Ana Menü

Folkart’tan 15 yılda İzmir’e 5.8 milyar TL’lik yatırım

Faaliyete 2006’da başlayan ve gerçekleştirdiği inşaat projeleri ile İzmir’de yenilikçi yaşam merkezleri oluşturan Folkart’ın, şimdiye kadar gerçekleştirdiği ve 2021 yılına kadar tamamlamayı planladığı projelerin yatırım tutarı 5.8 milyar TL’ye ulaşacak.

Faaliyete 2006’da başlayan ve gerçekleştirdiği inşaat projeleri ile İzmir’de yenilikçi yaşam merkezleri oluşturan Folkart’ın, şimdiye kadar gerçekleştirdiği ve 2021 yılına kadar tamamlamayı planladığı projelerin yatırım tutarı 5.8 milyar TL’ye ulaşacak.

Şu an inşaatı devam eden ve projelendirme aşamasında olan 11 projeyi aynı anda yürüttüklerini belirten Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Bu projelerin yatırım değeri 3.7 milyar TL’yi buluyor. Bunlara bugüne kadar yaptıklarımızı da eklersek 5.8 milyar TL’lik bir yatırım değerine ulaşıyoruz. Bu rakama henüz fikir bazında çalışılan projeler dahil değil. Bu yılı çok pozitif bir tablo ile geçirdik. İstikrarlı bir çizgiyle, büyümemizi güçlenerek sürdürdük. İzmir’in geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyoruz. Saya Grup’un aktif bir parçası olan Folkart, İzmir’de doğan, şehre çok değer veren, geleceğini burada planlayan bir şirket. Yenilikçi yapı projelerimizle, aslında tüm yatırımcılar için İzmir’de çok iyi bir örnek oluşturuyoruz. İnşaat alanında bizimle bağlantılı tüm yan sektörleri de hareketlendiriyoruz. Yatırımlarımız ile İzmir’in şehir ekonomisine ciddi katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Folkart Life Bornova ve Folkart Blu Çeşme projelerini kısa bir süre önce tamamlayarak teslim ettiklerini anımsatan Sancak, “Kurulduğumuz 2006 yılından bu yana birçok proje gerçekleştirdik. Günümüz itibariyle tüm projelerimizi tamamlamayı öngördüğümüz 2021 yılında bugüne kadar yaptığımız tüm projelerin ve sürmekte olanların yatırım değeri, 5.8 milyar TL’yi geçecek. Folkart bünyesinde bin 500’den fazla istihdam sağlıyoruz. Bu sayıda önümüzdeki aylarda projelerin konumuna göre çok ciddi artış olacak. Örneğin İzmir’in kalbi sayılan Basmane’deki projemizde, binlerce insan çalışacak” ifadelerini kullandı.

Sancak, Folkart projelerinin farklılaşmasının en büyük etkenlerinden birinin proje tasarımına uzun vakit ve kaynak ayırmak olduğunu söyleyerek, “Ege’de gayrimenkul sektörü önemli bir performans gösteriyor. Yatırımcıları da yeni fırsatlar bekliyor. Biz Folkart olarak şehrin kalbi Basmane’de gerçekleştireceğimiz dev yatırım ile İzmir’de bir olumsuzluk sembolü gibi görülmeye başlayan dönemin aşılacağına inanıyoruz. Şehirde yaşayanlar için mahcubiyet duygusu yaratan ‘Utanç Çukuru’ adını alan arazinin üzerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ‘ortak aklı’ içeren bir mutabakatla, 400 milyon dolarlık yatırım değeri taşıyan Avrupa’nın en çarpıcı binası yükselecek. Bu dev yatırımı, sadece ekonomik boyutuyla değil, şehir açısından simgesel olarak da önemsiyoruz. Hem mimari özellikleri, hem içeriğiyle, İzmir’in ve Türkiye’nin yeni sembollerinden biri olma iddiasını taşıyacak bu projemizin lansmanı, bizim için önümüzdeki dönemin en önemli dönüm noktalarından biri olacak” dedi.

“Kentsel dönüşümde iddialıyız”

Kentsel dönüşüm projelerini de önemsediklerini kaydeden Sancak, “Şu anda yeni markamız Liva ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere bölgesinde belirlediği 32 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm projesinin ilk etabını gerçekleştiriyoruz. Bu proje kentsel dönüşüm için güzel bir örnek. 2018’de tamamlayacağımız bu projeye kentsel dönüşüm alanında göstereceğimiz ilk örnek olduğu için, tamamen bir ‘sosyal sorumluluk projesi’ mantığı ile yaklaştık. Ama ortaya çıkan örneğin herkesi etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu örnekteki yaklaşımımızı önümüzdeki dönem kentsel dönüşüm alanında, çok etkin bir şekilde yer alarak göstereceğiz. Folkart markasının kalite çizgisi ve güvencesiyle, yeni ve büyük kentsel dönüşüm projelerine imza atmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Çeşme geleceğin simgesi”

Çeşme projelerine de değinen Sancak, “Çeşme gerçek bir dünya markası olma yolunda. Doğal güzellikleriyle dünya sahnesinde başrole çıkmayı bekleyen, hayranlık duyulacak bir bölge. Denizi, dalgaları, kumu, rüzgarı, termal olanakları, plajları, temiz havası, muhteşem tarihsel mirası hepsi bir arada çok az bulunan örnek, büyüleyici dünya değerleri. Zaten İzmir - İstanbul Otoyolu tamamlanınca, İstanbul’dan Çeşme’ye neredeyse 3.5 saatlik bir sürede ulaşılacak. Öğlen yola çıktığınızda, akşam yemeğini gün batımı eşliğinde Çeşme’de yiyeceksiniz. Çeşme, artık farklı bir şekilde konumlanacak. Bu otoyol üzerinde bulunan Kocaeli, Bursa, Balıkesir gibi kentler de, İzmir ile birlikte Çeşme’yi yeniden keşfedecek. İzmir’e çok inanıyoruz ve bu anlayışımız çerçevesinde sürekli yeni yatırımlar yapmayı sürdürüyoruz” dedi.