Ana Menü

'38.Cadde' ERK Mühendislik, imzasıyla Kayseri'de yükseliyor

Farklı tasarımlarıyla dikkat çeken projelere imza atan ERK Mühendislik, Kayseri’de konutta moda ve değişimin öncüsü olmak için kolları sıvadı. ERK Mühendislik’in mimarı Meryem Berşan Doğan, Kayseri şehir siluetine katkıda bulunacak olan 38. Cadde projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Farklı tasarımlarıyla dikkat çeken projelere imza atan ERK Mühendislik, Kayseri’de konutta moda ve değişimin öncüsü olmak için kolları sıvadı. ERK Mühendislik’in mimarı Meryem Berşan Doğan, Kayseri şehir siluetine katkıda bulunacak olan 38. Cadde projesini hayata geçirdiklerini ifade etti. Doğan, firmalarının kuruluş hikayesi ve çalışmaları hakkında şunları söyledi:

“1988 yılında iş hayatına Altes Mühendislik olarak başlayan firmamız elektrik proje ve taahhüt işleri ile inşaat sektörüne adım attı. 1996 yılında unvan değişikliği ile ERK Mühendislik olarak proje grubumuzu genişleterek sektöre komple çözümler üretmeye başladık. Böylelikle elektrik taahhüt alanında Kayseri’nin en güçlü ekibini kurarak konut, hotel, hastane, sanayi tesislerinde çözüm ortağı olarak birçok projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirdik. Bunun yanı sıra 2004 yılında 16 yıldır edinmiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübeyle üst segment konut inşaatına başlayarak her projeyi bir üst kategoriye taşıdık. 2014 yılında ERK Residence projesiyle tamamı penthouse dairelerden oluşan 400 metrekarelik 56 dairenin inşasına başlamış olup, 2017 yılında ise Kayseri şehir siluetine katkıda bulunacak ve konut sektörünü bütün yaşam alanları ile zirveye taşıyacak ulusal çapta bir proje olan 38. Cadde projesini hayata geçirdik” dedi.

“Ne iş yaparsan, en iyisini yap” ilkesiyle hareket ettiklerinin altını çizen Doğan, “Her projemizde bir eser ortaya çıkarma heyecanıyla çalışıyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte zamanın çok hızlı seyrettiğini ve buna bağlı olarak insanın ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının hızla değiştiğine hep birlikte yakından şahitlik ettik. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ve güvenlik duygusu modern dünyayla yeni boyutlara ulaştı. Modern dünya birçok şeyi getirirken, birçok şeyi de götürüyor. En sevdiğimiz çocuklarımızı artık sokağa bırakamaz olmuştuk. Onlarda, arkadaş olarak bilgisayarlarda sanal dünyaları keşfettiler ve onlardan ayrılmaz oldular. Bizde bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak nedeniyle 38.Cadde projesini ortaya koyduk” diye konuştu.

Projenin yatırım değerinin arsası hariç 150 milyon TL civarında olduğunu söyleyen Doğan, projenin temelini 2017 yılında attıklarını ve 2020 yılında da teslim edecekleri bilgisini verdi. Projenin dairelerin 1 milyon 275 bin TL ile 1 milyon 575 bin TL arasında olduğunu dile getiren Doğan, şimdiden dairelerin yüzde 21'lik kısmının satıldığını aktardı. Projenin sosyal donatıları hakkında bilgiler veren Doğan, “Şehir merkezine ve Forum AVM'ye 2 kilometre, havaalanına 4 kilometre, Erciyes Üniversitesi’ne 1 kilometre mesafe ile insanların her türlü ihtiyaçlarını rahat bir şekilde giderebilecekleri, muhteşem bir Erciyes Dağı ve şehir manzarasına hakim bir lokasyonda bulunuyor. Su göletlerinin ve çiçeklerin arasında 3 metre genişliğinde tartan yürüyüş ve koşu yolu, dinlenmeniz için su göletleri ve çiçekler arasında oturma yerleri yaptık. Günün yorgunluğunu iyice atmanız için üç katlı sosyal tesis binasında, bay ve bayan ayrı olmak üzere fitness salonları, ahşap saunalar ve buhar saunaları yaptık. Kuaför salonu, kuru temizleme site içerisinden ulaşabileceğiniz market, marketten eve servis ağı kurduk. Birde buna cadde dükkanlar ekledik. En seçkin restoran, kafe ve mağazaların bulunduğu gezebileceğiniz bir cadde yaptık. Sanal mutlulukla oyalanan ve gerçek dünyaya özlem duyan çocuklarımızı da gördük ve onlar içinde yeşillikler ve su göletlerinin içerisinde arkadaşlarıyla oynayabilecekleri iki adet mega oyun parkı, futbol sahası, basketbol sahası, bisiklet yolu yaptık. Bunun yanı sıra çocukların arkadaşlarıyla ders çalışabileceği kütüphane ve dijital oyun salonu ekledik. Hızla artan araç sayısı ile birlikte otopark sorunu şehirlerin en büyük sorunu haline geldi. 10 bin metrekare alana sahip kapalı otopark yaptık. Zamandan kazanmak içinde otopark içerisine araç yıkama istasyonu kurduk” şeklinde konuştu.

Sektör hakkında genel bir değerlendirme yapan Doğan, “Mevduat faizlerinin yükselmesi inşaat girdi maliyetlerinin artması nedeniyle 2018’de İnşaat sektörü yüzde 30 küçüldü. 2019 yılında da bu durum böyle devam eder kanaatindeyim. Ancak 2020 yılı, 2018 ve 2019’daki daralmayı tekrar üzerine koyarak hızlıca büyümeye geçecek. Artan maliyetler henüz fiyatlara yansımadı. 2019'un 3’üncü çeyreğinden itibaren yüzde 50 artış bekliyoruz. Kredi faizlerinin yüksek olması inşaat sektörünü durdurdu, konut faizleri tekrar 0.8 veya 1,2 bandına gelmeli” ifadelerini kullandı.