Ana Menü

Hüseyin Özyiğit: EBİS ile sistemli ve denetimli çalışmalar sağlam yapılar oluşturuyor

Moment Beton ve Zemin Test Laboratuvar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özyiğit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl hayata geçirilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), çipli sistemi ile hata oranının en aza indirgendiğini, numune alım, şantiyeden çıkış ve kür işlemleri mobil uygulama üzerinden takip edildiği için güvenilir bir denetim süreci oluşturduğunu vurguladı.

Şirin ÇAVUŞ / MERSİN

Moment Beton ve Zemin Test Laboratuvar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özyiğit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl hayata geçirilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), çipli sistemi ile hata oranının en aza indirgendiğini, numune alım, şantiyeden çıkış ve kür işlemleri mobil uygulama üzerinden takip edildiği için güvenilir bir denetim süreci oluşturduğunu vurguladı.

Firma olarak, Bakanlığın Yapı Denetim Şubesi’ne bağlı yapı denetim firmalarının talep ettiği deneyleri yaptıklarını ve çalışmaları yürüttüklerini belirten Özyiğit, numune alım süreci ile ilgili olarak yer, saat, rapora ilişkin bilgilerin denetlenebildiği ve aynı zamanda numune alımına şahitlik eden şahıs bilgilerinin de yer aldığı Beton İzleme Sistemi ile ülke çapında tüm laboratuvar ve yapıların denetlenebildiğini söyledi. Özyiğit, sistemde bulunan verilerin aynı zamanda yapı sahibi ile paylaşılmasıyla yapı denetim firmalarının hizmetlerinin de doğal bir denetime tabi tutulduğunu söyledi. 

“İyi bir zemin üzerine inşa edilmeyen bina çöker” 

Denetimlerin önemine değinirken, yapılan işin ciddiyetinin farkında olunması gerektiğini de söyleyen Özyiğit, “Yaptığımız iş beton ve zemin analizinden ziyade çok önemli bir iştir. Bunun bilincinde olmak gereklidir. Binanın nereye dikileceği, zeminin binayı taşıyıp taşımayacağı, kapasitesi, yapısı projelere bakılarak çıkarılır ve karar verilir. İyi bir zemin üzerine inşa edilmeyen bina tehlikelere yol açar. Belli bir süre sonra kendiliğinde çatlaklar vererek çöker. Burada denetimlerin önemi devreye girerken bilinçli olmak gerektiği de göz ardı edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Deprem Yönetmeliği ve yapı denetimin olmadığı yıllarda bina çatlakları ve çökmeler ile çok sık karşılaşıldığını belirten Özyiğit, “Deprem Yönetmeliği’nin yayınlanmasından sonra, son yıllarda yapılan binalarda ve ileride yapılacak binalarda bu tehlikelere rastlamak çok mümkün olmayacak. Çünkü her türlü denetim yapılıyor. Yaklaşık 10 yıldır zemin analizi ve projeler ile sistemli ve denetimli yapılan binalar var” dedi. 

“Sektöre bilinçli personel kazandırılmalı”

Sektörde en belirgin sıkıntının yetkin personel sıkıntısı olduğunu, çalışan personelin yapacağı işin eğitimini almış olması gerektiğini belirten Özyiğit, inşaat sektöründe işlerin bir zincir halinde ilerlediğini ve yaşanacak kopuklukların tüm işi etkileyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca denetimlerin yapıldığını fakat bu denetimleri yeterli bulmadığını ifade eden Özyiğit, sözlerine şöyle devam etti: “İnşaat alanına gelen ürünler düzgün gelse dahi asıl ip inşaatta ve döküm sırasında kopuyor. Burada müteahhit ve ona bağlı çalışanların eksikliği ortaya çıkıyor. İnşaat sektöründe çalışanların kesinlikle Bakanlığın düzenlediği bir eğitim programından geçmesi gerekiyor. Bu işin eğitimini almış ve öneminin farkında olan personeller ile çalışılmalıdır.”

Sektörde deneyimli ve deneyimsiz birçok müteahhittin olduğunu söyleyen Özyiğit, son yıllarda yaşanan hızlı yapılaşma ile bu oranın arttığını belirtti. Ödünler verilerek sektörün rant haline getirildiğini söyleyen Özyiğit, bu durumun sürekli iyiye gideceğini düşünmenin yanılgı olduğunu söylerken kaliteden de büyük ödünler verildiğini vurguladı. Özyiğit, “İnşaat sektörü durgunluk yaşamayarak devam etmiş olsa dahi karşımıza müteahhitlerin arsa sorunu yaşadıkları gerçeği çıkıyor. Mersin için konuşacak olursak, iki yıla ev yapılacak bir alan bulunamayacaktı. Bir yanımız Tarsus’a diğer yanımız otobana dayandı. Erdemli ile aramızda zaten mesafe kalmadı” şeklinde konuştu.

Yeşil alanların korunarak binaların yapılacağı alanların belirlenmesi hususunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelere ciddi görevler düştüğünü söyleyen Özyiğit, şehircilik planı bozulmadan hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Özyiğit, “Yeşil alanların yok edilerek yerine binaların yapılması yıllardır devam eden bir sorundur. Her dönem üzerine taşlar konarak arttı. Mersin’e tepeden baktığımızda cadde ve sokaklar düzgün bir şekilde dağılmıyor. Bu anlamda Belediyelere ve Bakanlıklara ciddi görevler düşüyor” ifadelerini kullandı. 

“Faiz oranları düşürülür ise piyasa düzelebilir”

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluktan etkilendiklerini ifade eden Özyiğit, “İşler geçen yıla oranla yüzde 90 azaldı. Geçen yıl aldığımız işleri devam ettiriyoruz” dedi. Personel kadrosunda ve giderlerde daralmaya giderek mevcut konumlarını korumaya çalıştıklarını aktaran Özyiğit, kredi faiz oranlarının düşürülmesi ile piyasaların düzelebileceğini sözlerine ekledi.