Ana Menü

BIM – Yapı Bilgi Modellemesi

Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de süreçleri kolaylaştıracak imkanlar sunuyor. Son yıllarda bu gelişmelerin en dikkat çekicisi, bir yapının yaşam döngüsü boyunca tüm süreçlerini kapsayan BIM (Building Information Modeling) teknolojisidir.

Derleyen:

Mimar Zeynep Çelik

Donatılı Ürünler Uzmanı

Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de süreçleri kolaylaştıracak imkanlar sunuyor. Son yıllarda bu gelişmelerin en dikkat çekicisi, bir yapının yaşam döngüsü boyunca tüm süreçlerini kapsayan BIM (Building Information Modeling) teknolojisidir.

Yapı sektörü, tasarım ve uygulama açısından, farklı disiplinlerin aynı anda ve etkileşim içerisinde çalışması gereken bir sektördür. Dolayısıyla iletişim problemlerinin olacağı açıktır. Disiplinler arası iletişim ve koordinasyon eksikliğinden kaynaklanacak her türlü aksama, proje üzerinde ekonomik olarak ve zaman açısından olumsuz etkiler yaratacaktır. BIM bu sorunların aşılması için disiplinler arası iletişimi kolaylaştıracak bir teknolojidir.

Yapı sektöründeki bu yeni akım, projede yer alan bütün birimlerin iş birliğini gerektirir. İnşaat projelerindeki artış ve teknolojideki gelişmeler birlikte düşünüldüğünde BIM sistemi gelecekte inşaat sektörü için yeni bir standart haline gelecektir. Dolayısıyla BIM güncel bir yazılımdan veya projeyi anlatmak için kullanılan bir araçtan çok daha fazlasıdır. BIM ile ortak bir model üzerinden optimum bilgi paylaşımı sağlanmaktadır.

BIM nedir?

BIM, bir yapının fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin temsil edildiği dijital bir modelin oluşturulma ve yönetilme sürecidir. Bunun için üç boyutlu bir model tasarlanır ve bu üç boyutlu modele gerekli tüm bilgiler işlenir. BIM nesne tabanlı bir programlama olup, programda kullanılan nesnelerin gerçek hayattaki işlevleri ve teknik özellikleri aynen yansıtılır. Örneğin; ürünün geometrik özelliklerinin yanında, ısıl iletkenlik hesap değeri, yanıcılık sınıfı, yangın dayanımı, ses yalıtım değeri, birim fiyatı, işçilik ile ilgili bilgiler gibi ürüne ait bilgiler BIM objeleri üzerine işlenebilir. Dolayısı ile üreticiye özgü BIM objeleri kullanmak, o ürün ile ilgili en uygun bilgileri sağlayacaktır.

BIM görsel olarak temsil edilmeyen bilgileri de içerir. Örneğin takvim bilgisi; projenin iş programını, gereken iş gücünü ve iş programını etkileyebilecek her şeyi görmemizi sağlar. Ayrıca maliyet de BIM’in önemli bir parçası olup projenin herhangi bir anında projenin bütçesini veya tahmini maliyetin ne olabileceğini görmemizi sağlar.

Bu şekilde BIM sisteminde oluşturulan model, yapı hakkında güvenilir bilgi kaynağı olarak kullanılır ve bu model üzerinden farklı disiplinler arası doğru iletişim ve bilgi paylaşımı sağlanır.

BIM sistemi binayı iki defa inşa etmemizi sağlar. Birincisi sanal olarak ikincisi de sahada fiziksel olarak. Birçok problem sanal model üzerinde tespit edilebilir ve çözümlenir. Daha sonra inşaat aşamasına geçildiğinde, problemlerin çoğu sanal model üzerinde çözüldüğü için birçok uygulamada kolaylık sağlanır.

Dünyada BIM kullanımı son 10 yılda yangınlaşmış olup, İngiltere gibi bazı ülkelerde kamu projelerinde zorunlu hale gelmiştir. Amerika ve Avrupa ülkelerinde de benzer uygulamalar olup bu konuda öncülük etmektedirler. Türkiye’de son 1-2 yılda BIM sistemi kullanılmaya başlanmış olup giderek yaygınlaşmaktadır. Örneğin İstanbul’da raylı sistem projelerinde BIM sistemi ile çalışılması zorunlu hale gelmiştir. 

