Ana Menü

Beyoğlu'da 9 milyar TL'lik yeni yatırımın startı verildi

100 bin kişinin hayatını doğrudan ilgilendiren Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinin birinci etap startı Van Blokları’ndan verildi. 2 milyon 300 bin metrekare yeni yapı yapacaklarını belirten Başkan Demircan, “Buranın yüzde 80'ini vatandaşa veriyoruz. Daireye daire, dükkana dükkan dedik. Yollar genişliyor binaların altına otoparklar yapılıyor. Yaşanabilir çağdaş bir şehir için heyecanlıyız" dedi.

2 milyon 250 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk kazma vuruldu. Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen projenin birinci etap startı, dönüşüm uzlaşmalarını tamamlayan Van Blokları’ndan verildi. Birçok kurum ve kuruluşun katkılarıyla ilk adımının Van Blokları’ndan atıldığı dönüşümü; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, KİPTAŞ  Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan birlikte başlattı. Dönüşüm süreci uzlaşmalarını tamamlayan diğer etaplarla devam edecek.

 

“Herkes dönüşüm istiyor”

Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Nasıl heyecanlı, nasıl mutluyum tarif edemem. Okmeydanı denilen yer 1,5 milyon metrekare büyüklükte bir mekan. 24 bin bağımsız bölüm var. Ne yol, ne park, ne bahçe, ne de okul var. Depremden hiç bahsetmiyorum. Depreme dayanıklı bir tane binamızda yok. Herkes bir dönüşüm istiyor. Herkes geleceğe umutla bakan mahalle istiyor. Bunu gerçekleştirmek için uzun ince bir yola çıktık ve kararlılıkla devam ediyor. Burada Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız'ın bu işlere desteğini de söylemem gerekiyor. 2 milyon 300 bin metrekare yeni yapı yapacağız. Buranın yüzde 80'ini vatandaşa veriyoruz. Daireye daire, dükkana dükkan dedik. Yollar genişliyor binaların altına otoparklar yapıyor. Yaşanabilir çağdaş bir şehir için heyecanlıyız” dedi.

 

“İyi niyet olunca her şey güzel gidiyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, bu kentsel dönüşümün hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek, “Hepimiz için bir başlangıç olsun diyelim. Buradaki çözümle ilgili Başkan Demircan ile geçmişte görüşmemiz oldu ve buranın tapu sorunuyla ilgili bir bağımız oluştu. İyi niyet olunca her şey güzel gidiyor. Kentsel dönüşümde vatandaşı yerinden etmeme kararı aldık. Herkesin orada bir geçmişi ve bir arkadaşlığı var. Biz vatandaşlardan para da almayacağız dairelerini yenilerken, sadece 100 metrekare dairesi varsa bundan yüzde 20 kesinti yapacağız bizde buradan masraflarımızı çıkaracağız” diye konuştu.

 

“Bu toprakların altı biraz hareketli”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, “Bu coğrafya dünyanın dört bir tarafından sıkışan ne kadar mazlum insan varsa buraya geldiği bir yerde yaşıyoruz. Burası bir sığınma coğrafyası olmuş. Kafkaslarda, güneyde, doğuda kim varsa buraya gelmiş. Elhamdülillah iyi ki herkes gelmiş bu topraklara. Bir olmuş, beraber olmuşuz. Allah bunu sonuna kadar daim etsin inşallah. Ama dezavantajlarımızda var. Bu toprakların altı biraz hareketli. Deprem ülkesi olduğumuz için her şehrimizde şu anda bile her an neredeyse deprem oluyor. Son yüzyıl içerisinde 6 ve üzerinde yıkıcı deprem sayısı 56. Deprem olunca üzülüyoruz içimiz yanıyor ama sonra unutuyoruz. Biz son yüzyıl içerisinde bu kadar deprem yaşadıysak bizim önümüze bakmamız lazım” diye konuştu.

 

İlk kazma Van Bloklar’ndan vuruldu

Birinci etap uygulama alanı olarak belirlenen Van Blokları sekiz blok ve 80 bağımsız birimden oluşuyor. Proje kapsamında ilk etapta dört adet blok inşa edilerek Van Blokları sakinlerine tahsis edilecek. Toplam inşaat alanı 15 bin 570 metrekare olan birinci etapta iskan edilebilir alan 9 bin 830 metrekare. 5 bin 740 metrekare Otopark ve teknik alanlar için ayrılan projede toplamda 128 daire yer alacak. Hak sahiplerine verilecek dairelerin büyüklüğü 65 metrekare olacak.

