Ana Menü

Daikin Türkiye, bölgenin lojistik üssü olmaya aday

Daikin'in Türkiye, 2020 yılında cirosunu 1 milyar 644 milyon TL’ye, istihdamını bin 500 kişiye, ihracatını ise 300 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Gamze ÇALIŞKAN

İklimlendirme sektörünün önemli oyuncularından Daikin'in Türkiye fabrikasında üretilen ürünleri dünyanın dört bir tarafına ulaştırılıyor. 2020 yılı hedefleri doğrultusunda çift haneli büyümeye devam ederken, ihracatta da atağa geçeceklerini vurgulayan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Hedefimiz 2020 yılında ciromuzu 1 milyar 644 milyon TL’ye, istihdamımızı bin 500 kişiye, ihracatımızı da 300 milyon dolara çıkarmak” açıklamasını yaptı. Sakarya Hendek Üretim Tesisleri’nin entegre bir tesis olmasının avantajından bahseden Önder, Daikin Türkiye’nin ihracat faaliyetleri hakkında şunları söyledi: 

“Çin’den Avrupa’ya kadar klima satışı yapıyoruz. Hendek’te ürettiğimiz klimalarımızı Avrupa’ya gönderiyoruz. İhracatımızı ilk beş yılımızda 10 milyon dolar seviyesinden 100 milyon dolar seviyesine çıkardık. Hedefimizde milyar dolarlar var. Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yapabiliyoruz. Rusya’dan CIS ülkelerine kadar bölgemize hizmet veriyoruz. Herkesin ithalat yaptığı Çin’e biz Daikin Türkiye olarak ihracat yapıyoruz, onlara ısıtma cihazı gönderiyoruz. Hatta şu dönemde bin adetlik kombi ihraç etme planımız var."


44’e ulaşan ihracat ülke sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Önder, “2016 verilerine göre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçı Araştırması’nda 76.21 milyon dolarlık ihracat ile yüzde 123’ün üzerinde artış göstererek 171’inci sıraya yükseldik. Yaptığımız çalışmalarla en hızlı yükselen ilk 20 firma arasına da girmeyi başardık. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde de 181 basamak birden yükselerek performansı ile iklimlendirme sektörünün en hızlı büyüyen markası olduğumuzu gösterdik. Bu arada ihracatın yanı sıra yurt dışında çok önemli projelere de imza atıyoruz. Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın en yeni ve en büyük AVM’lerinin iklimlendirmesini biz üstlendik. Türkiye’yi iklimlendirme üssü yapacağız demiştik, o doğrultuda hızla ilerliyoruz” dedi.

“Isıtmayı Türkiye’den yönetmek istiyoruz”
Daikin’in soğutmadaki iddiasını ısıtmaya taşıdığını da vurgulayan Önder, “Planlarımız arasında Daikin markalı tüm ısıtma ürünlerinin bağlı ülkelerdeki ve globaldeki satışlarını Türkiye’den yönetmek var. Daikin Türkiye olarak yer aldığımız Romanya, Rusya, Çin, Bosna, İran, Özbekistan ve Macaristan’da bayi ve servis altyapımız mevcut. Uzun süredir çalıştığımız bu ağ ile güçlü bir iş birliğine sahibiz. Bu yıl AB ülkelerinin yanı sıra Latin Amerika, İngiltere, Yeni Zelanda ve Baltık ülkeleri pazarlarına ısıtma ürünleriyle girmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda CIS Bölgesi’nin ihtiyaçlarına göre kapasitesi belirlenmiş kombi ürün gamımızın genişletilmesi de çalışmalarımız arasında bulunuyor. 2020 hedeflerimiz doğrultusunda kombi satışlarımıza sinerji katacak yatırımlar da öngörüyoruz. Hedefimizde 1 milyon adet radyatör ve 60 bin adet kombi satışı yer alıyor. Mevcut pazarlarımızdaki gücümüzü koruyarak, hedef pazarlarımız olan Rusya, Özbekistan, İran, Çin ve İngiltere pazarlarında payımızı artırmaya odaklanmış durumdayız. Daikin Türkiye’yi tüm dünyada ısıtma cihazları satışlarının merkezi yapmayı istiyoruz. Daikin Kombi ile bu doğrultuda harekete geçmiş olduk, bu konuda önemli işlere imzamızı atacağız” ifadelerinde bulundu.

Teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusundaki gelişmeleri hızlı bir şekilde üretime yansıtabildiklerini vurgulayan Önder, ürün gelişimleri hakkında, “Sadece Japonya’da bin, dünya genelinde 2 bin mühendisinin Ar-Ge ve inovasyona odaklandığı Daikin, yılda bin 300 civarında patent alıyor. Daikin, 20 milyar dolarlık cirosunun önemli bir bölümünü bu çalışmalara ayırıyor. Daikin Türkiye Ar-Ge Merkezi ile biz de aynı sorumluluk ve görev anlayışı ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yenilikleri sektöre ilk biz sunuyoruz. Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ni Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye’de uygulayan ilk marka olmuştuk. Yine Avrupa ile eş zamanlı olarak R32 soğutucu akışkan ile çalışan klimaları Türkiye’ye sunan ilk marka olduk. Daikin Türkiye olarak, Emura ve Ururu Sarara’yı yeni nesil soğutucu gaz R32 ile yeniden üretip, piyasaya sunmuştuk. Bu yıl da verimlilik ve tasarruf çıtasını sürekli yukarıya taşıyarak Shira+ ve Shira Eco olmak üzere yenilenen iki modeli müşterilerimizin beğenisine sunduk. R32 ile çalışan Shira+ mevcut üstün özelliklerinin yanı sıra sıfır Ozon Tüketme Potansiyeli (ODP) ve düşük (Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) değerlerine sahip bu çevre dostu gaz ile daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Türkiye’deki ekibimiz Daikin markalı ilk kombiyi, segmentinin en küçük hacimli yoğuşmalı kombiyi bize kazandırırken, bir eşanjör patenti almayı başardı. Sakarya’daki Ar-Ge merkezimizde geliştirilen özel tasarım premix eşanjörü ile Daikin Kombi kullanıcılarına yüzde 109’a kadar verimlilik sağlıyor” şeklinde konuştu.