Ana Menü

Ergün Mimarlık, Cityscape Awards 2018'de finalist oldu

Mermerler Plaza, Nida Kule Göztepe, Nidapark Beşiktaş, Palladium Antakya, Pendik Cebeci Residences, 3S Firuze Konakları Satış Ofisi yapılarını projelendiren Ergün Mimarlık Cityscape Awards 2018'de iki proje ile finale kaldı.

1995 yılında kurulduğu günden bugüne farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan Ergün Mimarlık, dünyanın önemli gayrimenkul ve mimarlık buluşmalarından biri olarak kabul edilen Cityscape Global kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de iki projesiyle uluslararası jüri tarafından finalist olarak seçildi. Bu yıl 16’ncı kez gerçekleştirilen Cityscape Awards 2018’de Ergün Mimarlık; ‘Retail Project Award’ kategorisinde 2015 yılında hizmete açılan Atlaspark AVM, ‘Commercial Project Award’ kategorisinde ise inşaatı 2016 yılında tamamlanan Mermerler Plaza ile yarışacak.

2 – 4 Ekim 2018 tarihleri arasında Dubai’de gayrimenkul ve mimarlık sektörünü bir araya getirecek Cityscape Fuarı kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de çeşitli kategorilerde projeler ve inşa edilmiş yapılar yarışacak. Finale kalan projeler 30 Eylül 2018 tarihinde mimar ve işveren tarafından yapılacak sunumlar ile uluslararası jürinin karşısına çıkacak ve ödüller 2 Ekim 2018 tarihinde InterContinental Dubai Festival City’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Finale kalan projeler Cityscape Global sergisinde uluslararası yatırımcı ve mimarların ziyaretine açık olacak.

 

Atlaspark AVM

Sultanbeyli'de inşa edilen AVM'nin önemli ayırt edici özelliklerinden birisi hem TEM çevre yolu üzerinde, hem de Sultanbeyli'nin merkezi sayılabilecek, cadde üzeri ticaret yaşantısının bir hayli geliştiği bir bölgede yer almasıdır. Fatih Caddesi gibi bölge için önemli bir ticari aksın üzerinde olması ise proje tasarımını etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bina tüm ofis ve AVM girişlerini bu caddeden alıyor. Fatih Caddesi cephesindeki dükkanlar, zeminde caddedeki alışveriş aktivitesini sürdürmek için, istenirse dışarıdan kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştı. Üst kotlarda, güneye ve caddeye yönlendirilmiş açık terasların ve yüksek ofis binasındaki kat bahçelerinin de varlığıyla bu cephede bir yaşantı kurgulanarak, caddedeki insan hareketinin ve ticari işleyişin sürekliliğinin sağlanması hedeflenmişti. Yapı iki masif blok olarak ele alınmıştı. İki blok arasında kalan cam kısım girinti şeklinde geri çekilerek, Fatih Caddesi tarafında tanımlanan yaya hareketi sürekliliğinin ve yaşantının binanı içine doğru sokulmasını ve bu alanda üzeri saçakla örtülü kamusal bir meydan oluşturulmasını sağlıyor. 

Mermerler Plaza

Mermerler Plaza, mimari karakterini ve yerleşim ilkelerini, çevredeki yapı ve yol örüntüsünü ön planda tutarak oluşturan bir ofis yapısıdır. Anadolu Yakası’nın önemli ticaret merkezlerinden Kozyatağı'nda, E-5 Otoyolu ile Bayar Caddesi’nin arasında yer alıyor. Yapı, iki kademeli olarak çözümlenmişti. Bayar Caddesi tarafındaki blok, caddenin ortalama yüksekliğine uyacak şekilde alçak tutulmuştu. E5 tarafında ise yakın çevredeki benzer örnekleri de göz önünde bulundurularak bina yükseliyor. Zeminde ise yüksek yapı iki kat yüksekliğinde boşaltılarak, Bayar Caddesi'ndeki yaya sirkülasyonunu ve ticari potansiyeli yan yol ile birleştiren bir pasaj oluşturulmuştu. Leed Gold setrifikalı bina, kat bahçeleri kullanılarak yatayda ve düşeyde parçalanmış, farklı malzeme kullanımıyla ayrıştırılmış kütlelerin kompozisyonu şeklinde ele alınmıştı. Bu yöntem, ölçek konusunda yapının çevreye uyum sağlamasında esneklik sağlıyor.