Ana Menü

15. Uluslararası Asansör İstanbul, Tüyap'ta başladı

Türkiye’de günde ortalama 80 milyon girişin olduğu asansörlere dair yenilikler görücüye çıktı. Fuarda, güneş enerjili asansör motorundan internet bağlantılı ve sesli komutla çalışan akıllı kabine kadar pek çok teknoloji sergileniyor.

Tüyap Beylikdüzü’nde bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası Asansör İstanbul’da asansör aksamı üreticileri ve tedarikçileri, asansör taahhüt firmaları, danışmanlık şirketleri, eğitim kurumları, montaj ve güvenlik ekipman firmaları ile onaylanmış kuruluşlar katılımcı olarak yer alıyor. 1992’den beri asansör ve yürüyen merdiven sektörlerini buluşturan fuarı, başta inşaat ve yapı sektörünün temsilcileri olmak üzere, apartman yöneticilerinden bina sahiplerine, asansör kullanıcılarından, proje, mimarlık, mühendislik ve danışmanlık firmalarına kadar geniş bir profil ziyaret ediyor.

Dünya genelinde 10 milyon asansör her gün milyarlarca yolcu taşıyor

Şu anda dünya genelinde 10 milyon civarında asansör bulunurken, Avrupa’daki 5 milyon 850 bin asansörü her gün 1milyar kişi kullanıyor. Türkiye’de ise aktif durumdaki 450 bin asansöre, günde yaklaşık 80 milyon giriş oluyor. İnsan yaşamında en sık kullanılan ulaşım araçlarından birisi olan asansörlerin düzgün işlemesi ve olası kazaların önüne geçilebilmesi için kontrollerinin yapılması gerekiyor. 2016 yılında Türkiye genelinde kontrolü yapılan 280 bin 42 asansörün yüzde 73’üne kırmızı, yüzde 3’üne de sarı etiket iliştirilirken, takibi yapılan bu asansörlerin yarıdan fazlası kırmızı-sarı etiketten mavi ve yeşil etikete geçti.

Sektör, şehirdeki yüksek binaları demir ağlarla örüyor

Sektör rakamlarına göre Türkiye’de sadece geçtiğimiz yıl İstanbul-Gaziantep arasındaki bin 250 kilometrelik tren yolunu kat edebilecek uzunlukta asansör rayı döşendi. Bu da yılda ortalama 25 bin yeni asansörün devreye girmesi anlamına geliyor.

Asansöre dair gündemler fuara taşınıyor

Asansör İstanbul 2017’nin etkinlikleri kapsamında AYSAD ve Avrupa Asansör Derneği (ELA) desteğiyle düzenlenen ve uluslararası konuşmacıların söz alacağı zengin içerikli bir programın yanı sıra, İş Güvenliği Uzmanları Derneği’nin (İSGDER) organize edeceği Asansör ve İş Sağlığı & Güvenliği konulu oturumlar alacak. Her biri alanında uzman konuşmacıların söz aldığı ve katılımın ücretsiz olduğu oturumlar, fuar süresince devam edecek.