Ana Menü

A. Dağhan Mumcuoğlu: Beton İzmir 2018, sektöre damgasını vuracak

İzmir Fuar Merkezi’nde 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde 10’uncusunu düzenlenecek Beton Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak THBB’nin düzenleyeceği Beton Seminerleri de yapılacak.

Kalite Fuar Yapım AŞ ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)  işbirliği ile beton sektörünün 10’uncu kez bir araya getirecek olan Beton İzmir 2018 hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kalite Fuar Yapım AŞ Genel Müdürü A. Dağhan Mumcu, “Hedefimiz yine, en iyiyi ve profesyoneli bir araya getirmek. İzmir Fuar Merkezi’nde 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde 10’uncusunu düzenleyeceğimiz Beton Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak THBB’nin düzenleyeceği Beton Seminerleri de yapılacak. Beton İzmir 2018 fuarı hiç şüphe yok ki yine sektöre damgasını vuracak” dedi.

Özellikle İran, Irak, Türki cumhuriyetler ile Kuzey Afrika ülkelerinde yoğun tanıtım çalışmaları yapıldığını ve fuarda 100 kadar markayı 5 bin profesyonelle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Mumcu, fuarın İzmir’de düzenlenmesinin ise şehrin kentsel dönüşüm projelerine yeni bir ivme katacağını ifade etti. Sektörün önde gelen firmalarının istekleri doğrultusunda beton fuarlarını iki yılda bir düzenlemeyi planladıklarını ve bir sonraki buluşmanın 2020’de olacağını söyleyen Mumcu, Türk hazır beton sektörünün kısa vadede Orta Doğu’da rekabet şartlarını belirleyen ve yöneten konumda olacağını vurguladı. “Türkiye hazır beton sektörü en az içeride ürettiği miktardaki betonu komşu ülkelerde aldığı ihaleler için de üretecektir” diyen Mumcu, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin soruların şöyle yanıtladı:  

-Firmanızın faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz? Türk yapı sektörüne ne gibi katkılar sunuyorsunuz?

MUMCUOĞLU: Fuarcılık sektöründeki 27 yıllık tecrübemizin ışığında 2004 yılından itibaren THBB ile güç birliği içinde beton fuarlarını organize ediyoruz. Sektörümüzün en önemli buluşma noktası olan bu fuarlar; inşaat, hazır beton ve agrega sektörleri için gereken en son teknolojik ürünleri, makina ve ekipmanları ve donanımları profesyonel ziyaretçilerle bir araya getiriyor.  Beton fuarı ülkemiz hazır beton sektörü için beklenen ve tam etkiye sahip bir organizasyon durumuna gelmiştir. Firmalar artık programlarını ve alım satım takvimlerini Beton Fuarı tarihlerine göre ayarlamaktadırlar. 

-Gelecek dönem hedef ve planlarınızı iletir misiniz?

MUMCUOĞLU: Hedefimiz yine, en iyiyi ve profesyoneli bir araya getirmek olacaktır. İzmir Fuar Merkezi’nde 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde 10’uncusunu düzenleyeceğimiz Beton Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak THBB’nin düzenleyeceği eş zamanlı Beton Seminerleri de yapılacak. Bu seminer ile birlikte fuarımızı ziyaret edecek olan profesyonellerin kalitesinde de, sayısında da artış gözlenecektir. Yurt içi ve yurt dışı hazır beton, agrega ve inşaat sektörlerinden tüm profesyonellerin katılımının sağlanacağı Beton İzmir 2018 fuarı hiç şüphe yok ki yine sektöre damgasını vuracaktır.    

-Beton İzmir 2018 Fuarı hakkında bilgi verir misiniz? Fuarın büyüklüğü katılımcı, ziyaretçi profili hakkında bilgi verir misiniz? Beklentileriniz neler?

