Ana Menü

Erguvan İnşaat, yeni projesinin konseptini müşterileri ile birlikte belirliyor

Erguvan İnşaat, İstanbul'un en hızlı değer kazanan bölgelerinden Kurtköy'de beşinci gayrimenkul projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirket, Teknopark’ın kuzey giriş kapısının yanındaki 18 dönüm arazisindeki yeni projesinin konseptini müşterileri ile birlikte belirliyor.

HÜSEYİN SÖNMEZ

Erguvan İnşaat, İstanbul'un en hızlı değer kazanan bölgelerinden Kurtköy'de beşinci gayrimenkul projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirket, Teknopark’ın kuzey giriş kapısının yanındaki 18 dönüm arazisindeki yeni projesinin konseptini müşterileri ile birlikte belirliyor. Bu amaçla www.buradaneolsun.com sitesini hayata geçiren Erguvan İnşaat, site üzerinden kendilerine ulaştırılan tercihlere göre projenin detaylarına karar verecek. Böylece Erguvan İnşaat müşterileri, projenin adından mimarisine, daire tipinden sosyal olanaklarına kadar her türlü detayı site üzerinden oylayacaklar. Proje önümüzdeki dönemde satışa çıkacak.

Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı, Kurtköy'de bugüne kadar, bazıları Demirbaş Yapı ortaklığında olmak üzere dört ayrı ve iddialı konut projesi yaptıklarını, beşinci projenin ise Teknopark gibi çok önemli bir yatırıma komşu arazide gerçekleşeceğini söyledi. Projenin tasarımı aşamasında Teknopark İstanbul, Havalimanı işletmeleri ve THY Teknik gibi tüm kurumlarla fikir alışverişinde bulunduklarını dile getiren Maraşlı, “Biz özel projemizin, arkadaşlarımız olarak gördüğümüz müşterilerimizin ve iş partnerlerimizin görüş ve önerileriyle şekillenmesini istedik. Araştırmalarımızı derinleştirirken, bu işi ilgilisine nasıl doğrudan sorabileceğimizi düşündük ve www.buradaneolsun.com sitesini ortaya çıkarmaya karar verdik. Bu yöntemle biz müşterilerimizin genel eğilimin ne olduğunu öğrenip, projeye müşterilerimizin hayal ve önerileriyle yön vereceğiz” dedi.

Maraşlı, projeye beklenilenin üzerinde talep aldıklarını, ocak ayının sonunda kadar 10 bin 600'ü aşkın katılımın sağlandığını belirterek, bunun kendilerine ve Erguvan İnşaat'ın performansına olan güvenin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Maraşlı, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

MARAŞLI: Erguvan İnşaat, gerek yaşam sürmek gerekse yatırım alanında İstanbul Anadolu Yakası'nda özellikle Kurtköy ve Ataşehir bölgelerinde projeler üretmektedir. Tüm projelerimizde yaptığımız imalatlarda ve özellikle sosyal tesislerde kullanım oranı yüksek, bakımı kolay ve ömrü uzun hizmet alanları tasarlayarak ev sahibi olan müşterilerimizin aidat, bakım masrafı ve benzeri yükümlülüklerini minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Erguvan İnşaat olarak, proje alanlarını 'gelişen bölgeler'den tercih ediyoruz. Projeye yatırım yapan müşterilerimizin inşaat süresi boyunca bölgenin değer kazanması sebebiyle daha fazla kazanç sağlamasını hedefliyoruz. Proje tasarımlarımızda her metrekarenin hesabını yaparak, tüm alanlarımızda verimli kullanım gözetiyoruz.

- Neden Kurtköy bölgesini seçtiniz?

MARAŞLI: Kurtköy; İstanbul’un planlı gelişen konut bölgelerinden biri. Sabiha Gökçen Havalimanı, Teknopark, Habom, üniversite kampüsleri gibi yatırımlar nedeniyle hızlı gelişiyor. Mimari açıdan geniş alanlarda kendimizi ispatlamak için 2011 yılında Kurtköy'de proje geliştirmeye karar vermiştik. Çünkü şehiriçinde küçük alanlarda hapsolduk. Bölgedeki ilk projemiz olan WBahçe'yi planlarken 'Burada şov yaparız' dedik ve öyle oldu. Projenin ilk etabı dokuz ayda bitti. Bölgedeki bütün firmalar projemize hücum etti. 200 bin TL'ye sattığımız daireler şu anda 400 bin TL'lere ulaştı. Talep birden bire arttı. Kurtköy'de imza attığımız konut projeleri WBahçe Kurtköy (yatırım değeri 35 milyon TL), Avlu Kurtköy (yatırım değeri 50 milyon TL), WRoof Kurtköy (yatırım değeri 80 milyon TL) ve QBahçe Kurtköy'dür (yatırım değeri 30 milyon TL). Ayrıca, Dragos’ta Loft Dragos (yatırım değeri 50 milyon TL) projesini de gerçekleştirdik. 2011 yılından bugüne kadar bölgede 100 bin metrekareye yakın inşaata imza attık. Kendi kitlemizi oluşturmaya başladık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm projeler yatırımcısına kazandırmıştır.

