Ana Menü

Doğal taş sektörü Çin pazarındaki kaybını Hindistan, ABD ve Orta Doğu’da telafi edecek

Türk doğal taş sektörü en büyük ihraç pazarı Çin’de 2018 yılında yaşadığı daralmayı Orta Doğu, Hindistan ve ABD pazarında telafi etmek için kolları sıvadı.

Türk doğal taş sektörü en büyük ihraç pazarı Çin’de 2018 yılında yaşadığı daralmayı Orta Doğu, Hindistan ve ABD pazarında telafi etmek için kolları sıvadı. Sektöründe ihraç pazarlarını çeşitlendirerek, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak isteyen Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), petrol zengini Orta Doğu pazarındaki konumunu güçlendirmek ve işlenmiş ürün ihracatını arttırmak için Dubai ve Muskat’a “Sektörel Ticaret Heyeti” gerçekleştirdi.

26-29 Kasım 2018 tarihlerinde Dubai’de düzenlenen Dubai BIG 5 Show 2018 Fuarı ile eşzamanlı düzenlenen “Dubai Sektörel Ticaret Heyeti” ile Türk doğal taş sektörünün bu fuara katılan ithalatçılarla ikili iş görüşmeleri yapması sağlandı.

EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk doğal taş sektörünün Orta Doğu pazarında rekabetçi gücünün artması ve toplam ihracatları içinde işlenmiş ürün ihracatının payının yükselmesi adına başarılı bir organizasyona imza attıklarını, “Sektörel Ticaret Heyeti”nin meyvelerini 2019 yılında toplayacaklarına inandıklarını kaydetti. Orta Doğu ülkelerine 2018 yılının Ocak-Kasım döneminde 333 milyon dolarlık doğal taş ihraç ettikleri ifade eden Kaya, “Türkiye’nin toplam doğal taş ihracatının yüzde 6’lık düşüşle 1 milyar 887 milyon dolardan, 1 milyar 767 milyon dolara gerilediği ortamda Orta Doğu ülkelerine yaptığımız doğal taş ihracatı yüzde 4’lük artışla 320 milyon dolardan 333 milyon dolara yükseldi. Orta Doğu pazarında yürüteceğimiz projelerle 2019 yılında bu pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz” şeklinde konuştu. Petrol zengini Orta Doğu pazarında yatırımların devam ettiğine dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti:

“Orta Doğu’da inşaat sektörü canlılığını koruyor. Sektörel Ticaret Heyetine katılan 13 firmamız 40 ithalatçı firma ile Dubai ve Muskat’ta verimli görüşmeler yaptı. Bu ülkelerdeki projelere işlenmiş ürün ihracatımız 2019 yılında artacak.”

 

“Sırada ABD ve Hindistan var”

Orta Doğu pazarına yönelik düzenledikleri “Sektörel Ticaret Heyeti” sonrasında 2019 yılının ilk aylarında Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonları olacağını anlatan Kaya, “20-25 Ocak 2019 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik San Francisco-Las Vegas Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştireceğiz. ABD’nin Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşları sonrasında Çin’den yaptığı doğal taş ithalatına yüzde 25 ek vergi geldi. Bu durum bizlerin ABD pazarındaki rekabetçiliğini arttıracak. ABD’ye işlenmiş ürün ihracatımızı arttırabileceğimize inanıyoruz. ABD’ye yönelik Sektörel Ticaret Heyeti’nin hemen arkasından 30 Ocak-4 Şubat 2019 tarihlerinde Hindistan’ın Jaiupur şehrine yönelik Sektörel Ticaret Heyeti yapacağız. Bu organizasyonlarla pazar çeşitliliğimizi arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

EMİB’in Dubai ve Muskat’ı kapsayan Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu’na; Kırlıoğlu Kimya San. Tic. AŞ, Alimoğlu Mermer San. Tic. AŞ, Reisoğlu Mermer San. Tic. Ltd. Şti, Alimoğlu Mermer Granit Sanayi ve Ticaret AŞ, Ege Antik Mermer San. Tic. Ltd. Şti, Ege Doğaltaş ve Traverten San. Tic. Ltd. Şti, Er-Ga Mermer Mad. Mak. San. Tic. Ltd. Şti, Stone Gallery Doğaltaşlar San. ve Tic. Ltd. Şti, Sezgin İç ve Dış Tic. Ltd. Şti, Denmar Dekoratif Mermer San. Tic. Ltd. Şti, Çizgi Mermer ve Granit San. Tic. Ltd. Şti, Emmioğlu Mermer Madencilik San. ve Tic. AŞ ve Tümaş Mermer San. ve Tic. AŞ firmalarından temsilciler katıldı.

 

Türk doğal taşını en çok Suudi Arabistan tercih etti

Türkiye’den Orta Doğu ülkelerine yapılan doğal taş ihracatında Suudi Arabistan 94,5 milyon dolarlı ilk sırada yer alırken, Irak 57,9 milyon dolarlık Türk doğal taşı tercih etti. İsrail, 55 milyon dolarlık ithalatla Orta Doğu ülkeleri arasında üçüncü sıranın sahibi oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ise; 48,7 milyon dolarlık Türk doğal taşı ihraç edildi.