Ana Menü

Alstom Türkiye ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında teknik iş birliği protokolü imzalandı

Alstom Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’de eğitim alanında iş birliği geliştirmek amacıyla teknik işbirliği protokolü imzaladı.

Alstom Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye’de eğitim alanında iş birliği geliştirmek amacıyla teknik işbirliği protokolü  imzaladı. Anlaşma, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak ve Alstom Grup Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Yardımcısı Mama Sougoufara nezdinde imzalandı. Anlaşmanın süresi, uzatılabilir olmak üzere beş yıl.

Ortaklık, İTÜ mühendislik öğrencilerinin ve Alstom’da işe başlayanların “Demiryolu Mühendisliği” alanında eğitimine odaklı. Alstom’da işe başlayanlar, Alstom ve İTÜ eğitmenlerinden eğitim alacak, böylelikle hat işleri ve güç temini gibi alt sistemlerde uzman sayısı arttırılacak. Bu bağlamda ilk “Demiryolu Mühendisliği” eğitimi, 26-30 Mart tarihleri arasında düzenlenmişti. Ortaklık kapsamında Alstom uzmanları ise, İTÜ mühendislik öğrencilerine demiryolu sektörünü tanıtacak ve Alstom’un dünya çapındaki deneyimleri ve önemli proje referansları hakkında bilgi verecek. Bu iş birliği, iki taraf arasında düzenlenecek seminerler, atölyeler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler, toplantılar, tanıtım etkinlikleri gibi ortak faaliyetleri de kapsayacak.

 

Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, “Bu ortaklık, genç ve yetenekli İTÜ mühendislerini sektörün bir parçası olmaya teşvik ederek, Türkiye’de demiryolu sektöründe farkındalığı ve vasıflı işgücünü arttırmaya, alanlarında uzman ve kalifiye Türk Alstom mühendisleri ile sektöre değer katmaya yardımcı olacak” dedi..

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise, “İTÜ, kuruluşundan bugüne ulaşım sistemleri ve çözümleri konusunda çalışarak, alanda en ayrıcalıklı birikime sahip akademik kurum olmuştur. Bu birikim üniversitemizin geleceğini şekillendirmede de yol göstericidir. Tematik ve hibrit çalışmalar ekseninde akademik gelişim hedeflenmekte, her ikisi için de ulaşım öncelikli alanlar arasında kabul edilmektedir. Bu doğrultuda hem uzmanlaşmış işgücünün yetiştirilmesi sağlanmakta hem de yenilikçi çözümler ile sektöre yön veren adımlar atılmaktadır. Ulaşım sektörünün farklı katmanlarında ve kademelerinde İTÜ’nün üstlendiği öncü görev, seçkin proje ortaklarının deneyimi ile gelişmekte; ülkemize toplumsal yaşamda konforu artıran ve teknolojik üstünlük sağlayan çalışmalar olarak geri dönmektedir” diye konuştu.