- Yeni projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

MARAŞLI: Yeni projemizi Kurtköy'ün en güzel yeri Harmandere Ankara Caddesi üzerinde geliştireceğiz. Teknopark’ın kuzey giriş kapısının yanındaki 18 dönümlük arazide projenin konseptini müşterileri ile birlikte belirliyoruz. Bu amaçla www.buradaneolsun.com sitesini hayata geçirdik. Site üzerinden kendilerine ulaştırılan tercihlere göre projenin detaylarına karar verecek. Böylece Erguvan İnşaat müşterileri, projenin adından mimarisine, daire tipinden sosyal olanaklarına kadar her türlü detayla ilgili site üzerinden görüş bildirecekler. 28 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlayan oylamaya 10 binin üzerinde kişi katıldı. Anket sonucunda katılımcılar, projenin lansman kokteyline davet edeceğiz ve kendilerine ankastre eşyalarını hediye vereceğiz. A ve A plus bir proje olacak. Projemiz rezidans olacak gibi. Açık yüzme havuzu, çocuk oyun alanı, spor sahası, fitness salonu, bir araçlık kapalı otopark ve barbekü alanlarının yer alacağı projedeki konutların metrekare satış fiyatı net 6 bin TL. Kataloğumuzda toplam brüt, kat brütü ve daire içi neti yer alacak. Lansmana yakında çıkacağız ve lansman ile ilgili değişik fikirlerimiz var. Projeden 130 milyon TL ciro hedefliyoruz. Erguvan İnşaat'ın genel merkezini de buraya taşıyacağız. Bu proje için Leed sertifikası alacağız.

- Projenizde kişiye özel bir hizmetiniz olacak mı?

MARAŞLI: Projemizin rezidans olması durumunda, daire alan kişinin yatırımını biz yöneteceğiz. Bu daireleri altı aydan az olmamak kaydıyla kiralayacağız. Dairenin içini döşeyeceğiz, eşyaların bakımlarını yapacağız ve aidatını ödeyeceğiz. Bununla ilgili bir de şirket kuracağız.

- Projeniz ismi belli oldu mu?

MARAŞLI: Biz Kurtköy’ün en güzel yerinde yapılacak bu projede, özellikle adında Erguvan isminin geçmesini istiyoruz. Erguvan İnşaat’ın yeni projesinin adı ise dört isim arasından seçilecek. Buna göre katılımcılar Erguvan Park, Erguvan Home, Erguvan Flat ya da kendilerinin önereceği bir başka alternatif üzerinden yeni projenin adını oylayacaklar. Projemiz büyük ihtimalle neomodern stilinde olacak.

- Şirketiniz 2015 yılında sektör nasıl bir performans sergiledi? 2016 yılı hedefleriniz ve planlarınız neler?

MARAŞLI: 2015 yılında satış anlamında kendi rekorumuzu kırarak, 240 dairenin 170'den fazlasının satışını gerçekleştirdik. Temmuz ayında satışlarımız yüzde 200 arttı. Sektördeki durgunluğa paralel olarak nisan-mayıs aylarında şirket içerisinde yeni bir yapılanmaya gittik. Görev tanımlamaları değişti. Özellikle yeni arsaların bulunması konusuna ağırlık verdik. 2016 yılının sonunda yeni bir projeye başlayabiliriz. Yılda 400 konutun üzerinde proje geliştirmiyoruz.

- Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgileniyor musunuz?

MARAŞLI: Kentsel dönüşüm projeleri ile pek ilgilenmiyoruz. Ada halinde olan yerlerle ilgilenebiliriz. Fikirtepe şu anda ilerlemiyor. Devlet, TOKİ olarak olaya el koymalı ve inşaatı duran firmalara kaynak yaratmalı. Bağdat Caddesi dönüşürken anlamsız bir hal aldı. Özellikle cepheler...

- Konut fiyatları artacak mı?

MARAŞLI: Konut fiyatları daha da artacak. Paranın bazı ürünler kapsamında değerinin düşeceğini düşünüyorum. Gayrimenkulün değeri artacak. İstanbul'un her yeri, Türkiye'nin yeşil bölgeleri ve planlı tatil bölgelerinde fiyat artacak.

- 2016 yılında konut kredisi faizleri düşer mi?

MARAŞLI: Konut kredilerinde yüzde 1'in altı artık bir hayal. Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına karşılık ülkemizdeki Merkez Bankası da faiz artıracak. En güzel zamanları kavga gürültü ile geçirdik. Faiz düşmesi gereken zamanlarda faizler arttı.

- Sektörün Türkiye'deki durumunu değerlendirir misiniz?

MARAŞLI: 2015 yılı inşaat sektörü açısından bomboş bir yıl olarak geçti diyebilirim. İki seçimin olması, Rusya krizi ve komşu ülkelerdeki savaşın devam etmesi sektörümüzü olumsuz etkiledi. Sektördeki karlılık önemli ölçüde azaldı. Karlılığın düşmesi hem sektörün büyümesini etkiliyor, hem de oyuncular yeni projelerini devreye alması konusunda çekimser davranıyor. Sektöre başka sektörlerden gelen oyuncularda var. Son zamanlarda proje sayısında artış yaşanıyor. Kriz döneminde yapılacak en iyi iş inşaatçılık. En kötüsü kafa kafaya çıkarsınız. Büyük projelerde satış anlamında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İstanbul büyük bir metropol ama yabancının mülk edinmesi neredeyse sıfır. Yabancıya satış konusunda ciddi artış yaşanacak. Gayrimenkul sektöründe önümüzdeki dönemde büyüme rakamlarının düşeceğini öngörüyorum.