MUMCUOĞLU: Beton İzmir 2018’de; pompa ve mikser üreticileri, agrega ve çimento üreticileri, katkı maddeleri üreticileri, maden ve taş ocağı işletmeleri,  ilgili kamu kurumları ve sektörel yayınlar ürün ve hizmetlerini tanıtırken, yeni iş bağlantıları kurma olanağı bulacaklar. Sektörün önde gelen firmalarının istekleri doğrultusunda beton fuarlarını bundan sonra tekrar iki yılda bir düzenlemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda bir sonraki buluşmamız 2020’de olacak. Ayrıca, Beton İzmir Fuarı’nın ülkemizin dünyaya açılan önemli kapılarından biri olan İzmir’in kentsel dönüşüm projelerine yeni bir ivme katacağı kanaatindeyiz. Beton fuarlarını ziyaret eden firmalar,  üretim ve dağıtımları için en önemli unsurlar olan beton santrallerini, iş makinalarını, kamyon ve çekicileri, transmikser ve pompaları, beton katkı ürünlerini, otomasyon sistemlerini bir arada görme şansını buluyorlar. Hazır beton, agrega ve inşaat sektörlerindeki son teknolojik gelişmeleri ve yeni ürünleri bir arada görecek olan fuar ziyaretçileri, ürünleri inceleme ve bilgi almanın yanı sıra toplu alım yapma imkanına da sahipler. Yurt içi ve yurt dışından fuarı ziyaret edecekler arasında inşaat firmalarının üst düzey yöneticileri, kamu kurumu temsilcileri, inşaat, mimarlık, kimya ve makina fakültelerinden akademisyen ve uzmanlar olacak.

-Fuarın sektörün ihracatına olan katkısı hakkında neler söylenebilir? Kaç ülkeden alım heyeti katılacak? 

MUMCUOĞLU: Son bir yıldır yaşanılan ekonomik darboğaza rağmen fuarımıza yurtiçi ve yurt dışından büyük ilgi çekmeyi başardık. Yurt dışında özellikle İran, Irak, Türki cumhuriyetler ile Kuzey Afrika ülkelerinde yoğun tanıtım çalışmaları yapıldı. Fuarımızda 100 kadar markayı 5 bin profesyonelle buluşturmayı hedefliyoruz.

-Ar-Ge çalışmaları, inovatif ürünler, teknolojik gelişmelerin sektöre ve fuara yansıması değerlendirir misiniz? 

MUMCUOĞLU: Hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada olan Türkiye, uluslararası pazarda artık tanınan ve gücü bilinen bir oyuncudur. Sektörün hızla ivme kazanmasında 2004 yılından bu yana beton fuarlarının da desteği mutlaka olmuştur. Özellikle Orta Doğu’da kısa vadede rekabet şartlarını belirleyen ve yöneten ülke durumunda olacağımızı öngörerek söylüyorum; Türkiye hazır beton sektörü en az içeride ürettiği miktardaki betonu komşu ülkelerde aldığı ihaleler için de üretecektir.

-Fuarın sektörün ihracatına olan katkısı hakkında neler söylenebilir

MUMCUOĞLU:Bulunduğumuz coğrafyanın hali hazırdaki ilk ve tek fuarı olan Beton Fuarı, içinde bulunduğumuz jeopolitik pozisyon nedeniyle benzer fuarlardan her zaman birkaç adım önde olmuştur. Özellikle Suriye ve komşu diğer ülkelerdeki iç çatışmaların bitmesiyle birlikte bu ülkelerdeki inşaat sektörünün yetersiz kalıp, hızla dışarıya ihtiyaç duymasıyla birlikte gelecek olan profesyonel ziyaretçi sayısında çok büyük artış olacaktır. İşte bu kolay ulaşılabilirlik sebebiyle bile beton fuarları benzerlerinden her zaman bir adım önde olmuştur ve olacaktır.

-Eklemek istedikleriniz… 

MUMCUOĞLU: ERMCO, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, Ege Bölgesi, İstanbul ve Ankara Ticaret ve Sanayi Odaları, Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği, Türkiya İnşaat Malzemesi sanayicileri Derneği ile Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından da desteklenen ve katılımcıların KOSGEB’in teşvik uygulamalarından yararlanabildiği Beton İzmir 2018 Fuarı, sektörün ihtiyaç duyduğu ürünler ile birlikte yeniliklere de ev sahipliği yapacak.  Yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alanda düzenlenecek olan Beton İzmir 2018 Fuarına; yine inşaat, hazır beton ve agrega sektörlerine ürün, makine, ekipman ve hizmet sağlayan ülkemizin en önde gelen firmaları iştirak ediyorlar ve şimdiden yerlerini aldılar. Sektör profesyonellerini 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde İzmir Fuar Merkezi’ne bekliyor olacağız.