Ana Menü

Ekobord, yüzde 20 büyüme hedefliyor

Vefa Holding bünyesinde faaliyet gösteren fibercement levha üreticisi Ekobord, sektördeki yükselişini sürdürüyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Bu yıl yüzde 20 büyüme hedeflediklerini söyleyen Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, “Fibercementin kamuda kullanımının yaygınlaşması, uygulamacı ekiplerin artışı ve referanslara bağlı olarak firmalar tarafından tercih edilmesiyle ürünün kullanılma oranı giderek artmaktadır. Bu da sektörümüz için oldukça iyi bir gelişme. Bu yıl da fibercementin, katma değerli olduğu yapı ve cephe sektöründen daha fazla pay alacağını düşünüyoruz. Sektördeki bu olumlu gelişme ile beraber Ekobord’da büyümesini sürdürmektedir. Ekobord olarak bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. Üretimlerinin yüzde 15’ini ihraç ettiklerini dile getiren Koçyiğit, şunları belirtti:

“Ekobord geçen yıl iki adet büyük hastane projesinde yer aldı. Aynı zamanda TOKİ’nin birçok konut ve okul projelerinde bulundu. Öte yandan Ekobord’un ürünleri farklı projelerde ve prestijli yapılarda da kullanıldı. Ayrıca ahşap ve taş dokulu ürünler Ekobord Wood ve Ekobord Stone villa tarzı yapılarda tercih edilmektedir. Yurt içi projelerde olduğu gibi yurt dışı projelerde de ürünlerimiz tercih edilmektedir. Şu anda üretimimizin yüzde 15’ini ihraç ediyoruz. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Irak, Kazakistan, Mısır, Libya, İran gibi ülkelere ihracat yapmaktayız. Boyalı ürünlerimiz özellikle Avrupa’da çok tercih edilmektedir.”


Çeşitli desenlerle farklı alternatiflere sahip bir ürün gamı sunduklarını belirten Koçyiğit, “Ürün çeşitlerimiz arasında; ahşap, taş, sıva, çizgili ve düz desenli yüzeyler bulunmaktadır. Ayrıca kullandığımız teknoloji sayesinde doku belirginliklerimiz çok yüksektir. Dokular üç boyutlu olarak verilebildiği için, uygun boyama teknikleri ile gerçek hissiyatını vermektedir. Dokuları doğal taş, ahşap gibi gerçekleri ile karşılaştırdığınızda çok daha ekonomiktir. Kesim ve işlemler uygulanarak cephelerdeki detaylar çözülebilmektedir. Düz desenlerle de özellikle sade ve modern mimarinin beklentilerini karşılamaktadır. Su jetleri ile değişik kesimler yapılarak motifler işlenebilir. Ayrıca saçaklara, pencere kenarlarına veya cephenin muhtelif yerlerinde de süsleme amaçlı kullanılabilmektedir. Özellikle geçtiğimiz yıl Ekobord Flat ürünümüz çok fazla talep görmüş, sade ve şıklığıyla göz doldurmuştur. Desenli ürünlerimiz de doku gerçeklilikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Uzun yıllar süren bir Ar-Ge çalışması ile ortaya çıkan özel teknoloji ve sistemlerle geliştirilen Ekobord Flat, püskürtme boyama ile boyanarak renkli ya da desen baskılı üretilmektedir. Boyanmış şekilde üretilip şantiyede sevke hazır hale getirilmektedir. Kaplama hissi veren ve daha teknolojik olan bu sistem, şantiyedeki astar boyama ve son kat boyama işlemlerini ortadan kaldırır. Ekobord Flat desen baskılı ise herhangi bir fotoğrafı ya da deseni direkt Flat’in üzerine uygulayan çok özel bir Ekobord teknolojisidir” şeklinde konuştu.


Fibercement kullanımı artıyor
Sektörün gelişimine yönelik değerlendirmelerde bulunan Koçyiğit, “Türkiye’de ilk uygulama alanı oluklu çatı kaplamaları olan fibercement, prefabrike sektörünün gelişmesi ile birlikte prefabrik binaların cephe ve taban sistemlerinde de kullanılmaya başlandı. Gelişen prefabrike yapı sektörü, beraberinde fibercement sektörünün de şekillenmesini sağladı. Bunun yanı sıra, ülkemizde ısı izolasyonu ve giydirme cephe sistemlerinin büyümesiyle, fibercement dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cephe sektöründe uygulanır hale geldi. Fibercement, binalardaki görselliğin önem kazanmaya başladığı günümüzde tekil inşa edilen yapılardan, kamu binalarına, ofislerden plazalara kadar birçok yerde cephe malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ancak henüz Avrupa, Amerika ya da Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi yoğun bir kullanıma ulaşmamıştır” ifadelerinde bulundu.