Ana Menü

Amerikalılar Türk mobilyasını sevdi

ABD’nin Çin ürünlerine uyguladığı ek vergilerin etkisiyle, Türkiye’nin ABD'ye mobilya ihracatı geçen yıla oranla yüzde 44 arttı. Her dört taşımasından 1’ini ABD’ye yapan Fevzi Gandur Logistics’in Hava ve Deniz Taşımacılığı Genel Müdürü Hasan Şafak, benzer artışın ihracat taşımalarında da gerçekleştiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları sadece bu iki ülkeyi değil tüm dünyadaki ticareti etkiliyor. Her iki ülkenin birbirine uyguladığı ticari yaptırımlar sonucunda ekonomik ilişkileri durma noktasına geldi. Maliyet avantajı nedeniyle Çin’i tercih eden ABD’li ithalatçılar, yaşanan son gelişmelerin etkisiyle Türkiye’ye yönelmeye başladı.

Son aylarda Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatında artış eğilimi olduğunu dile getiren Fevzi Gandur Logistics Hava ve Deniz Taşımacılığı Genel Müdürü Hasan Şafak, yılın ilk dört aylık döneminde özellikle mobilya sektörü ihracatında büyük hareketlilik yaşandığını söyledi. Bu dönemde Türkiye’den Amerika’ya 52 milyon 905 bin dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştiği bilgisini veren Şafak, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 44 oranında bir artış olduğunu aktardı. 

Hizmet ihracatçılarına da yaradı

Söz konusu artışta ABD’nin Çin’den ithal ettiği ürünlere ek vergi uygulamasının doğrudan etkisi olduğunun altını çizen Şafak, “Ülkemizin Amerika’ya yönelik ihracatının artması, hizmet ihracatı gerçekleştiren sektörleri de olumlu yönde etkiledi. Fevzi Gandur Logistics olarak en etkin olduğumuz ülkelerden ABD’ye olan taşımalarımızı daha da artırdık.” açıklamasında bulundu.

Her dört taşımadan 1’i ABD’ye

Her dört taşımadan 1’ini ABD’ye gerçekleştirdiklerini vurgulayan Şafak, “Dünya ticaretinde trendler ve dengeler sürekli değişiyor. Bu değişim doğrultusunda hareket etmeye özen gösteriyoruz. ABD’ye yaptığımız ihracat taşımalarını her yıl yüzde 10-15 bandında artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu ülkede oldukça güçlü network ilişkileri bulunduğunu vurgulayan Şafak, ABD’deki en iyi lojistik şirketleriyle iş birliği içinde olduklarına değindi. Farklı eyaletlerde depolama hizmeti konusunda da destek sağlayabildiklerini söyleyen Şafak, ihracatçı firmalarla birlikte hareket etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.