Ana Menü

Ayes Çelik Hasır, Afrika’ya ihracatını artırdı

Ayes Çelik Hasır Genel Müdürü Halil Doğan, “ Türk Cumhuriyetleri ve Afrika’ya ihracat yapıyorduk. Bu yıl Afrika’ya ihracatımız yoğunlaştı. 2018’de de bu durumun süreceğini tahmin ediyoruz. Çünkü Çin ithalatçı pozisyonuna düştü, dünya ekonomisi büyüyor. Bu yılı yurt içi ve ihracat satışlarımızla geçen senenin yüzde 10 üzerinde kapatacağız” dedi.

İnşaat sektörüne çelik hasır ve panel çit imalatıyla hizmet veren Ayes, bu yıl Afrika’ya yaptığı ihracatını artırdı. Çin’in dünya demir-çelik piyasasından çekilmesi ile oluşan pazar koşullarında Türk demir-çelik üreticilerinin çok büyük bir rekabet avantajı yakaladığını ifade eden Ayes Çelik Hasır Genel Müdürü Halil Doğan, “Elbette biz de bu durumun avantajını kullandık. Hali hazırda Türk Cumhuriyetleri ve Afrika’ya ihracat yapıyorduk. Bu yıl Afrika’ya ihracatımız yoğunlaştı. 2018’de de bu durumun süreceğini tahmin ediyoruz. Çünkü Çin ithalatçı pozisyonuna düştü, dünya ekonomisi büyüyor. Bu yılı yurt içi ve ihracat satışlarımızla geçen senenin yüzde 10 üzerinde kapatacağız” dedi.

Ayes Çelik Hasır’ın inşaat piyasasının güven duyduğu bir firma olduğuna dikkat çeken Doğan, “Bu piyasada güven, zaman, ilgi, destek, malzemenin arkasında durmak çok önemli. Betonarmenin temeli demir ve betondur. Donatı olarak çelik hasır kullandığınız zaman da kalitesine güven duymanız gerek. Bu da en güncel teknolojiyi izlemekle olur. Biz de bu kapsamda Kocaeli’ndeki fabrikamıza Avrupa’dan son teknolojiye sahip bir makine aldık. Türkiye’deki mevcut hasır işleme makineleri kalın kesitli demirleri kaynak yapamıyor. 3 milyon euro yatırımla aldığımız yeni nesil otomatik çelik hasır kaynak makinası devreye girdi. Yüksek hızı ve üstün özellikleriyle inşaat sektörüne hizmet vermeye başlayan bu makine, kalın kesitli demirleri kaynak yapabildiği gibi, Türkiye’de daha önce yapılamayan çeşitli ebatlarda hasır üretebiliyor. Kesintisiz çalışan makine, kolay program değiştirme imkanı ile de bize büyük katkı sağladı. Yeni yatırım maliyetlerimizi düşürürken, karlılığımız ve iş güvenliğini artırdı. Kapasitemiz iki katına çıktı” diye konuştu.

Panel çit üretiminde de teknoloji yenileyecek

Panel çit üretimini İzmir Kemalpaşa’daki tesislerinde gerçekleştirdiklerini belirten Doğan, “Panel çit üretimi için de yeni teknolojiye dayalı bir yatırım planlıyoruz. Bu yatırımı Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştireceğiz. Fakat bu bölgenin otoban bağlantısının tamamlanmaması, kalifiye eleman gibi sıkıntıları var. Bunlar aşıldıktan sonra yani orta vadede bir yatırım yapacağız. Buraya kolay renk değiştirebilir, daha kaliteli ve hızlı üretim yapabilen bir tesis kuracağız. Bu da 1 milyon TL civarında bir yatırım olacak. Türkiye’nin geleceğine güvenen, inanan bir firma olarak yatırımlarımızı sürdürüyoruz. İnşaat yatırımlarının durmayacağına inanarak büyüyoruz” ifadesinde bulundu.

Mesnet sehpası üretimi başladı

Doğan, geçen sene yatırımını tamamlayarak Türkiye’de ilk olarak fabrikasyon mesnet sehpası üretimine başladıklarını, bu ürünün talebinin de gittikçe arttığını söyledi. Doğan, yeni ürünle ilgili şunları aktardı:

“Çelik hasırlarda, tünel kalıplarda iki hasır arasında bir mesnet sehpası olması lazım. Zemin betonlarında da çift kat hasır yapılacağı zaman mutlaka araya mesnet sehpası konularak aradaki mesafenin korunması gerekiyor. Bu ancak makine imalatı ile yapılmış, standart homojen düzgünlükte bir sehpa ile sağlanabilir. Avrupa bunu çok güzel kullanıyor. Ama Türkiye’de standart bir üretimi olmadığından yeterince kullanılmıyor.”

Türkiye’de inşaat sektörünün geldiği aşamayı dikkate alarak artık mesnet sehpasının standart üretim zamanının geldiğini düşünerek Kocaeli’ndeki fabrikada bu ürünün üretimine başladıklarını vurgulayan Doğan, “Burada İstanbul ve ülke geneline yönelik üretim yapmaya başladık. Bu üretim için 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Makinenin aylık 200 tonluk kapasitesi var. Ürün inşaatçılar tarafından kabul gördü. Özellikle tünel kalıpla iş yapan firmalar malzemeyi çok tuttu. Çünkü çok büyük bir kolaylık ve malzeme tasarrufu sağlıyor. İnşaatçılar artık demir işini konuşurken demirciyle mesnet sehpasını hazır alacakmış gibi fiyatlandırma yapmalı. Mesnet sehpası hazır verildiğinde işçilik yarı yarıya düşüyor” dedi.