Ana Menü

Bioart, Malatya Battalgazi’deki projesiyle sağlık turizmini canlandıracak

Biyolojik gölet-havuz ile peyzaj alanları tasarım ve inşası alanında tüm Türkiye'de nitelikli projelere imza atan Bioart Biyolojik Tasarımlar, Malatya İspendere'de uygulamaya başladığı proje ile şifalı içme sularının halkla buluşmasını sağlayacak.

Biyolojik gölet-havuz ile peyzaj alanları tasarım ve inşası alanında tüm Türkiye'de nitelikli projelere imza atan Bioart Biyolojik Tasarımlar, Malatya İspendere'de uygulamaya başladığı proje ile şifalı içme sularının halkla buluşmasını sağlayacak. Battalgazi ilçesi sınırlarında bulunan İspendere İçmeleri, Bioart Biyolojik Tasarımlar tarafından uygulanan proje ile sağlık turizmine kazandırılıyor. 2013 yılında Erdal Yeşil ve Ekrem Bulut ortaklığı ile kurularak, gölet-havuz inşası ve peyzaj projeleri ile sektöre hizmet vermekte olan Bioart Biyolojik Tasarımlar, İspendere şifalı içme suyunu sağlık turizmine kazandıracak nitelikli rekreasyon projesine imza atıyor. Egzamadan,  mantara, böbrek taşından, kireçlenmeye kadar birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilen İspendere içme sularından geniş kitlelerin yararlanması amacı ile Battalgazi Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Değerlendirme Kurulu tarafından hazırlanan rapora göre İspendere İçme Suları; kükürt, bikarbonat ve karışık termomineralli özellikler içeriyor. Kurul, suyun ısıtılarak banyo kürü yapılması halinde, romatizmal, eklem ve yumuşak doku hastalıklarında, kronik bel ağrılarında, ortopedik operasyonlar, beyin, sinir cerrahisi sonrasında uzun süre hareketsiz kalınma durumlarında, spor yaralanmalarında, nörolojik rahatsızlıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilme özelliğine sahip olduğunu hazırladığı raporda paylaştı. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Değerlendirme Kurulu ayrıca suyun, bikarbonat içermesi nedeniyle, içilmesiyle mide ve bağırsak hastalıkları ve üriner yolu taş olgularında tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabileceğini ifade etti.

Battalgazi Belediyesi tarafından hazırlanan ve uygulaması Bioart Biyolojik Tasarımlar tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, şifalı suyun halk tarafından kullanılmasını sağlayacak tesisler ile yürüme yolları, dinlenme alanları ve peyzaj alanları inşa ediliyor. Bioart Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Bulut, İspendere İçmeleri'nin bölge açısından önemli bir merkez olduğunu belirtti. Bulut, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Sosyal donatıların yetersizliği nedeni ile az sayıda vatandaşın yararlanabildiği içme sularının daha fazla vatandaşa ulaşabilmesi amacıyla Battalgazi Belediyesi tarafından önemli bir proje başlatıldı. Proje kapsamında İspendere’nin tekrar Malatya'ya ve bölgeye bir şifalı su tesisi olarak hizmet vermesi amaçlanmaktadır. Firmamız tarafından yürütülen çalışmalar tamamlandığında, sosyal donatı alanları ve peyzaj alanları ile estetik ve ekolojik dengeye olumlu katkı sağlayan nitelikli bir proje ortaya çıkmış olacaktır.”

Bulut, farklı şehirlerde, nitelikli rekreasyon alanlarına ve sulak alanlara ihtiyaç duyan insanların hayatına değer katan uygulamalara imza atmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.