Ana Menü

2016 yılında önemli işlere imza attık

2016 yılı, Şanlıurfa için hizmet yılı oldu. 2016 yılında çok güzel çalışmalara imza attık. Altyapı bazında kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu ve sondaj olarak 13 ilçemizle Şanlıurfa’nın her noktasına ulaştık. Ardından yine son bir yıl içerisinde 1 milyon metrekareyi aşan asfalt atağı ile Şanlıurfa tarihinin en büyük asfalt çalışmasını gerçekleştirdik.

Nihat ÇİFTÇİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı


2016 yılı, Şanlıurfa için hizmet yılı oldu. 2016 yılında çok güzel çalışmalara imza attık. Altyapı bazında kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu ve sondaj olarak 13 ilçemizle Şanlıurfa’nın her noktasına ulaştık. Ardından yine son bir yıl içerisinde 1 milyon metrekareyi aşan asfalt atağı ile Şanlıurfa tarihinin en büyük asfalt çalışmasını gerçekleştirdik. Şehir merkezimizde ulaşımda yeni köprülü kavşaklar, yeni yol ve bulvarlarla geleceği esas alan çalışmalara imza attık. ‘Daha yeşil bir Şanlıurfa’ sloganı ile çıktığımız yolda son bir yılda 500 bin metrekarelik yeni yeşil alanlar oluşturduk. İl merkezi ile sınırlı tutmadığımız yeşil alan çalışmalarımızı 13 ilçemizin tümüne yaydık ve tüm ilçelerimizde mesire alanları ile parklar açısından 400 bin metrekareyi kapsayan projeler gerçekleştirdik. Şanlıurfa merkez için yine 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Köprülü Kavşakları, SUKAY, Engelli Koordinasyon ve Yaşam Merkezi, Selahattin Eyyubi Parkı, GAP Vadisi 1’inci etabı ile Hamarat Eller Çarşısı’nın açılışını gerçekleştirirken; çalışmalarına başladığımız; Balık ve Sebze Hali, Yenice Spor Salonu, Çelik Köprüler, Barutçu Han ve diğer tarihi alanların restorasyonları, Kızılkoyun ve Kale Eteği projesi, Kültür ve Sanat Sokağı projeleri, spor merkezleri ve semt sahası yapımlarını da hızla sürdürmeye devam etmekteyiz.

İlçelerimizde de altyapıya kesin çözümler üretirken, ayrım yapmaksızın tüm ilçelerimize prestij caddeleri, mezarlık düzenlemeleri, semt sahası, semt pazarları ve sosyal hayatın gereksinimi olan çalışmaları gerçekleştirdik. Şanlıurfalıların refahı ve huzuru için uygulamaya koyarken, 7’den 70’e her kesime ulaşmaya çalıştık. Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde son bir yıl içerisinde 1 milyon 140 bin metrekare sıcak asfalt, 596 bin metrekare kilitli parke, 148 kilometre beton yol ve 1 milyon 392 bin sathi asfalt, 870 kilometre stabilize yol yaparken; yeni yaşam alanları ile birlikte 163 bin adet ağaç dikip 500 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Büyükşehir bünyesindeki ŞUSKİ Genel Müdürlüğü ise, 2016 yılında 446 bin 939 metre içme suyu, 316 bin 188 metre kanalizasyon ve 25 bin 841 metre yağmursuyu drenajı hattı döşerken, 124 adet de kuyu açtı. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 7’nci ili olan Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi, 3 bin kırsal yerleşim bölgesine hizmet ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kırsal bölgelerde altyapı sistemleri kuran Büyükşehir Belediyesi, yol ağlarıyla da ulaşım sorununu çözüme kavuşturuyor.

13 ilçede çalışmalar devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin yanı sıra ilçelere ve kırsal bölgelere yönelik hizmetlerini sürdürüyor. Kırsal mahallelerde çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Koyunluca, Başak, Aşağı Kesmeyekaya, Çepkenli, Alacalı, Yenidoğan, Yedikardeş, Uluağaç, Şibliye, Çatalhurma, Hurmalı, Oğlaklı ve Turizm Yolu’nda önemli aşamaya geldi. Bu çalışmalar kapsamında Harran ilçesindeki kırsal mahallelerde toplam 1’inci ve 2’nci kat sathi asfalt kaplama 79 kilometre, stabilize yol 78 kilometre, rotmix yama asfalt 163 kilometre, reğlaj 240 kilometre, büz boru 320 metre çalışmaları yapıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde çalışmalarını mevsim şartlarına bağlı olarak sürdürüyor. Koşulları iyileştirmek için çalışmalar aralıksız sürecek. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirlediği Refahiye Mahallesi’ndeki 300 konutların yıkımına başladı.

Şanlıurfa’nın gelecek vizyonunu belirleyerek yeni yollar, yeni yaşam alanları oluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm ve gelişim alanında çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı 300 Evler bölgesinde önceden istimlak edilen konutların yıkım çalışmaları başladı. Şanlıurfa’nın kentsel dönüşümünü sağlamak için çalışmalarımız sürüyor. Daha yaşanılabilir bir kent için kentsel dönüşüm alanlarını peyderpey dönüştüreceğiz.