Ana Menü

Çimento sektöründe iç satışlarda düşüş var, ihracat ise umut veriyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından 2017 yılının ilk dört aylık verileri paylaşıldı. Açıklanan rakamlara göre, bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %12,6’sı ihraç edilirken iç satışlarda %5,3 oranında düşüş yaşandı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) paylaştığı verilere göre, 2017 yılının ilk dört ayında çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,9‘luk bir düşüş yaşandı. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 12,6’sı ihracata konu oldu. Yine 2017 yılı Ocak-Nisan döneminde iç satışlarda yüzde 5,3,ihracatta ise yüzde 0,3’lük düşüşler gerçekleşti.

Rakamlara dair değerlendirmede bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, “2017 yılı ilk dört aylık döneminde hava koşullarının geçen yılın aynı dönemine nazaran daha sert geçmesi bu düşüşlerin en önemli sebebidir. Bölgesel bazda ise, iç satışlarda Doğu ve G. Doğu Anadolu bölgeleri dışındaki bölgelerde düşüş yaşanmıştır. Ancak ihracatımız umut vericidir. 2017 yılı Nisan ayında 724 bin ton çimento ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bunun 130 bin tonu ABD’ye, 113 bin tonu Suriye’ye gönderilmiştir. Çimento sektörü olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemize döviz girdisinde önemli rol üstleniyoruz. Ekonominin can damarı olmaya devam ediyoruz ”şeklinde konuştu.