Ana Menü

BlyGold korozyon önleme sistemi Luftsis ile Türkiye’de

Luftsis AŞ. Hollanda menşeili BlyGold International ile Türkiye Master-Franchisor anlaşması imzaladı ve Blygold Turkey oluşturuldu.

GAMZE ÇALIŞKAN

Luft markası kurulduğu 2017 yılından beri 25 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 50 bin metrekare alana sahip Bandırma fabrikası ile konfor ve hijyen modüler klima santralları, kompakt klima santralları, endüstriyel boyahane klima santralleri, ekzost fanları, ısı geri kazanım cihazları, mutfak ekolojik üniteleri, fan coiller, jet fanları-tünel fanları, ısıtıcı apareyler, havuz nem alma cihazları, endüstriyel kondensing ünitelerin üretim faaliyetine yüksek teknoloji ve tecrübe ile devam ediyor.  

HVAC sistemleri bataryaları için korozyon kaplama sistemleri üretimi ve uygulamalarını 30 yılı aşkın süredir devam ettiren Blygold, kendi sektöründe dünyanın önde gelen markalarından biri olarak hizmet sunuyor. Merkez tesisleri Hollanda da olmak üzere 56 ayrı ülkede franchisor bayileri ve ülke bazlı Master franchisor distribütörleri ile HVAC sektörüne hizmet veren marka, Türkiye’de ise Luftsis ile anlaşma gerçekleştirdi. Bu anlaşma ile sektöre yenilikler kazandıracaklarını dile getiren Luftsis Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Uğur Darcan, BlyGold sisteminin HVAC sistemlerini uzun ömürlü hale getirerek verimliliği artırdığını belirtti. BlyGold sistemi hakkında bilgiler paylaşan Darcan, şunlar kaydetti: “BlyGols PoluAl XT adı verilen alüminyum pigmentli poliüretan korozyon kaplama sistemi kendi adına tüm dünyada patentli olan ve devrim niteliğinde gösterilen bu ürün, korozyon önleme ve korozyona bağlı ısı değişiciler ve metal yüzeylerde zaman içerisinde oluşan yüzde 20 varan kapasite kayıplarını önleyebiliyor. İçeriğindeki alüminyum pigmentler sayesinde kaplama sisteminden kaynaklanan batarya kapasite kayıpları minimum da gerçekleştirebiliyor. (kanat geometrisine bağlı olarak test değerleri yüzde 0-3 aralığındadır.) Hava tarafı basınç kayıpları kanat geometrisine bağlı olarak yüzde 0-5 aralığında yer alıyor. ASTM B117 Nötr-Tuz testi dayanımı 4000+ saat,  ASTM B287  Asit-Tuz testi dayanımı 4000+ saattir. Ayrıca BSRIA 11 bin saat tuz testinden başarı ile tamamlamış bulunuyor. Uygulama kalınlığı 25-30 micron olup UV dayanımına sahip.”

Uygulama alanları ve bölgeleri

BlyGols yeni imalatlarda başarı ile uygulanmakla birlikte zaman içerisinde korozyona uğramış, hasarlanma ve kapasite kayıpları oluşmuş eski klima sistemlerinin saha renovasyonunda da yoğun olarak kullanıldığını vurgulayan Darcan, sistemin kullnaım alanları hakkında şunları aktardı: “Uygulamalar bakırboru/aluminyumkanat, bakırboru/bakırkanat, çelikboru/çelikkanat bataryalar, microchannel bataryalar, bunlara ait galvaniz saç flanşlar ve galvaniz/boyalı klima cihazları metal yüzeylere fabrikasyon veya şantiye şartlarında gerçekleştirilmektedir. Standart ve yüksek çalışma sıcaklığı (650 C) uygulamalarına uygundur. BlyGold uygulaması yapılan ürünler ; klima santralları, chiller, DX /VRF dış ünite batarya ve kondenserleri, yüksek sıcaklık / endüstriyel tip ısı değiştiriciler , metalik  yüzeyler, su soğutmalı chillerlerin su kutularıdır. Klima Cihazlarında oluşan korozyon hem hijyen şartlarını bozmakta ve insan sağlığı açısından riskler oluşturmakta ayrıca da yükselen kondenzasyon basınçları dolayısıyla klima cihazlarının yüksek elektrik enerjisi çekmesine sebebiyet vermektedir. Blygold kaplaması cihaz kullanım ömrünü en az iki kat (çoğu uygulamada üç kat) artırmakla birlikte zaman içerisinde oluşan korozyona bağlı performans kayıplarını da önlemekte ve cihazların enerji giderlerini düşürmektedir. Korozyona bağlı batarya ve diğer ürünlerin yenilenmesine de gerek kalmamaktadır.” Darcan, sistemin, ISO 12944 korozyon önleme standartlarındaki C1-C5 M klasındaki altı farklı korozif sınıftaki tüm  çevresel bölgelerdeki metal yüzeyler için ideal olduğunu da kaydetti.

Luft Bond sisteminin ise, anti korozyon kaplama ile klima sektöründe ilk kez kullanıldığını belirten Darcan, maliyetlerden dolayı şimdiye kadar klima sektöründe gelişmeyen bu sistemi sektörün kabul edeceği, makul maliyetlerle sektörün hizmetine sunduklarını kaydetti. Darcan, kataforez kaplama tekniğinin kullanıldığı sistemde yedi yıl korozyon garantisi sunduklarını dile getirdi.