Ana Menü

Abdülkadir Akkuş: Yabancıya konut satışı kaldığı yerden devam ediyor

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, "2019 Ocak ayında yabancılara 3 bin 168 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 361 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi” dedi.

TÜİK 2019 Ocak Ayı Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. Konuyla ilgili olarak Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ve Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu açıklamada bulundular.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2019 Ocak ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş şunları söyledi; “Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 oranında azalarak 72 bin 937 adet satış şeklinde gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 13 bin 455 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 6 bin 785 konut satışı ve yüzde 9,3 pay ile Ankara, 3 bin 795 konut satışı ve yüzde 5,2 pay ile İzmir izledi. Geçtiğimiz aylarda Avrupa’da gerçekleştirilen Evim Türkiye Gayrimenkul Fuarı ve beraberinde gerçekleştirilecek fuarların konut satışlarına pozitif etki yaratacağını ve konut satışlarında yaşanan düşüşün önümüzdeki süreçte pozitif duruma geçeceğini düşünüyoruz.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 2019 Ocak ayında yabancılara 3 bin 168 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 361 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi.  2018’de yabancıya yönelik satışlarda yaşanan artış ivmesinin 2019 yılında da devam etmesini bekliyoruz. TÜİK verileri de bu beklentimizi destekler şekilde ilerliyor.”

 

Yabancıya konut satışı hız kesmiyor”

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu ise, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 oranında azalarak 72 bin 937 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; İstanbul 13 bin 455 konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul'u, 6 bin 785’lik satışla Ankara, 3 bin 795’lik satışla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla yedi konut ile Ardahan, dokuz konut ile Hakkari ve 17 konut ile Bayburt oldu. İlçeler bazında hazırlanan İstanbul’un gayrimenkul raporuna göre ise; 2019’da İstanbul'da ortalama daire fiyatları 437 bin 805 TL olurken konuta yapılan bir yatırımın ortalama geri dönüş süresi de 22 yıl olarak ölçüldü. Rapora göre; Avcılar’da ortalama konut satış fiyatı 305 bin 440 TL, kira fiyatı bin 030 TL, geri dönüş süresi ise 23 yıl olarak kaydedildi. Bu süre önümüzdeki süreçte daha da azalacağını söyleyebiliriz. 

TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 oldu. Ülkemizde yabancıya konut satışının hız kesmeden sürdüğünü görüyoruz. Bu veriler yabancı yatırımcıyı ülkemize çekmek adına hayata geçirilen yeni düzenlemelerin, sektörümüze 2019’da da büyük bir ivme kazandıracağının göstergesidir. Yabancı yatırımcının önümüzdeki dönemde de ülkemizde konut yatırımı yapmaya devam etmesini, 2019 boyunca bu artışın sürmesini bekliyoruz” dedi.