Ana Menü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait taşınmazlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor

Mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait taşınmazların pazarlamasını gerçekleştiren TURYAP, Bursa Osmangazi Soğanlı Kentsel dönüşüm alanındaki 350 konut ile 38 cadde üstü işyerleri için kurduğu satış ofisine beş günde 200’ün üzerinde talep geldi; 60 sözleşme imzalandı.

Mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait taşınmazların pazarlamasını gerçekleştiren TURYAP, Bursa Osmangazi Soğanlı Kentsel dönüşüm alanındaki 350 konut ile 38 cadde üstü işyerleri için kurduğu satış ofisine beş günde 200’ün üzerinde talep geldi; 60 sözleşme imzalandı. Pazarlama kapsamında ise 4 bine yakın alıcı adayı çağrı merkezi kanalı ile bilgilendirildi.

Bursa Osmangazi Soğanlı Mahallesi kentsel dönüşüm kapsamında, 35 hektarlık alanda 2 bin konut ile 180 ticari ünite 20 ayda hayata geçirildi. Bakanlık, Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın üç büyük inşaat şirketi ve vatandaşların desteği ile Bursa’nın merkezi Osmangazi’de yepyeni ve planlı bir yaşam alanı oluşmuş. Peyzaj alanları, kapalı otopark, çocuk parkları, açık-kapalı yüzme havuzları, okul ve geniş cadde ve sokakları ile şehir yaşamını destekleyen ögeler projeye olan ilgiyi artırıyor.

Bakanlığın mülkiyetinde bulunan taşınmazların satışında çeşitli avantajlar bulunuyor. Tapu alım satım harç muafiyeti, KDV ve beş yıllık emlak vergisi muafiyeti ve taksitli ödeme seçenekleri sunulan avantajlar arasında. Proje alanında iyi kalitede inşaa edilmiş 2+1, 3+1, 4+1 daireler bulunuyor. 250 bin TL’ye ara katta 110 metrekare daireler var. Fiyatlar oldukça cazip. Ayrıca, konutlar oturuma hazır, işyerleri de kullanıma hazır durumda. Ödemesini peşin yapanlara ise tapular hemen devrediliyor.

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, daha önce de kamuya ait gayrimenkullerin satışını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, vatandaşın devletle alış veriş yapmayı sevdiğini belirtti. Çağlar, “Kamunun sunduğu bazı imkanlar var. Biz bu imkanları alıcı adaylarına anlatıyoruz. Geçtiğimiz yıl kamunun çeşitli birimlerinin 2 milyarlık satışını gerçekleştirdik. Piyasa koşulları ne olursa olsun vatandaş devletle alış verişi daha güvenli daha garantili gördüğünü yaptığımız satışlarda hep gördük. Bursa Soğanlı kentsel dönüşüm projesi planlı yapılaşmaya örnek nitelikli bir proje olmuş. Projede emeği geçenleri tebrik etmemiz gerekir. Bu ve benzer projeleri diğer şehirlerimizde görüyoruz. Bu tecrübelerimizi satışını gerçekleştirdiğimiz diğer proje alıcılarıyla paylaşıyoruz. Şu ana kadar satışını gerçekleştirdiğimiz tüm gayrimenkuller alıcıların yüzünü güldürdü. Zaman zaman bu dönüşleri alıyoruz, sonrasında ise alıcılar Turyap ailesinin birer fertleri haline dönüşüyor. Bursa satışlarını bir ay gibi kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.