ve işçi sağlığı paneli, emniyetli forklift uygulamaları, gürültüye karşı korunma ekipmanlarının tanıtımıyla birlikte kreatif drama, stresle başa çıkma yöntemleri, yoga ve zumba dersleri, “kendi hayatının lideri ol” konulu kişisel gelişim seminerleri gibi ilginç, eğlenceli aktiviteler de düzenleniyor.