 

Okmeydanı tapu işlemleri ve dönüşüm süreci

Beyoğlu ilçesi Okmeydanı olarak tanımlanan alan; yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekare olup, 5 bin 593 bina 24 bin 382 bağımsız bölümden oluşuyor. Çalışma alanı içerisinde yer alan yapıların büyük bir çoğunluğu vakıf mülkiyeti üzerinde olup, alanın çok küçük bir kısmı şahıs mülkiyetindeydi. Okmeydanı’ndaki mülkiyet sorunu 14 yıllık bir çalışmayla çözüldü. 3194 Sayılı İmar Kanununun 18’inci madde uygulaması sonucunda oluşan yeni parsellerin; 20 bin 850 adet tapusuz bağımsız bölümün hak sahiplerine 4706 Sayılı Kanun kapsamında satışları yapılmaya başlandı. Böylelikle 60 yıllık mülkiyet sorunu çözülmüş oldu. Tapuların dağıtılmaya başlanmasıyla birlikte kentsel dönüşüm gündeme geldi ve süreç başladı.

 

Yüzde 78’i hak sahiplerine verilecek

Okmeydanı’nın, 13 Haziran 2016 tarih 8949 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ilan edilmesi ile birlikte bölgede kentsel dönüşüm süreci hızlandı. Beyoğlu Belediyesi tarafından hazırlanan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinin kapsadığı bölge; kuzeyde Şark Kahvesi’nden güneyde Aynalı Kavak Kasrı’na kadar, doğuda Piyalepaşa Camii’nden batıda Çıksalın Parkı’na kadar uzanıyor. Proje kapsamında toplamda 2 milton 250 bin metrekarelik inşaat yer almakta olup, bunun 500 bin metrekaresi (ticaret alanı) yüklenici firma olan KİPTAŞ’a verilecek. Kalan (yüzde 22) 1 milyon 750 bin metrekarelik alan da (yüzde 78) Okmeydanı’nda ikamet eden hak sahiplerine verilecek. Toplam inşaat alanı dışındaki altyapı işleri ve sosyal donatı alanlarının inşaatı da KİPTAŞ tarafından yapılacak.

 

Bin 406 bağımsız bölüm için uzlaşma sağlandı

Okmeydanı’nda mevcutta 2 milyon 250 bin metrekare inşaat alanı yer almakta olup, hak sahiplerine verilecek inşaat alanı 1 milyon 750 bin metrekare olduğundan, yapıların bazılarından kesintiler yapılacak. Gecekondular mevcut inşaat alanlarından en az yüzde 35 fazlasını alacak, iki katlı yapılardan ise kesinti yapılmayacak. Üç kat ve daha yüksek katlı yapılardan yapılacak kesinti oranları ise SPK lisanslı değerleme firması tarafından arazide yapılan tespit çalışmaları neticelerine göre belirlendi. Vatandaşlar ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Yapılan görüşmelerde uzlaşma esas olup, teklif sunulmakta ve hak sahibi teklifi kabul etmesi halinde dilediği zaman uzlaşma protokolünü imzalayabiliyor. Toplamda 834 hak sahibi ile bin 406 bağımsız bölüm için uzlaşma sağlandı. 

Hak sahipleri Okmeydanı’nda ikamet etmeye devam edecek

30 Ocak 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetki devrine istinaden Beyoğlu Belediyesi’nce onaylanan 1/1000 Ölçekli İmar Planları uyarınca; hak sahibinin mevcut taşınmazı hali hazırda sit alanında veya sosyal donatı tesisleri alanında kalmıyor ise mevcut ada - parseline en yakın noktada hak sahibi olacak. Eğer taşınmaz sit alanında veya sosyal donatı tesisleri alanında kalıyor ise, hak sahipliği imkanlar çerçevesinde en yakından başlamak üzere başka bir ada-parsel üzerinde yer alacak. Netice olarak, Okmeydanı’nda ikamet eden herkes Okmeydanı’nda ikamet etmeye devam edecek. Hak sahipliğini devretmek isteyen vatandaşlar satış işlemi yapabilecekler. Satışa engel herhangi bir uygulama bulunmuyor.

Yapı stoku yenilenerek, deprem güvenli şehir ortaya çıkacak

Yapılacak proje kapsamında, Okmeydanı’nda eksikliği hissedilen sosyal donatı alanları için alan açılacak, sit alanı olarak belirlenen bölgeler yeşil alan olarak hizmet verecek, köhnemiş ve günün ihtiyaçlarına cevap veremeyen “yapı stoku yenilenerek, deprem güvenli bir şehir ortaya çıkacak.” Yapılacak projede kat sayısı zemin + sekiz kat olarak planlanmakta olup, kot farkının çok olduğu bölgelerde kat sayısı zemin + dokuz kat olarak düzenlenebilecek.