Ana Menü

Filiz Akkaya: Ulaşım altyapısı ve kentsel dönüşüm İzmir'de konut talebini artırıyor

Çanakkale köprü bağlantısı, İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ve kentsel dönüşümünün İzmir’e olan ilgiyi önemli boyutlarda artırdığını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, Urla, Çeşme ve Güzelbahçe’de yüzde 25 dolayında değer artışı olduğunu kaydetti.

EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İstanbul’dan İzmir’e ulaşımı kolaylaştıran Çanakkale köprü bağlantısı, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm etkisiyle İzmir’de özellikle arsa-arazi ve yaz kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talebi artırdığını kaydetti.

Sahil şeridi ilçeleri yüzde 25 değerlendi

İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 4 saat indirmesi planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesi ile sahil şeridinde Urla, Çeşme, Seferihisar ve Güzelbahçe’de arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı olduğunu belirten Akkaya, Çeşme-Urla-Güzelbahçe’deki değer artışının yüzde 25 dolayında olduğunu dile getirdi. Akkaya, yazlık yapılaşmaya olan talep artışı ve yeni yatırımlarla birlikte bu bölgelerde değer artışı beklentisinin de yükseldiğini ifade etti.

İstanbulluların başta Çeşme olmak üzere Urla, Seferihisar ve Bayraklı’ya ilgi gösterdiğini ve konut edindiklerini belirten Akkaya, İstanbul’dan İzmir’e yerleşmeyi planlayanların şehir merkezinde Karşıyaka-Mavişehir aksı ile Bornova-Bayraklı aksında site içinde konutları tercih ettiklerini kaydetti.

Birim metrekare fiyat aralığı 3 bin-20 bin TL

Seferihisar girişinde karayolu cepheli ya da karayoluna yakın bölgelerde site içinde 500-bin metrekare arsa içinde villa tipi yapılaşmaların değer kazanmaya başladığını söyleyen Akkaya, yaz-kış kullanıma uygun villaların daha çok yüksek gelir grubuna hitap ettiğini belirtti. Çeşme, Urla ve Güzelbahçe’de dubleks tarzı yapıların birim metrekare fiyatlarının 3 bin-20 bin TL arasında değiştiğini kaydeden Akkaya, Karaburun’da ise arsa ve arazi yatırımlarında artış görüldüğünü ifade etti.

Bununla birlikte, otoban bağlantısı nedeniyle Kemalpaşa’da zeytinlik ve kiraz bahçeleri ile üst ölçekli planlarda sanayi ve depolama alanlarında kalan arazilerde değer artışı olduğunu belirten Akkaya, söz konusu artışın 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20-yüzde 25 dolayında artarak devam etmesini beklediklerini söyledi. 2017 sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 16-yüzde 20 aralığında bir artış öngördüklerini belirten Akkaya, İzmir’e olan ilginin gelecek yıllarda artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.


www.evagyd.com