Ana Menü

Alıcı Profil, 10 milyon dolarlık yatırım yapacak

Geçtiğimiz yıl satış anlamında kilogram bazında yüzde 9, ciro bazında yüzde 60 büyüdüklerini belirten Alıcı Profil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alıcı, bu yıl yapacakları 10 milyon dolarlık yatırımla hem makine parkını büyüteceklerini hem de depo kapasitelerini artıracaklarını anlattı.

Geçtiğimiz yıl satış anlamında kilogram bazında yüzde 9, ciro bazında yüzde 60 büyüdüklerini belirten Alıcı Profil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alıcı, bu yıl yapacakları 10 milyon dolarlık yatırımla hem makine parkını büyüteceklerini hem de depo kapasitelerini artıracaklarını anlattı. Geçen yıl 3,5 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını aktaran Alıcı, bu rakamı 2018’de yüzde 100 artıracaklarını vurguladı. Üretimin yüzde 3’ünü Irak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ihraç ettiklerini ifade eden Alıcı, bu yıl üretimin yüzde 7’sini ihraç edeceklerini dile getirdi. Alıcı, ihraç pazarlarına Afrika ülkelerini de eklemek istediklerini söyledi.

Üç yıl içinde çelik servis merkezi yatırımı yapmaya yöneleceklerinin bilgisini veren Alıcı, 1978 yılından bu yana faaliyet gösteren Alıcı Profil’de ikinci uşak olarak hizmet verdiklerini belirtti. Alıcı, “2000 yılında bir dönem Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde boru profil üretim hattı kurduk. Her geçen gün mesleğimizde büyümeye başladık ve demir çelikle ilgili Mersin dışında başka bir bölgede sektörümüzde büyümeye karar verdik. İlk olarak Payas’ta arazi satın alarak ilk çelik servis merkezimi hayata geçirdik. Üretim kapasitemizi artırarak, ürün gamımızı genişlettik. Şu anda kesme, dilme, trapez, oluklu saç ve gofrajlamada yıllık 45 bin ton üretim kapasitemiz var. İskenderun’daki üretim hattımızda 20 milyon TL’lik yatırımla çelik servis merkezini büyüteceğiz ve 2020 yılına kadar yüzde 400 büyütmek hedefindeyiz. Daha çok butik işi yapıyoruz. Yıllık 60 bin ton üretim kapasitemiz var. Bu yıl 120 bin tona çıkmak için var gücümüzle çalışacağız. Yeni yapacağımız yatırımlar bu büyümeyi getirecek. Geçen yıl teknolojiye de yoğun yatırım yaptık. Müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için tüm arkadaşlarımızın mobil olmasını sağlamak adına yazılım yatırımı yaptık. Maksimum 5 dakika içinde tüm müşterilere teklif verip, anında dönüş sağlayabileceğiz. Bu proje 2018’in sonunda hayata geçecek” dedi.

2000’li yılların başında, bir senede yaptıkları ciroyu şu anda bir ayda yaptıklarını kaydeden Alıcı, “Firmamız, her 3 - 4 yılda bir kendi ölçeğinde gerekli gördüğü dallarda yatırım yapmak zorundadır. Ancak biz yatırımlarımızı bir süredir ertelemekteyiz. Bunun başlıca iki sebebi vardır. Birincisi; büyük yatırımlar için liman ve denizi kullanmak zorunluluğudur. Payas’ta yaptığımız yatırım; mevcut taleplerden dolayı bu bölgede sektörü taşıyacak doğru alanı bulamıyoruz. İkincisi ise global hareketlerin belirsizlik durumudur. Bu sebepler bizleri yatırım için ince hesaplar yapmak zorunda bırakmaktadır. Sektördeki gelişmeleri iyi takip etmek, yatırımları zamanında yapmak, modernizasyonları yapmak, yetişmiş insanlara değer vermek, kaliteli ve kapasite üstünde üretim yapmak gerekli. Çünkü Türkiye ihtiyacının ancak yüzde 40’ını üretiyor, ihtiyaç çok. Esasında benim her zaman yeri geldiğinde söylediğim bir şey var; çelik servis merkezleri her beş yılda bir modernizasyon ve yenileme yapmadıkça rekabet edemezler. Bu yıl içerisinde ek olarak 10 milyon dolarlık bir yatırımı daha hayata geçireceğiz” dedi. Bu yatırım hayata geçtiğinde şu anda 70 olan istihdam sayısını yüzde 90 civarında artırarak, 50 - 60 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını anlatan Alıcı, orta vadede İstanbul’da da şube açmayı planladıklarını vurguladı. İstanbul’da da bir çelik servis merkezi açmayı hedeflediklerini bildiren Alıcı, şu anda yıllık 3,5 milyon dolar ihracat yaptıklarını kaydetti. Alıcı, pazar paylarını artırmaya dönük yatırımlar yaptıklarını sözlerine ekledi.