Ytong’da BIM

Ytong, yapıda farkı kullanım alanları için yüksek kalite standartlarına uygun malzemeler üretmektedir. Sektörde bir ilki gerçekleştirerek, üretmiş olduğumuz bu malzemelerin BIM objelerini müşterilerimizin kullanımına sunmaya başladık. BIM sistemi ile çalışan müşterilerimiz bu objeleri ücretsiz olarak kolaylıkla indirebilir ve BIM uyumlu bir yazılımla tasarım aşamasından itibaren projelerine işleyebilirler. 

Ytong BIM objeleri, ürünlerimizin birebir dijital kopyalarıdır ve bu dijital kopyalar geometrik bir objeden çok daha fazlasıdır. Bu objeler, malzeme ile ilgili bütün teknik özellikleri üzerinde bulundurmaktadır. Daha da önemlisi, bu objeler en uygun uygulama çözümlerini de içerecek biçimde oluşturulmuştur. Objelere işlenen bu bilgiler, doğru uygulamaların projenizin tasarım aşamasında tariflenmesine olanak sağlar. Böylelikle ürünle ilgili olası planlama ve uygulama hataları minimuma indirilerek, maddi açıdan ve zamandan tasarruf sağlanır, verimlilik artar. Bu açıdan BIM’i, müşterilerimize kaliteli bir ürün beraberinde çok yönlü ve verimlilik odaklı çözümler sunmak için iyi ve yaratıcı bir platform olarak görüyoruz.

Şu anda BIM sistem çözümlerimizi, Ytong Duvar Blokları uygulamaları ve Multipor Isı Yalıtım Sistemleri için sunmaktayız. Yakın bir tarihte donatılı yapı elemanlarımızın BIM objelerini de müşterilerimizin kullanıma sunacağız.

Ytong BIM objeleri bimobject.com internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Örneğin, Multipor Isı Yalıtım Sistemleri ile ilgili olarak; dış cephe mantolama, içeriden tavan yalıtımı ve duvarların içeriden yalıtımı gibi çeşitli BIM objeleri şu an yayında. İhtiyaç duyulan uygulama seçildikten sonra, ilgili objeyi bilgisayarınıza indirip, kolaylıkla projenize entegre edilebilirsiniz. Eğer yalıtım kalınlığınız önceden belirlenmişse, BIMobject sayfasındaki (http://bimobject.com/en/product) arama fonksiyonunu kullanarak, ürünün uygulama bilgisine hızlıca ulaşabilirsiniz. Bunun için arama bölümüne, yapacağınız uygulamanın çeşidini ve yalıtım levhası kalınlığını, aralarında boşluk bırakmadan yazmanız ve gelen Multipor ısı yalıtımı sistem çözümlerinden birini seçmeniz yeterli.

Multipor BIM objeleri bir kaç katmandan oluşmaktadır. Buradaki objelerin pozisyonuna göre, görüntülenen katmanların, gerçekteki uygulama ile eşleşmediği görülebilir. Bu durumda, BIM objesi döndürülerek (flip komutu ile) katmanların ters çevrilmesi gerekir. Örneğin, yapıştırıcı katmanın her zaman bina strüktürü tarafında olduğundan emin olunuz. İndirdiğiniz objeler Revit ve ArchiCAD gibi önemli yazılımlarla uyumludur.

Aynı şekilde projenizin Ytong duvarlarını, BIM’de önceden yapılandırılmış duvar çözümleri ile kolayca oluşturabilirsiniz. Burada da yine farklı duvar tipleri için BIM objeleri mevcuttur. Seçeceğiniz duvarla ilgili bütün teknik bilgiler ve duvar üzerine uygulanacak olan katmanlar “specification text” sekmesinde bulunmaktadır. 

BIM objeleri ile oluşturulan duvarlar, en yaygın uygulanan Ytong duvar çözümlerine ve pratikteki tecrübelere dayanılarak tasarlanmıştır. Yine de duvarın statik ve fiziksel gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı, uygulamadan önce her zaman kontrol edilmelidir. Bu bağlamda Ytong yetkilileri teknik destek veya diğer konularda size her zaman yardımcı olacaktır. Bunun için bizlerle her zaman iletişime geçebilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.xella.com/de/bim.php

Durmuş Akkaya, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü İstanbul, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) Kapsamında, Bilgi Sistemi Oluşturmaya Yönelik Modelleme Çalışması

https://www.youtube/watch?v=n4hNfC90iBI

https://www.bimsoft.com.tr/bim-nedir/