Ana Menü

ESKİP projesinin en büyük etabı, Sivas'ta start aldı

TANAP tarafından Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) kapsamında finanse edilen DİSODER tarafından yürütülen ESKİP projesinin en büyük etabı olan, ortak kamusal alanların düzenlenerek engelliler için erişilebilir mekanlara dönüştürme uygulaması ve engellilere yönelik araç gereç dağıtım faaliyetleri ayağı, Sivas’tan başladı.

Boru hattı güzergâhı üzerinde yer alan tüm illerde, ilçelerde ve köylerde yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) ile Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Türkiye’ye sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan katkı sunmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği (DİSODER) tarafından yürütülen ve TANAP’ın 6.3 milyon TL’lik bir yatırımla gerçekleştirdiği Engellilerin Sosyal Hayata Aktif Katılımının ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Projesi’nin (ESKİP) önemli etabı başladı.

Engellilerin erişimini kolaylaştırmak için ulaşılabilir hale getirilen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlük binasında, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın tanıtım toplantısı ve açılış töreni ile projenin en önemli aşamasının startı verildi. 

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’nün ve DİSODER’in ev sahipliğinde, 17 Nisan Çarşamba günü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde düzenlenen törenle projenin erişilebilir mekân ve araç gereç dağılım faaliyetleri ayağı, hayata geçirilmeye başlandı. Engelliler için özel olarak düzenlenen Erişilebilir Mekan’ın açılışının gerçekleştiği törenin ardından kent merkezi ile civar ilçelerde yaşayan engelli ve aileleri ziyaret edildi.

14 ilde engelli ve ailelerine dokunacak

ESKİP projesiyle Türkiye’nin 14 ilinde yaşayan engelli ve ailelerine dokunarak, onları sosyal hayata kazandıracaklarını vurgulayan DİSODER Başkanı Hakan Elbir, “Projemiz aracılığıyla engelliler ve ailelerinin iletişim kurma becerilerinin geliştirilmesi ve başarısızlık korkusundan sıyrılarak topluma kazandırılması yönünde çok önemli bir adım attık.  Bu kapsamda engellilerin her türlü hizmete erişerek, toplumda engellilere yönelik oluşan negatif algının ortadan kaldırılması yönünde farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” dedi. Elbir, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Hat güzergahında yer alan toplam 14 ilde geliştirdiğimiz ESKİP Projesi’nin ikinci etabını Sivas’tan başlatıyoruz. Proje kapsamında yaklaşık 4 milyon TL’lik 695 adet araç gereç dağıtımı ve beş ilde beş kamusal mekanın engelliler için erişilebilir hale getirilmesini sağlanacağını kaydeden Elbir, Ardahan, Erzurum, Kars, Sivas ve Yozgat illerinde belirlenen beş pilot mekanda, engelliler için erişebilir örnek alanlar oluşturacağız. Bugün Sivas Cumhuriyet niversitesi Engelliler Merkezinin olduğu binayla başlattığımız örnek alan çalışmasını, Ardahan Aile,  Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Yeni Bina, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı içerisinde bulunan Kadın ve Engelli Hizmetleri Koordinasyon Merkezi, Kars Halk Eğitim Merkezi, Yozgat Sorgun Kaymakamlık Binası ile devam ederek örnek erişebilir merkezler olarak düzenleyeceğiz.”

Bir yandan örnek mekanları erişebilir hale getirirken diğer yandan beş pilot ilde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik erişebilirlik eğitimleri gerçekleştirerek sürdürülebilirliği sağlamak istediklerini ifade eden Elbir, “Hedefimiz beş pilot ille başlattığımız erişebilir mekan uygulamalarının öncelikle beş pilot ildeki diğer kamu kurumlarına devamında da tüm Türkiye’ye örnek olmasını sağlamak” diye konuştu.

 

“Engelleri aşma hedefiyle 20 milyon TL tahsis ettik”

TANAP kapsamında Türkiye’de yürütülen çalışmalar aracılığıyla sosyal ve çevresel alanlara duyarlı bir yaklaşım sergilediklerine işaret eden TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem, “TANAP, sosyal ve çevresel sorumluluk anlamında ciddi kaynak ayıran, yatırımı en doğru, etkin ve sürdürülebilir şekilde yapmak için strateji geliştiren, birçok kurum ve kuruluş ile iş birliği yapan bir örnek bir kurum. Türkiye’deki en büyük yatırım programlarından birini bünyesinde uyguluyor. TANAP’ın SEIP kapsamında fonladığı ve DİSODER tarafından uygulanan ESKİP’te yeti kaybı olan, özel gereksinimli bireyleri hedef aldık. TANAP SEIP kapsamında ‘engelleri aşma’ hedefiyle fonlanmaya uygun bulunan projelere ESKİP Projesi de dahil olmak üzere toplam 20 milyon TL tahsis ettik” dedi.

 

“Kurumlar topluma yön vermeli’’

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Projenin en büyük etabının Sivas’tan başlatılmasıyla gurur duyuyoruz. Bu proje ile ülkemizin hem ekonomik hem de sosyal hayata büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Proje kapsamında; Daire Başkanlıklarımızın A ve B Bloklarına görme, işitme ve bedensel engelliler için; bina içi mobil navigasyon sistemi, kabartma yazı kapı isimlikleri, kat planları, asansör talimatları, renkli uyarı bantları, akülü araba şarj istasyonu, çağrı butonu, kaymaz zemin gibi birçok donanım yapıldı. Bu projeye üniversite olarak her türlü katkıyı sunacağız” diye konuştu.