Ana Menü

Doka, yeni teknolojileri kalıp sektörüne taşıdı

Doka, üniversite öğrencileri ile buluşmaya devam ediyor. Üniversitelerin kariyer günlerinde öğrencilerle bir araya gelerek bir yandan gençlere kariyer rotalarını çizme sürecinde fayda sağlayan konferanslar verirken, diğer yandan teknik bilgilerini pratiğe dökmelerine olanak tanıyan Kalıp İskele Kurma Yarışması düzenleyerek öğrencilerin bu etkinliklerden maksimum verim almasını sağlıyor.

Bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yapı Kulübü’nün gerçekleştirdiği, yurt dışından ve yurt içinden yüzlerce öğrenciyi ağırlayan Civilistanbul19 kariyer etkinliğinde altın sponsor olarak yer alan Doka, gerçekleştirdiği yarışmada birinci olan gruptan bir kişiye Avusturya’daki fabrikalarını ziyaret etme imkanı sağladı. Kariyer günlerinin önemli destekçilerinden biri olan Doka, her sene olduğu gibi bu sene de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kariyer Zirvesi ve YTÜ Civilistanbul19 etkinliklerinde öğrencilerin ilgisiyle karşılaştı.

 

Kalıp sektöründeki teknolojik yeniliklere mühendis adaylarından büyük ilgi

İskele Kalıp Sanayicileri Derneği (İKSD) ana sponsorluğu ve Doka’nın altın sponsorluğunda gerçekleşen YTÜ Civilistanbul19 kariyer etkinliğinde öğrenciler, Teknolojik Gelişmelerin Kalıp ve İnşaat Sektörü’ne Etkileri başlığındaki İKSD panelinde Doka Kalıp-İskele Genel Müdürü Ender Özatay’la bir araya gelme imkanı buldular. Öğrencilere inşaat sektöründeki gelişmeleri, kalıp sistemlerinin teknoloji ile birlikte ne yöne doğru evrildiğini, bu gelişmelerin sektöre faydalarını anlatan Özatay, YTÜ mezunlarından biri olarak her sene YTÜ öğrencilerle bir araya gelmenin kendisi için büyük keyif ve ayrı bir heyecan olduğunu dile getirdi. Yapı Bilgi Modellemesi’nin (BIM) avantajlarını, bu sistemin verimliliği nasıl artıracağını açıklayan Özatay, “İnşaat sektörü ortalama yüzde 40 verimlilikle çalışıyor ve bu nedenle sektörün BIM’e olan talebi çok fazla. BIM, yapının üç ya da dört boyutlu modellemesi üzerine tüm paydaşların kendilerine ait projeyi işledikleri bir platform. İş yapım aşamasına geçmeden önce olası sorunları işin başlangıcında öngörülmesini sağlıyor ve buna bağlı olarak proje başlamadan çözümler geliştiren BIM, maliyetlerin önüne geçiyor. Kalıp sistemleri açısından da BİM’in hayatımıza büyük kolaylıklar getireceğini öngörüyoruz. Örneğin ard germeli döşeme sistemine sahip çok katlı bir yapıda ard germe kablolarının geçtiği noktalarda kalıp sistemlerinin ya da koruma perdesi sistemlerinin parçalarının çalışması sorunlarıyla sıklıkla karşılaşıyor ve bu sorunları sahada uygulama esnasında pahalı bir şekilde çözümlemeye çalışıyoruz. BİM ile daha dizayn aşamasında bu çakışmaları görerek çözüm üretebiliyoruz” dedi.

Özatay, BIM’i hem Türkiye’de hem de dünyada hangi projelerde kullanıldığını örneklerle anlatarak çalışmalara sağladığı verimlilik avantajlarını anlattı. Sektörde ilgi çekici bir diğer konunun da üç boyutlu yazıcılarla yapılacak yapılar olduğuna dikkat çeken Özatay “Üç boyutlu yazıcılar ile şantiyede işlerin yapım süreci hızlanırken, işçilik maliyetleri de azalıyor. Çin, Hindistan gibi konut ihtiyacının fazla olduğu ülkelerde bu yeni teknolojilere olan talep fazla olacaktır” dedi.

 

“Doka sadece iskele kalıp sektörüne değil kariyer günlerinde de ilklere imza atıyor”

“Kalıpların dışına çıkan” kalıp iskele firması Doka, panelin yanı sıra, öğrenciler için tasarladığı yarışma sayesinde öğrencilerin kalıp iskele sistemleri ile tanışmasını sağlarken birinci olan gruba da Doka’da staj imkanı ve kariyerlerine yön vermelerine katkı sağlayacak ödüller vererek öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şirketler arasına girmeyi başarıyor.

Bu sene YTÜ’de düzenlenen yarışmada birincinin Avusturya’daki fabrikasında bir günlük teknik gezi imkanı yakalamasını sağlayarak da üniversite etkinliklerinde yine bir ilke imza atmış oluyor. Yurt dışından ve yurt içinden çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katılım gösterdiği etkinlikte, Kosova’dan katılım sağlayan University of Prishtina öğrencisi Erjon Krasniqi yarışmada birinci olan grupta yer alarak, Doka’nın Avusturya’daki merkez ofisini ve fabrikasını gezme şansı yakalayan kişi oldur. Bu sene temmuz ayında Doka merkez ofisinde bir gün geçirecek olan Erjon Krasniqi, bunun kendisi için çok heyecan verici bir fırsat olduğunu söyleyerek, Doka’nın el değmeden, yüksek teknolojiyle gerçekleştirdiği üretim tesislerinde gerçekleştirdiği üretim sürecini görebilmenin kendisi için büyük bir şans olacağını belirtti.