Ana Menü

DemirDöküm, ihracatta 100 milyon dolar barajını aşmayı planlıyor

Kombi, radyatör, klima, su ısıtıcıları, merkezi sistem, güneş enerji sistemi ve VRF sistemi kategorisinde geniş ürün gamı ile sektöre hizmet sunan DemirDöküm olarak 50 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyümeye devam ettiklerini kaydetti.

Gamze ÇALIŞKAN 

Kombi, radyatör, klima, su ısıtıcıları, merkezi sistem, güneş enerji sistemi ve VRF sistemi kategorisinde geniş ürün gamı ile sektöre hizmet sunan DemirDöküm olarak 50 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyümeye devam ettiklerini kaydetti.

Ertuna, bu yıl ihracatta yüzde 25 büyüme hedeflediklerini kaydederek, “Geçen yıl ihracatta dolar bazında yüzde 18 büyüme yakaladık. 2018 yılında ihracatta yüzde 25'lik büyüme gerçekleştirerek, 100 milyon dolar barajını aşmayı hedefliyoruz. Panel radyatörde Şili'de lider olan DemirDöküm, Yunanistan'da pazar ikincisi, Çin'de ise ilk üçte yer alıyor. Latin Amerika’daki varlığımızı geliştirmeye başladık. Geçen yıl en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler İtalya, Çin, Rusya ve İspanya oldu” dedi. DemirDöküm’ün 2017'de yüzde 40 büyüme elde ettiğini anımsatan Ertuna, 2018 yılında da yüzde 20'nin üzerinde büyüme planladıklarını vurguladı. DemirDöküm’ün klima tarafında tüketicilerin ihtiyaçlarına duvar tipinde DemirDöküm A4 ve DemirDöküm A5 Inverter klima, salon tipinde ise DemirDöküm A450 F ile cevap verdiklerini ifade eden Ertuna, klimaların özelliklerini şöyle anlattı:

“Modern tasarımı, çevre dostu özellikleri, minimum elektrik tüketimi ile ön plana çıkan DemirDöküm A4 Inverter klima, jet-cool özelliği sayesinde bulunduğu ortamı kısa bir sürede istenilen konfor şartlarına ulaştırıyor. Akıllı teknolojileriyle kullanıcısına hem tasarruf ettiren hem de ortam ısısına göre hareket eden DemirDöküm A4 Inverter klima, çevre dostu R-410a gazı sayesinde ozon tabakasına zarar vermiyor. Her mevsim yüksek enerji verimliliği vadeden DemirDöküm A5 Inverter klima, ortalama yüzde 68 daha az sera gazı salımı yaparak ozon tabakasına daha az etki ediyor. I Feel özelliği ile bulunduğu ortamın sıcaklığına göre hareket ederek üst düzey ısı konforu sunan ürün, sahip olduğu özelliklerle tüketici konforunu artırıyor. Yüksek ısıtma ve soğutma kapasitesiyle, geniş mekanlarda yaşam kalitesini artırmak için geliştirilen DemirDöküm A 450 F salon tipi klima, kavurucu yaz sıcaklarında ‘jet cool’, soğuk kış günlerinde ise ‘hot start’ fonksiyonu ile modern hayatın hızlı temposuna uyum sağlıyor. Yüksek enerji verimliliğiyle de ön plana çıkan ürün, 52 desibel iç ünite, 59 desibel dış ünite ses düzeyi ile sessiz çalışma sağlıyor. Duvar ve salon tipi inverter klimalarımızın yanı sıra VRF alanında da tüketicilerimize geniş seçenek sunuyoruz. Heat pump, mini, kompakt, heat recovery sistemlerinden oluşan DemirDöküm DVS5’in 12 farklı tipte, 67 farklı kapasitede iç ünite seçeneği bulunuyor. -5 ile 52 derece dış ortam sıcaklığı arasında soğutma, -20 ile 24 derece dış ortam sıcaklığında ısıtma yapabilen DVS5, kullanıcısına yüksek verimlilik, düşük enerji tüketimi, minimum ses, üst düzey hava konforu vadediyor.”

