Ana Menü

7TP Bilişim

15 Ağustos 2018 Çarşamba 10:00 - Le Meridien, Etiler

7TP Bilişim , Türkiye’nin eşiğinde beklediği büyük depreme karşı umut veren bir adım attı. 7TP Bilişim’in geliştirdiği Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması, yıkıcı deprem dalgası öncesi ‘hayat kurtaran saniyeler’ kazandırmayı amaçlıyor.

Yaşadığımız 17 Ağustos felaketinin üzerinden geçen 19 yıl sonunda toplam bina stoğumuzun 1.2 milyonunun depreme dayanıksız olduğunu biliyoruz. Kentsel dönüşümü tamamlanmamış bu binalardan yaklaşık 480 bininin 20 milyon nüfuslu megakent İstanbul’da bulunduğunu düşündüğümüzde tehlikeye ne kadar yakın ve ne kadar eksik olduğumuzu her yıl 17 Ağustos’ta konuşuyoruz.

Biz bu yıl 17 Ağustos’u anmadan önce sizlere umutlu bir haber vermek istedik. YUTTO’nun (Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) düzenlediği 2017- 7 Tepe, Yeni Fikir Yarışması’nda ödül alan ve halen bu üniversitede doktorasını sürdüren 7TP Bilişim’in kurucusu Alper Göknar’ın Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması’nı tanıtacağı toplantıya katılmanızdan mutluluk duyarız.

Kuzey Anadolu fay hattı boyunca kurulan erken uyarı altyapısının cep telefonu uygulamasına entegre edilmesi esasına dayanan sistemin kurtardığı her hayat, bizim için çok büyük kazanç olacak.