Ana Menü

Emlakta yeni trend çiftlik ve dağ evi sahibi olmak

Şehir hayatının stresi, trafik ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler dağ ve çiftlik evlerine yatırım yapıyor. İzmir, Bursa, Muğla, Trabzon, Burdur, Sakarya, Düzce ve Çanakkale en çok tercih edilen bölgeler olurken dağ evleri ve çiftliklerin fiyatları 20 bin TL ile 8 milyon TL arasında değişiyor.

Emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen Hürriyet Emlak, dağ ve çiftlik evleri piyasasındaki hareketlenmeyi masaya yatırdı. Şehir hayatının stresi, trafik ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olan dağ ve çiftlik evleri geniş bir fiyat yelpazesine sahip. Bu tipteki yapılara büyükşehirlerde yaşayan alıcıların ilgisi artmaya devam ediyor. Hürriyet Emlak verilerine göre son altı ayda dağ ve çiftlik evleri satış verileri çıkış eğilimi sergilemeye başladı.

Hürriyet Emlak portföyünde yer alan çiftlik ve dağ evleri geniş fiyat aralığı dikkat çekiyor. Taban fiyat olan 130 bin TL’ye bir çiftlik evi sahibi olunabilirken 5 milyon TL ve üzerine çıkan fiyat ortalamaları farklı beklenti ve ihtiyaçlara cevap verebilen geniş bir fiyat aralığı sunuyor. Satılık konut piyasasında hareketlenme yaşanan bir diğer kategoride de dağ evleri yer alıyor. Ortalama 150 bin TL bandından başlayan dağ evi fiyatları 8 milyon TL’ye kadar uzanıyor.

En pahalı çiftlik evleri İstanbul’da yer alıyor. Silivri’de yer alan çiftlik evleri ortalama 9 milyon TL fiyat bandıyla dikkat çekerken 50 milyon TL’ye de çiftlik evi görmemiz mümkün. En yüksek fiyatlı çiftlik evleri listesinde İstanbul’u Muğla ve Bursa takip ediyor. Bodrum Bitez ortalama 21 milyon TL, Bursa Karacabey ise 15,5 milyon TL fiyat ortalaması ile listede öne çıkıyor. Satılık dağ evleri kategorisinde ise fiyatları ile dikkat çeken illerin başında Muğla, Çanakkale, İstanbul ve Sakarya yer alıyor. Muğla Fethiye ortalama 8 milyon TL ile liste başında yer alırken, Fethiye’yi ortalama 5 milyon TL ile Çanakkale Ayvacık, ortalama 4 milyon TL ile İstanbul Göktürk ve ortalama 3,5 milyon TL Sakarya Sapanca izliyor.

 

Şehirden kırsala göç hızlandı

Dağ ve çiftlik evleri piyasasında ciddi bir hareketlenme yaşandığını belirten Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, “Dağ evlerine baktığımızda; bu tipteki konutların satışta olduğu illerin başında Burdur, Sakarya, Düzce ve Çanakkale geldiğini görüyoruz. Bu kategoride en çok 250 bin-300 bin TL bandındaki konutlar tercih ediliyor. Satışları artış eğilimi sergileyen bir diğer kategori ise çiftlik evleri. En çok çiftlik evinin satışta olduğu illerin başında İzmir, Bursa Muğla ve Trabzon geliyor. En hızlı satılan çiftlik evlerinin 300 bin-350 bin TL fiyat bandında yer aldığını gözlemliyoruz” dedi.

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan alıcıların bu tipteki konutları tercih ettiği vurgulayan Çağrı Bozay, “Bu kategoride yer alan konutlar yatırım anlamında da alıcısına ciddi miktarda kazandırma eğiliminde. Emlak piyasası her zaman olduğu gibi bugün de uzun vadede alıcısına en çok kazancı sağlayan yatırım araçlarının başında geliyor, uzun dönemli düşünüldüğünde diğer yatırım araçlarına kıyasla emlak yatırımı ortalama 3 kata kadar daha fazla kazandırabilir” dedi.