Ana Menü

2018’de öne çıkan mobilya trendleri neler?

2018’de tüketicilerin tasarıma dahil olabildiği kişiselleştirilmiş ürünlerin, fonksiyonel ve modüler tasarımların daha fazla ön plana çıkacağını söyleyen Buka Sofa Tasarım ve Proje Direktörü Hans Stöger, maksimalizmi minimalizimle buluşturan mobilyaların tüketicileri beklediğini belirtti.

Dekorasyon dünyası her geçen yıl daha da gelişirken yepyeni tarzlar ve fikirlerle ilerlemeye devam ediyor. Değişen hayatlara ve ihtiyaçlara cevap verebilen modüler mobilyalarıyla ön plana çıkan Buka Sofa’nın Tasarım ve Proje Direktörü Hans Stöger; 2018 yılında ön plana çıkacak dekorasyon trendleri hakkındaki bilgileri paylaştı.

 

Maksimalisti minimalist ile buluşturan yeni trend

Önümüzdeki yılın trendlerindeki anahtar vurgunun maksimalizmin minimalizimle buluşması olduğunu söyleyen Stöger; birkaç yıldır devam eden endüstiriyel dekorasyon akımının bu yeni tarza dönüşmeye başlayacağını belirtti. İki trendin birleşmesine örnek olarak Buka Sofa’nın yeni koltuk ve kanepelerini gösteren Stöger, “2018 tasarımlarımız çizgileriyle minimalizme yaklaşıp sadeleşirken, ölçülerindeki büyümeyle maksimalizmle buluşuyor “dedi.

Metal yüzeylere okside doğal efektler

İnovatif hayatın getirdiği gereksinimlerle birlikte modüler sistemler ve fonksiyonel mobilyaların öne çıkmasının yanı sıra 2018’ de daha doğal doku ve renk, daha yumuşak çizgilerler ve hayata değer katan tasarımlar trend olacak. Dekorasyonda sıcaklık, samimiyet ve huzur sağlayan ahşap trendinin de devam edeceğini söyleyen Stöger, “Metal yüzeyler okside efektlerle hareketlenerek doğallığa daha yaklaşacak” dedi.

Mermer trendi devam ediyor kadife güç kazanıyor

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız malzemelerden biri de mermerdi. Soğuk ama karizmatik bir havası olan mermerin özellikle ahşap malzemeyle bir araya gelen sıcak tasarımlarını 2018’de de görmemiz mümkün olacak.

El yapımı formların ve dokuların 2018’de daha fazla karşımıza çıkacağını belirten Stöger, güçlü doku ve efektlere sahip kumaşların, organik ve deforme desenlerin öne çıkacağını söyledi. Son yıllarda moda dünyasında sıkça boy gösteren kadifenin tüm ihtişamı ile evlere de girmeye başladığını hatırlatan Stöger, 2018’de kadife kapitone ve crushlanmış kadife versiyonlarının daha da güçleneceğini belirtti.

Kırmızının baskın gücü  

“Pantone, Sonbahar- kış döneminde favori renkleri arasında Grenadin olarak isimlendirdiği kırmızının bir tonunu belirlemişti. Dinamik, canlı kırmızı olarak bilinen bu renk modadan dekorasyona kadar pek çok alanda kendini gösterdi” diyen. Stöger, tüm sezona ilham veren kırmızı ve tonlarının 2018’de pastel tonlarla bir araya gelerek kozmetik renk paletiyle karşımıza çıkacağını sözlerine ekledi.