Ana Menü

Binalar IoT ve Endüstri 4.0 ile dönüşüyor

Son yıllarda akıllı bina uygulamaları hızla büyüme göstererek inşaat sektörü ile ilerliyor. Bina otomasyon ve kontrol sistemleri pazarı, özellikle enerji verimliliği ile ilgili yasal düzenlemelerle hareketli günler yaşıyor.

Gamze ÇALIŞKAN

Küresel bazda yaşanan olumlu-olumsuz bazı gelişmeler hem dünyanın değişmesine hem de insanların yaşamlarına etki ediyor. Artan nüfus, yaşanan göç olayları, bazı enerji kaynaklarının bitmesi, farklı enerji kaynağı arayışları, doğanın tahrip olmasının yanında çevrenin korunmasına yönelik geliştirilen yöntemler, geri dönüşümlerle sürdürülebilir yaşam gibi birçok farklı etken yaşam koşullarını da yönlendiriyor. Tüm bunların ise teknolojiden bağımsız gelişmesi düşünülemiyor. Çağımızda hızla gelişen teknoloji ve bu gelişimlerin yaşamın her alanına yansıması, insan ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT) üzerinden sağladığı iletişim ve kolaylıklar, yeni nesil yaşam tarzlarını da oluşturuyor. Tüm bunlar dünyanın dijitalleştiğini gösterirken, yaşadığımız binaların da dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

Yaşam şartlarının değişmesi, gelişen teknoloji ile yeni nesil tarzların ortaya çıkması, hayatımızda var olan hemen her şeyin internet üzerinden yönetilmeye geçmesi, dünyanın dijitalleşmeye başladığının bir göstergesi. Yapay zeka ile ilgili çalışmalar, tüm cihazların ‘akıllı’ olacağı bir geleceği işaret ediyor. Bu noktada akıllı evler şimdiden hayatımızda. Yaşanan olumlu gelişimler ile yaşam alanlarımız da yeni nesil binalara dönüşüyor. Hayatın her alanına yansıyan internet yeni nesil binaların vazgeçilmez kullanımlarından biri haline geldi. Mevcut durumda akıllı bina uygulamaları konfora, enerji tasarrufuna ve güvenlik problemlerine yönelik çözümler üretiyor. Yakın süreçte bireysel ihtiyaçların sağlık ve belediyecilik hizmetleri ile entegrasyonu ve buna bağlı ödeme sistemlerinin networke dahil olması da söz konusu. Ancak asıl ilerlemenin internet hızının ve IoT gelişiminin paralelinde olacağı vurgulanıyor. IoT, akla gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim haline geçmesini sağlıyor.

Binalarda kullanılan nesnelerin çoğuna artık internet üzerinden bir akıllı telefon veya tablet ile ulaşılılabiliyor. Tek tıkla evin ısınmasından aydınlatılmasına, güvenliğinden konforuna kadar birçok alan yönetilebiliyor. İnternet tabanlı bu yeni nesil yaşam alanları binalara ‘akıllılık’ kriteri getiriyor. Bir binanın akıllı sayılması için ise tasarımından merkezi denetim ve işletmeyi sağlayan alt sistemlerine kadar bir bütün olarak ele alınması gerektiği belirtiliyor. Bu sayede akıllı ev sistemlerinde, ev aletleri daha kolay kontrol edilebiliyor.

Ayrıca sektörlerin Endüstri 4.0 şartlarına uygun faaliyetlerinin artmasıyla bu gelişimlerin hızla ilerleyeceği ve yaşam alanlarında birçok açıdan dijital bir dönüşümün yaşanacağı belirtiliyor.