“Klimada güvenilir markalar tercih edilmeli”

Yeni bir klima almayı düşünen ve mevcut klimasını değiştirmek isteyen kullanıcıların dikkat etmeleri gereken hususları dile getiren Ertuna, ilk olarak satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerde güveni lir markaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Ertuna, “İkinci husus, ihtiyacın belirlenmesi için yetkili servis teknisyenlerinden yardım alınması. Az kapasiteli bir klima bulunduğu mekanda verim sağlamayacak, enerji harcaması artacaktır. A enerji sınıfı klimaların tercih edilmesi, klimanın daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca Inverter klimaların tercih edilmesi, standart klimalara kıyasla yüzde 40'ın üzerinde enerji tasarrufu yapmayı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise; filtre donanımları, hava temizleme özelliği, klimanın sessiz çalışması, değişken sıcaklık değerlerinin cihaz tarafından otomatik algılanması, çoklu programlama özelliğinin yer alması ve ürünün çevre dostu R 410 A gaz kullanması” dedi.

“Yatırımlarımızla yüzde 18 verimlilik artışı sağladık”

Çalışmalarda ve ürünlerde verimliliği artırmak için otomasyona ağırlık vererek yatırımlar yaptıklarını söyleyen Ertuna, “Türkiye'de iklimlendirme sektöründe Endüstri 4.0’ı ilk kullanan kurum olan DemirDöküm, üretim hatlarında kullandığı AMS+ (Montaj ve Test Yönetim Sistemi) ile insan kaynaklı hatalar minimize edilerek ürünlerimizin kalite ve izlenebilirliği garanti altına alınıyor. Üretim faaliyetlerimizin verimliliğini artırmak ve çalışanlarımızın ergonomisini iyileştirmek amacıyla kurguladığımız MTM (metot zaman ölçüm) eğitimlerini tamamlayarak tüm üretim alanlarımızda uygulamaya aldık. Dijital dönüşüm stratejimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ürün yönetimi, kontrol, lojistik, veri akışı, veri yönetimi, süreç yönetimi, otomasyon ve kontrol sistemleri 'üretimde sıfır hata' hedefimize yaklaştırdı. Tüm operasyonel süreçlerimiz için gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sayesinde çalışmalarımızda yüzde 18 verimlilik artışı sağladık. Su ısıtıcılarında yüzde 64, panelde ise yüzde 26 hacim artışı elde ettik. Fabrika kapasite kullanımımız yüzde 77'ye çıktı. Sürdürülebilir üretim yaklaşımımız ile su kullanımını yüzde 26, elektrik kullanımını yüzde 17, doğal gaz kullanımını ise yüzde 26 oranında düşürmeyi başardık. Tasarladığımız yeni ürünlerimiz ile kombi boyutlarını yüzde 16,5 oranında küçülttük. Yeni yoğuşmalı kombilerimiz sayesinde daire başına yıllık ortalama 2 ton daha az NOx salımı gerçekleşecek. Ayrıca akıllı oda termostatımız Migo ile birlikte yoğuşmalı kombilerimiz yüzde 30'a varan tasarruf sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Beş yılda Ar-Ge’ye 63 milyon TL ayırdık”

Bozüyük’te yer alan Ar-Ge merkezlerinde yüzde 100 Türk tasarımı ve yerli üretimle ürünler geliştirdiklerini ve bu ürünler ile ödüller aldıklarını kaydeden Ertuna, “Son beş yılda Ar-Ge için toplam 63 milyon TL ayırdık. Endüstriyel tasarım ve Ar-Ge bölümlerimiz tarafından yüzde 100 Türk tasarımı ve yerli üretimle gerçekleştirilen ürünlerimizle çok önemli ödüllere layık görüldük. Dünyanın en itibarlı endüstriyel tasarım ödül programı Good Design'de DemirDöküm olarak Nitron Condense yoğuşmalı kombimiz ile bu yıl dördüncü kez ödül kazandık. Aynı zamanda sürdürülebilir tasarımın önemine dikkat çekmek için düzenlenen Green Good Design yarışmasında da beş yılın ardından Atromix ve Nitron Condense yoğuşmalı kombilerimizle ödül sahibi olduk. Atromix, kullanıcısına yüzde 109’a kadar sunduğu verimlilik, düşük emisyon değerleri, beşinci sınıf NOx seviyesiyle ön plana çıkıyor. Yoğuşmalı sınıfının en yeni ürünü sayesinde, daire başına yıllık ortalama 2 ton daha az NOx salımı gerçekleşecek. Uzun zamandır üzerinde emek verdiğimiz bir diğer ürün gamımız ise kaskad. 2018 yılında kaskad pazarı için MaxiCondense ürünümüzün yeni modellerini satışa sunacağız. Önümüzdeki dönemde adını daha sık duymaya başlayacağımız ısı pompaları tarafında da MaxiAir ile tüketicilerimizin karşısında olacağız” dedi.