Ana Menü

50 bin konutluk “Kuzey Şehir” projesiyle şehir içinden bir şehir yükseliyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ iş birliğiyle yürütülen 50 bin konutluk “Kuzey Şehir” projesinin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatı büyük oranda tamamlandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ iş birliğiyle yürütülen 50 bin konutluk “Kuzey Şehir” projesinin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatı büyük oranda tamamlandı. TOKİ, en kısa sürede talepleri toplamaya başlayacak. Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzey Şehir, Türkiye'nin en büyük toplu konut alanlarından olacak.

Kuzey Şehir’de yaşayacak vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek. 

Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturuyor. Projede cami, mahallenin merkezinde ticari ve diğer fonksiyonlarla ilişki içinde kurgulanırken, zemin katlarda manav, kasap, bakkal gibi esnafın hizmet vereceği geleneksel sokak yaşamından esinlenilen alışveriş alanları yer alıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 8,5 milyon metrekare alanda yaklaşık 250 bin nüfuslu bir yerleşim alanı olması planlanan “Kuzey Şehir” projesinin Türkiye'nin en büyük toplu konut projelerinden biri olduğunu söyledi. Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Şahin, 3,5 yıl önce yola çıkarken “Gaziantep'te çok büyük bir konut açığı olduğunu ve geçmişle geleceği birleştiren bir şehir kurulması gerektiğini” söylediğini anımsattı. Öncelikle nasıl bir şehir kurulması gerektiğiyle ilgili planlamaların yapıldığını anlatan Şahin, şöyle devam etti: “Burada beş katlı, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren güzel bir tasarım yapıldı. Bu tasarımdan sonra Büyükşehir Belediyesi olarak biz yol, altyapı hizmetlerine başladık. TOKİ ilk ihalesini yaptı, çalışmalar başladı ve şu anda 3 bin 500 konut büyük oranda tamamlandı. 2019'un sonunda 10 bin konut yapılacak şekilde proje hızlandırılacak. Çünkü bizden hızlı bir şekilde yolu açmamızı talep ettiler. Bu da ciddi bir yatırım. Biz 30 milyon liralık viyadükleriyle 17 kilometrelik yeni bir yol açıyoruz. Bir taraftan 5’inci Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) diğer taraftan da Araban-Yavuzeli hattını Kuzey Antep'e, Kuzey Antep'i Aktoprak'a bağlıyoruz.”

Şahin, OSB'de çalışan 150 bin kişinin evleriyle iş yerleri arasında her gün 2'şer saat yol kat etmek zorunda kaldığını belirterek, bunun hem yakıt hem zaman kaybı hem de hava kirliliğine neden olduğuna dikkati çekti. Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“Hem konut ihtiyacını gidereceğiz hem de OSB'de çalışan 150 bin kişi her gün sabah akşam 2’şer saat yol gitmekten kurtulacağız. Şu anda mevcut durumun kazananı yok. O nedenle bu model, hem organizenin çalışma hayatının verimliliği açısından, ulaşım açısından hem de kentin sağlıklı büyümesi açısından çok doğru bir şehircilik modeli oldu. Yeni bir şehir kuruyoruz. Evler hızla ilerliyor. Altyapı çalışmaları bitince, bu güzelliği bütün halkımızın görmesi sağlanacak. TOKİ ödeme planını ve şartlarını açıklayacak, talep toplayacak. Çok yüksek bir talep bekliyoruz. Burada herkes kazanacak.”