Ana Menü

Gaziantep ve Şanlıurfa’da inşaat sektöründe işler fena değil

Gaziantep bölgenin en güçlü ekonomik yapısına sahip kenti olduğu için sürekli hem çevre illerden hem de komşu ülkelerden göç alıyor. Bölge göçünün yanında bir de sayıları her gecen gün artan Suriyeli mültecilerinde Gaziantep’i tercih etmesiyle hesap edilemeyen ve yönetilmesi zor bir durum ortaya çıktı.

Güneş DOĞDU SOYLU

Gaziantep Bölge Temsilcisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hem nüfus olarak hem de ekonomik göstergeler olarak en güçlü kentlerinin başında Gaziantep ve Şanlıurfa yer alıyor. Gaziantep’in üretim yapmadığı ürün olmadığı gibi ürettiğini satamadığı ülke de yok gibi. Zaten kent ihracatçı kent kimliğiyle biliniyor. Girişimci insan gücüyle bugün ülkenin beşinci ekonomik gücüne sahip ilidir Gaziantep.

Gaziantep bölgenin en güçlü ekonomik yapısına sahip kenti olduğu için sürekli hem çevre illerden hem de komşu ülkelerden göç alıyor. Bölge göçünün yanında bir de sayıları her gecen gün artan Suriyeli mültecilerinde Gaziantep’i tercih etmesiyle hesap edilemeyen ve yönetilmesi zor bir durum ortaya çıktı. 2 milyonun üzerinde Gaziantep nüfusuna birde 400 binin üzerinde Suriyeli eklenince özellikle barınma ihtiyacına olan talep iyice arttı. Gaziantep’te başta yerel yönetimler olmak üzere inşaat sektörünün temsilcileri ortaya çıkan talebe cevap verebilmek için önemli projelere start verip hızlı bir şekilde hareket etmeye yöneldiler. Yerel yönetimler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile büyük konut projelerine hemen başlanıldı. İlin konut firmaları ise özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik daha çok proje geliştirdi. Bu arada inşaatın yan sanayisinde de büyük bir potansiyel doğdu ve yatırımcılar bu yönde hız aldı.

Şanlıurfa’ya gelecek olursak, son yıllarda iyice yıldızı parladı ve daha da parlayacak gibi görünüyor. Şanlıurfa, Atatürk Barajı sayesinde verimli topraklarından çok daha fazla ürün elde edilen bir bölge haline gelirken, ülkemizde tarım başkentleri arasında gösterilir oldu. Bu arada Şanlıurfa 6’ncı Bölge Teşviklerinden dolayı önemli yatırımcıları bünyesine dahil etmeyi de başardı. Bölgede yaşanan terör olaylarından en çok etkilenen iller arasında olmasından dolayı Şanlıurfa, geçtiğimiz aylarda açıklanan Cazibe Merkezleri Teşviki’nden faydalanan en avantajlı illerin başında yer aldı. Bu cazip yatırım ortamı ve doğum hızı en yüksek iller arasında olan Şanlıurfa’nın 2 milyona yakın nüfusuna artı 600 bini gecen Suriyeli mültecilerin eklenmesiyle başta barınma olmak üzere ciddi altyapı ihtiyacı doğdu.

Hem Gaziantepli hem de Şanlıurfalı inşaatçılar bölgelerinin dışında hem ülkenin çeşitli yerlerinde hem de yurt dışında da işler kovalıyorlar. Özellikle komşu ülkeler Irak ve Suriye inşaatçılar için önemli bir pazar. İştahları kabartan bu iki ülkede suların durulmasıyla güçlü sanayi altyapısı nedeniyle Gaziantep ve Şanlıurfa ülke içerisinden en şanslı iller arasında olup en fazla payı alacak kentlerden olacağı muhakkak. Bu yıl sektörde işler gecen iki yıla göre iyi seyrediyor. Hatta inşaat sektörünün temsilcileri çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınıyorlar. Sektörde arzu edilen canlanma için devletten destek bekleyen yetkililer, faiz oranlarının özellikle düşmesi gerektiğini savunuyorlar.