Ana Menü

Antalya, inşaat sektörüne yöneldi

Türkiye’de ve dünyada yaşanan tüm gelişmelere rağmen, Antalya’da inşaat sektörüne dair yatırımlar dur durak bilmiyor. Farklı dönemlerde sektör sıkıntılar yaşasa da nitelikli proje üreten firmalar, kalıcı bir marka oluyor.

Duygu Şahin DURMAZ

Antalya Bölge Temsilcisi

Türkiye’de ve dünyada yaşanan tüm gelişmelere rağmen, Antalya’da inşaat sektörüne dair yatırımlar dur durak bilmiyor. Farklı dönemlerde sektör sıkıntılar yaşasa da nitelikli proje üreten firmalar, kalıcı bir marka oluyor. Sektörün önde gelen temsilcileri ise önemli olanın sektördeki kurumsallaşmayı ve gelişimi sağlayabilmek olduğunu düşünüyor. Sektör, Türkiye’deki ekonomik yapının istikrarlı olmamasından dolayı olması gereken trendi yakalayamıyor. Bu inişler, çıkışlar yatırımcının güvenini sarsıyor. Krizler nedeniyle, geri adım atan firmalar, krizleri fırsata çevirme şanslarını kaybediyor. Ayrıca firmaların her birinin sektörde aşadığı sıkıntılar, yenilikçi, inovatif ve akıllı projelerin önünü kapatmaktadır. Antalya’nın geçmişte değersiz görülen topraklarına girerek, o bölgeyi kalkındıracak projelere imza atan firmaların en büyük sıkıntısı ise, çalışma yürüttükleri ilçe belediyelerdeki bürokratik zorluklar, haksız rekabet ortamı ve ani fiyat artışlarıdır.

Faaliyet konusunda inşaat yapan her kişi ve kuruluşlar maalesef inşaat sektörüne kontrolsüz ve denetimsiz şekilde adım atabiliyor. Bu durum da niteliksiz projelerin ortaya çıkmasına ve yeterli tecrübesi olmayan kişilerin yaptığı işler nedeniyle, hukuki sıkıntılara neden oluyor. Buna en büyük örnek, Antalya’da oturma izni alınmış olmasına rağmen, çok sayıda yarım kalmış iskansız bina bulunuyor. Bu da 2’nci derece deprem kuşağındaki bir kent için ciddi bir sorun. Sorunun temeli ise bina iskanından önce, oturma izni alan müteahhitlerin ‘para’ odaklı ticaretidir. Nitelikli proje gerçekleştiren inşaat firmaları da bu durumdan mağduriyet yaşamaktadır. Türkiye’de gayrimenkul fiyatları çoğu zaman yukarı yönlüdür. Burada kritik olan doğru projeye doğru zamanda yatırım yapmaktır. Döviz kurunun geldiği nokta artık kaçınılmaz olarak inşaat maliyetlerine yansıdı. İnşaat sektöründeki tedarikçilerin en büyük problemi ise merdiven altı üreticilerin piyasaya verdiği zararlar. Ülke ekonomisinin zor bir süreçten geçtiği şu günlerde, yatırım yapmakta olan işverenler, bazı kolaylıkların sağlanmasını talep ediyorlar. Ayrıca bu dönemde belediyelerde iskan aşamasından, ruhsat aşamasına kadarki süreçte işlemlerinin daha hızlı şekilde çözümlenmesini istiyorlar.

Her şeye rağmen birçok firma, konut kredi faizlerinin düşük seyrettiği şu günlerde gayrimenkul alımı için doğru zaman olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda yatırım yapılan yerin önemine dikkat çeken firmalar, Antalya’nın inşaat yatırımı anlamında cazibe merkezi olduğunu savunuyorlar. Gerek yurt dışından gerekse yurt içinden yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Antalya’da, yeni cazibe merkezleri de ortaya çıkıyor. Bu kapsamda Kepez, özellikle Sütçüler bölgesine bakış açısının değişmesi için firmalar hünerlerini ortaya koyuyor. Bölgedeki imar sorunlarının çözülmesiyle birlikte, Kepez’in gerçekten ilerleyen Türkiye’de, büyüyen Antalya’da çok önemli bir noktaya geleceğini düşünen firmalar, nitelikli projelerini bu bölgelerde hayata geçiriyorlar. Kentsel dönüşüm anlamında tek örnek bölge olarak gösterilen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kepezaltı Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi gibi, kentsel dönüşüm projelerinin bölgesel bazda yapılması gerekiyor. Döşemealtı ilçesi de kentin kalabalığından kaçarak müstakil yaşam tercih edenler için cazibe merkezi haline geliyor. Ayrıca Konyaaltı için planlanan Boğaçayı gibi projelerin hayata geçirilmesiyle, o bölgedeki konut metrekare fiyatlarının 8-9 bin dolara çıkması bekleniyor. Ekonomi yatırımlarla büyür. Şehirlerin kalkınmışlık dereceleri, gayrimenkul fiyatları ile kıyaslanır. Antalya'da satılık konut fiyatlarında bir yılda yüzde 9, kiralık konutlarda ise yüzde 2 oranında artış yaşandığı belirtiliyor. Antalya’daki inşaat firmaları da buradan yola çıkarak, yatırımlarını durdurmak yerine, yeni projelere hız kazandırıyor, istihdama ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyorlar. Sektörde ne kadar sorun olursa olsun, firma sahipleri bu sektörde çalışmalarına devam edeceklerinin bir kez daha altını çiziyor.