Ana Menü

Abdülkadir Akkuş: Yabancıya konut satışı 2019’da rekor seviyelerde seyredecek

Boss4 İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş, "Yabancıya konut satışlarının yurt dışında düzenlenen MIPIM gibi fuarlar aracılığıyla daha da artacağını ve 2019 yılı genelinde satışların rekor seviyelerde seyredeceğini düşünüyoruz” dedi.

Gayrimenkul sektörünün aktörleri, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2019 Şubat ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdiler.

Boss4 İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azalarak 78 bin 450 adet satış şeklinde gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 14 bin 462 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 7 bin 690 konut satışı ve yüzde 9,8 pay ile Ankara, 4 bin 403 konut satışı ve yüzde 5,6 pay ile İzmir izledi. Konut satışlarında yaşanan düşüşün yerel seçimin ardından hızlanacağını öngörüyoruz.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 2019 Şubat ayında yabancılara 3 bin 321 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 440 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi. Yabancıya konut satışlarının yurt dışında düzenlenen MIPIM gibi fuarlar aracılığıyla daha da artacağını ve 2019 yılı genelinde satışların rekor seviyelerde seyredeceğini düşünüyoruz” dedi. 

 

Yabancı yatırımcı Türkiye’den vazgeçmiyor”

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu ise, “TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azalarak 78 bin 450 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; İstanbul 14 bin 462 konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul'u, 7 bin 690’lık satışla Ankara, 4 bin 403’lük satışla İzmir izledi.

Ocak ayında yaşanan satış istatistiklerine oranla şubat ayında daha iyi bir tablo ile karşı karşıyayız. Ocak ayında yüzde 24,8 oranında düşüş yaşanırken, bu ay yüzde 18,2 azalma yaşandı. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin ardından konut sektörünün canlanmasını ve satış ivmesinin yukarıya doğru yönelmesini bekliyoruz. 

TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 oldu. Ülkemizde yabancıya konut satışının hız kesmeden sürdüğünü görüyoruz. Türkiye’deki inşaat sektörünün ne kadar ileri seviyede olduğunu ve yüksek kazançlı yatırım fırsatlarını anlatma imkanı bulduğumuz yurt dışında düzenlenen MIPIM gibi fuarlar sayesinde satışların daha da artacağını öngörüyoruz. Yabancı yatırımcıların önümüzdeki dönemde yatırımlarını artıraraki ülkemizde konut yatırımı yapmaya devam edeceklerdir” şeklinde konuştu.