Ana Menü

GNYapı, konutlarda enerji verimliliğine odaklandı

Yalıtım ve inşaat alanlarında gerçekleştirdikleri projelerde sürdürülebilirliği ve enerji verimliliğini ön planda tuttuklarını belirten GN İnşaat/ GN Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Güney, yalıtım uygulamaları ile ciddi büyüme oranları yakaladıklarını söyledi.

Gamze ÇALIŞKAN

Yalıtım ve inşaat alanlarında gerçekleştirdikleri projelerde sürdürülebilirliği ve enerji verimliliğini ön planda tuttuklarını belirten GN İnşaat/ GN Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Güney, yalıtım uygulamaları ile ciddi büyüme oranları yakaladıklarını söyledi.

Güney, “GNYAPI, 2008 yılında kuruldu. Her adımı ile mükemmeli arayarak imkansızı başaran, başarısını tüm paydaşlarının sevgisi ve inancı ile büyüten lider marka olmak vizyonu ile çıktığımız bu yolda da ilerlemeye devam ediyoruz. Kurulduğu günden itibaren enerjide dışa bağımlılığın azalması, enerji israfının önüne geçilmesi ve ekonominin canlanması konusunda üstlendiği bilinçlendirme misyonuyla yalıtım sektöründe her yıl ciddi büyüme oranları yakaladık. 4 milyon metrekareyi aşan ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirdik. Her yıl apartman yöneticileri ve kat malikleri için düzenlediğimiz geleneksel mantolama konferansı ile de ısı yalıtımının önemi konusunda bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Böylelikle yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtım konusunu masaya yatırarak öncelikli olarak yatırım maliyetleri, ödeme koşulları, kredi seçenekleri, sağlanacak tasarruf miktarları, amorti süreleri gibi önemli soruların yanıtlanmasını ve nihai tüketicinin daha bilinçli karar almasını sağlıyoruz” ifadelerinde bulundu.


“Konferans çalışmalarını başlattık”
Diğer yandan kentsel dönüşümün, mevcut binaların konforlu, enerji performansı yüksek binalara dönüşmesinde önemli bir adım olduğunu ve diğer iştirakleri olan GN İnşaat ile kentsel dönüşüm kapsamında enerji verimli binalar ürettiklerini belirten Güney, “Bu kapsamda inşa ettiğimiz Maltepe’deki Yeshill Residence Projemiz Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) ile Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından desteklenen, ‘Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı’ TUREEFF kapsamında A enerji sınıfı olarak fonlanan ve ülkemizin ilk A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip projesi oldu. Bu bilinç ve yalıtım sektörüne getirdiğimiz yenilikçi ve profesyonel yaklaşımdan ötürü B2B Medya tarafından ‘Özel Yalıtım Ödülüne’ layık görüldük. 110’u merkez olmak üzere 700’ün üzerinde çalışma arkadaşımız ile önemli projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.
GNYapı tarafında her yıl gerçekleştirilen ve ocak ayında da 7’ncisi düzenlenecek Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı için çalışmalara başladıklarını dile getiren Güney, “GN İnşaat tarafında da konferanslar düzenleyip geleneksel hale getirmek istiyoruz. ‘Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nda yakaladığımız başarıyı inşaat tarafında da sürdürmek öncelikli hedefimiz. Bu kapsamda çalışmalarımıza başladık. 2018 yılı içerisinde Kentsel Dönüşüm Konferansı
yapıp kat maliklerinin kentsel dönüşüm ile ilgili tüm sorularını yanıtlamak istiyoruz. Bunun yanında enerji verimli bina konseptinin önemine ve kazançlarına da değinerek dönüşümü nasıl yaparsak daha sağlıklı olur noktasına değineceğiz” şeklinde konuştu. Firmalarının devam eden projelerinden de bahseden Güney, şunları aktardı:


“GNYapı tarafında uygulama çalışmalarına devam ediyoruz ancak daha ulaşılması gereken çok yer var. Çalışmalarımız son hızla devam ediyor. İnşaat tarafında ise Maltepe bölgesindeki Yeshill Residence projemizin satışı devam ediyor. Kozyatağı bölgesindeki GN Meltem Apartmanı ve GN Sultan Apartmanı projelerini teslim ettik. Göztepe bölgesindeki GN Öke Apartmanı projemizin ise inşaat çalışmaları ve satışları devam ediyor. 2018 yılında dört yeni projeyi daha başlatmayı hedefliyoruz. GN İnşaat tarafında ise odağımız Kadıköy bölgesi ve çevresine hizmet veriyoruz.”